- Zwijacze
Zwijacze węży pneumatycznych i elektrycznych
- Info
- Bestsellery
Zwijacze często nazywane bębnami mają za zadanie zagwarantować użytkownikowi dobrą ergonomię pracy. Zwijarki automatyczne swoje funkcje spełniają dzięki wbudowanemu napędowi. Najczęściej jest to sprężyna umieszczona w kasecie na piaście zwijacza. Spotyka się również zwijadła z napędem elektrycznym i pneumatycznym.
W naszej ofercie prezentujemy zwijacze konstrukcji otwartej jak i zamkniętej w wykonaniu ze stali zwykłych i nierdzewnych, oraz tworzywa sztucznego. Budowę materiałową warunkuje długość węża, ciśnienie robocze oraz medium jakie jest nim transportowane. W przypadku zwijaczy kabli elektrycznych na budowę bębna wpływ ma grubość przewodu, ilość żył, napięcie oraz maksymalna moc przenoszona przez zestaw.
Zwijadła bębnowe do powietrza i wody
Zwijacze bębnowe pozwalają w sposób efektywny zaoszczędzić czas związany z odległością między zasilaniem a narzędziem, dzięki czemu zawsze jest ono w zasięgu ręki.
Zwijadło pneumatyczne od Pneumat System gwarantuje większą ergonomię i osiągi w odróżnieniu od innych zwijadeł tego typu. Zwijane przewody nie ulegają skręceniu, a mechanizm zapewnia mniejsze uszkodzenie i zużycie kabla. Bębnowy mechanizm zwijaczy pneumatycznych pozwala uniknąć ich nadepnięcia czy przyciśnięcia. Bezpieczeństwo jest dodatkowo gwarantowane przez nowy system spowalniacza (ang. Slowmotion) który jest opcją dla większości zwijarek z tej grupy. Zwijacze pneumatyczne dostępne są z różnymi rodzajami węży, długościami od 6 do 20 metrów oraz dla różnych wartości ciśnienia roboczego. Wszystkie bębny zostały wyposażone w system ochronny, który zapobiega przeciążeniu w postaci odcięcia zasilania w sytuacji gdy wąż zwijany jest z nadmierną prędkością. Ponadto każda zwijarka pneumatyczna posiada mechanizm blokujący, który zatrzymuje kabel w określonym miejscu dla żądanej długości. Struktura szpuli przewodu jest wykonana z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego z metalowym uchwytem. Innowacją jest system „Automatic” który przewija wąż bez nakładania.
Oprócz zastosowania ze sprężonym powietrzem, zawijaki wykorzystywane są do kontaktu z płynami w tym olejami (max. 60bar i 400C), wodą (max. 200 bar i 1500C) i smarami (max. 400bar i 400C). Zwijarki są dostępne wężami (lub bez) w różnych długościach i przekrojach, od 15 m 1/4 "do 20m 1/2". Obudowa zwijaczy wykonana jest z wytrzymałego tworzywa, standardowo dostarczane z obrotnicą. Zwijadła posiadają stalowy uchwyt umożliwiający jego instalację na ścianach, suficie oraz podłodze.
Ponadto oferujemy inne modele zwijaczy bębnowych w tym:
• Zwijadło do sprężonego powietrza ECONO – zwijadła kabli dla specjalistycznych warsztatów i obiektów przemysłowych. Zoptymalizowana budowa zwijaczy o dużej wytrzymałości udarowej. Zwijarki ECONO posiadają zaczep bezpieczeństwa, prosty w wymianie wąż poliuretanowy, złączkę i stalową osłonkę, z dwóch stron bęben z łożyskami oraz wspornik ścienny. Zwijacz pneumatyczny do węża ECONO sprawdzi się przy pracy z pistoletami i narzędziami pneumatycznymi czy zszywaczami. Zwijacze tej serii dostępne dla maksymalnego ciśnienia roboczego 15 bar oraz o długości przewodu z zakresu 8-12 metrów. Zwijadło pneumatyczne dostępne w seriach H20, H30, HR12 i HR04. Zwijarki popularne wśród serwisów samochodowych i obiektów produkcyjnych. Zawijarka sprawdzająca się w ciężkim środowisku pracy. Zwijarki o obudowie materiałowej z plastiku i malowanej proszkowanej stali. Złącze zwijacza to gwint zewnętrzny 1/4.
• Zwijacz węża do sprężonego powietrza – grupa zwijaczy o parametrach wysoce odpornych na zniekształcenia mechaniczne. Zwijadła z powodzeniem mogą być instalowane na suficie lub ścianie. W skład zwijacza wchodzi opcjonalny wąż zasilający o długości 200 cm. Zwijadła posiadają duży kąt obrotu wynoszący 180 i 300 stopni. Zwijadło do węży o maksymalnej długości kabla równego 16 metrów. Konstrukcja węża ze wzmocnionego poliuretanu który odznacza się dobrymi właściwościami olejoodpornymi. Zwijadła dostępne również w opcji dla dużych przepływów. Maksymalne ciśnienie robocze dla zawijarek tego typu wynosi 16 bar. Dostępny model przewoźny na 4 kołowym wózeczku. Zwijarki posiadają system blokujący zwiększający bezpieczeństwo użytkowania.
• Zwijadła do wody i powietrza – zwijacze do węży o wzmocnieniu z PVC. Maksymalne ciśnienie robocze zwijarki to 20 bar. Bardzo szeroki kąt obrotu wynoszący 180 i 300 stopni. Zwijacz węża o długości od 6 do 50 metrów lekkiego typu i do zastosowań mobilnych. Dostępna także zawijarka serii dedykowanej ciężkim warunkom pracy. Zwijacze te posiadają stalowy korpus malowany proszkowo. Zwijarki posiadają mechanizm blokujący wąż w dowolnym momencie pracy. Zawijarka może być zamontowana na suficie, ścianie lub podłodze. Wąż zwijacza wykonany jest z poliuretanu, a długość maksymalna wynosi 16 metrów. Maksymalna temperatury pracy nie powinna natomiast przekroczyć + 40 stopni.
• Zwijacze z wężem PCV - wysokowytrzymały wąż PCV o długości 20 metrów o różnych wymiarach z szybkozłączką NW 7,2.
Zwijacze spawalnicze
Materiałowo zwijarka została wykonana z wysoce jakościowych elementów stalowych malowanych proszkowo. Zwijacz do węża spawalniczego do tlenu i acetylenu dla różnych pozycji montażu. Przyłącze zwijacza : G1/4 dla tlenu raz 3/8 dla acetylenu. Długość maksymalna przewodu wynosi 15 metrów.
Zwijacze elektryczne
Oferujemy zwijarki do kabli o długości kabla od 6 do 35 metrów, z wysokiej jakości PVC (H05VV-F ) lub gumy ( H07RN - F lub H05RN - F ), jednofazowe i trójfazowe. Dostępne zwijadła przewodu elektrycznego dla 12/24/230/400 V oraz od 2 do 5 przewodów. Zwijacze dostępne z różnymi typami wtyczek, z homologacją lub bez, z certfikacją TUV i CE.
Faq - Zwijacze, zwijaki, zwijadła - Najczęściej zadawane pytania
W zależności od serii zwijaki są wykonane z ABS lub malowanego proszkowo metalu.
Zwijaki pneumatyczne są zawsze zakończone gwintem zewnętrznym. W zależności od średnicy przewodu są to gwinty od 1/4” do 1/2”. Z kolei zwijacze przewodu elektrycznego oferujemy bez zakończeń, czyli są to „gołe kable”.
Faq - Zwijacze CEJN - Najczęściej zadawane pytania
Maksymalny poziom wysokości, na którym można zainstalować bęben węża jest zależny od siły sprężyny i wagi węża wraz z obsługiwanymi mediami. Mimo wszystko, nie zaleca się montażu zwijadła powyżej wysokości 4 metrów od podłoża.
Standardowy uchwyt bębna wytrzymuje siłę naciągu około 100 kg.
Oczywiście. Podczas montażu zwijacza na suficie zalecane jest wybranie takiej pozycji, by przewód wychodził z otworu w kierunku "dołu" bębna. Zdecydowanie będzie to wygodniejsze podczas obsługi zwijacza. Obrazuje to rysunek:
Nie ma takiej potrzeby, bowiem klasyczny wspornik oraz mechanizm blokowania wytrzymują siłę naciągu ok. 100kg. Z kolei w przypadku, gdy chcemy jednak opcjonalne zabezpieczenie, wówczas możemy zamontować cieńki drut lub linkę do 1 lub 2 otworów w tylnej osłonie zwijadła. W celu realizacji tej operacji, może być potrzebne wywiercenie otworów w pokazanych poniżej na zdjęciu punktach.
Owszem, zwijadło oraz opleciony przewód poliuretanowy mogą mieć zastosowanie przy 90% próżni.
Z uwagi na budowę, w pełni bezpieczne dla zwijacza bębnowego będą środki chemiczne neutralne dla materiału jakim jest poliuretan.
Jeśli dokonasz zakupu zwijacza z takim szczególnym uwzględnieniem, wówczas jest on przygotowany ze środkiem smarnym zatwierdzonym do pracy w powietrzu oddechowym, to wówczas możliwe jest jego wykorzystanie do zastosowań w powietrzu oddechowym. W tym miejscu musimy podkreślić, że nie należy używać klasycznych zwijaczy pneumatycznych do prac powiązanych z powietrzem oddechowym.
Tak, istnieje możliwość uzyskania osłon lub węży o innej barwie, pigmencie koloru. Nie ma jednak możliwości wykonania kuli zwijadła i kabla zwijacza w innych kolorach.
Nie. Tego typu kołowrotek w chwili obecnej nie może być dostarczony.
Zdecydowanie tego nie zalecamy, bowiem woda czy szeroko pojęte ciecze w wężu pneumatycznym mogą wraz z upływem czasu zdezintegrować przewód, przyczyniając się do jego nieszczelności.
Jest taka możliwość, należy jednak zwrócić uwagę na przedział temperaturowy oraz stopień klasy izolacji tj. IP.
W sytuacjach, kiedy często używa się jedynie początkowej części długości przewodu, zaplątuje się on w środku zwijacza. W celu przeciwdziałania takim sytuacjom, powinno się kompletnie odwijać przewód i poczekać, aż zwinie się sam, tak aby system prowadzenia przewodu mógł w pełni zadziałać.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region