- Akty prawne i symbole
Akty prawne i symbole
- Info
- Bestsellery
Bezpieczeństwo to wiedza i umiejętności!
>>>Zachowaj bezpieczeństwo kiedy pracujesz z produktami quick connect<<<
Wielu ludzi żyje z fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, ryzykując życie każdego dnia. Jeśli chodzi o ochronę, wiele osób uważa, że rękawiczki, hełmy oraz okulary ochronne będą wystarczające, aby zabezpieczyć naszą pracę, ale większość śmiertelnych wypadków spowodowana jest brakiem znajomości szybkiego łączenia, produktów i ich ryzyka.
CEJN jest wiodącym producentem szybkozłączy z 60-letnią wiedzą. Dokładnie opracowujemy rozwiązania szybkiego łączenia pod ciśnieniem do 4000 barów, co czyni nas liderami światowymi. Innymi słowy, nikt w branży nie zna lepszego bezpieczeństwa niż my. Od początku CEJN koncentrował się na bezpieczeństwie i unikaniu niepotrzebnych zagrożeń pod hasłem BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU. Naszym celem jest podnoszenie świadomości ludzi, co nazywamy zdrowym rozsądkiem, BEZPIECZEŃSTWEM opartej na wiedzy. Świadomość, która mogłaby zmienić różnicę między życiem a śmiercią.
OSHA (Occupational Safety and Health Administration) – organizacja odpowiedzialna za wdrażanie przepisów BHP w Stanach Zjednoczonych Ameryki. OSHA pełni rolę regulatora kwestii stosowania sprężonego powietrza w USA, a nie dostosowywanie się do przepisów podlega karze grzywny.
W przypadku pistoletów do przedmuchiwania mogą wystąpić sytuacje, które efektywnie wpłyną na niebezpieczeństwo podczas pracy i wszystkie wiążą się ze sprężonym powietrzem. Jeżeli przedmuchiwane sprężone powietrze dostanie się pod skórę mówimy wówczas o zatorze powietrznym. Tak bowiem powstałe pęcherzyki mogą przedostać się do żył przemieszczać w krwioobiegu, co może nawet doprowadzić do zawału lub udaru (gdy podmuch powietrza dotrze do serca czy mózgu).
Pistolety do przedmuchu mogą generować podczas pracy silny hałas, dlatego ważne jest by zadbać o to by to zjawisko maksymalnie zminimalizować. Utrata słuchu i szum w uszach to poważne i nieuleczalne urazy, lecz stosując bezpieczną pneumatykę można tego uniknąć! Należy pamiętać także o podstawowych zasadach BHP i postępować racjonalnie, gdyż przedmuch sprężonym powietrzem może doprowadzić do rozprysku i urazów oczu. Podczas czyszczenia pistoletem różnych miejsc, należy mieć na uwadze że brud, płyny czy inne części stałe mogą odbić się w kierunku operatora i spowodować urazy miejsc newralgicznych.
Wypadki przy pracy z urządzeniami zasilanymi sprężonym powietrzem to smutna codzienność wielu zakładów pracy. Bezpieczeństwo pracy to kwestia priorytetowa, głośno podnoszona przez ustawodawstwo Unii Europejskiej. Regulacje prawne w tym zakresie stają się coraz bardziej rygorystyczne, a kary za nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa coraz bardziej dotkliwe dla pracodawcy. Powyżej przedstawiamy Państwu grupy rozwiązań, które zaprojektowano z myślą o minimalizacji ryzyka przy pracy ze sprężonym powietrzem.
Dostosuj warunki pracy do obowiązujących wymagań prawnych!
Od 2009 r. obowiązuje w Polsce norma opisująca zagrożenia związane ze stosowaniem sprężonego powietrza, sposoby przeciwdziałania i zapobiegania im, zgodnie z którą:
- Jeżeli uszkodzenie zespołu węży lub przewodów pneumatycznych z tworzyw sztucznych stanowi zagrożenie uderzeniem, to powinny być one przytwierdzone lub osłonięte.
- Jeżeli uszkodzenie zespołu węży lub przewodów pneumatycznych z tworzyw sztucznych stanowi zagrożenie wyciekiem [...], to powinny być one osłonięte.
- Każdy układ pneumatyczny powinien być wyposażony w zawór odcinający z odpowietrzeniem na głównym przewodzie zasilania. Zawór ten powinien mieć możliwość zablokowania w położeniu "zamknięte" i powinien zapewniać bezpieczne odpowietrzenie każdego układu ciśnienieniowego, z wyjątkiem obwodów pomiarowych na ciśnienie 160 kPa (1,3 bar) lub niższe.
(Źródło: PN-ISO 4414:2004 Napędy i sterowania pneumatyczne. Ogólne zasady dotyczące układów)
Stosowanie odpowiednio zabezpieczonych pistoletów do przedmuchu, zaworów czy elementów przygotowania sprężonego powietrza może ochronić przed uszkodzeniem ciała, kalectwem, a nawet śmiercią pracownika.