Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Innowacyjna maszyna do naciągania siatki wędliniarskiej na rurę

Case Study – Jak zautomatyzować proces naciągania siatki wędliniarskiej na rurę?

Pewne procesy zachodzące w zakładach produkcyjnych bywają zlecane firmom zewnętrznym. Nierzadko są one zlokalizowane w innym kraju lub nawet kontynencie. Takie rozwiązanie wybierane jest zwykle z powodu braku odpowiedniej infrastruktury w zakładzie lub chęci obniżenia kosztów. Droga, którą przebywa produkt zanim trafi do sprzedaży jest jednak czasochłonna, negatywnie wpływa na środowisko, a niekiedy okazuje się bardziej kosztowna.


Naciąganie siatki wędliniarskiej na rurę to jeden z procesów, którego realizację nasz Klient zlecał właśnie za granicę. Zgłosił się do nas z prośbą o przygotowanie rozwiązania, które pozwoli mu wykonywać pracę na miejscu.

Jeśli Ty również zastanawiasz się, jak możesz zautomatyzować i usprawnić pracę swojego zakładu, tak by wszystkie etapy produkcji odbywały się w Twojej firmie, przeczytaj poniższy artykuł. Opisaliśmy projekt innowacyjnej maszyny, która sprawdziła się w wielu zakładach na rynku europejskim i nie tylko.

Transport produktów do Chin w celu nałożenia siatki

Dowiedz się, jak zautomatyzować proces naciągania siatki wędliniarskiej

Zakład przemysłu spożywczego produkujący osłonki wędliniarskie zgłosił się do nas z prośbą o zmodernizowanie procesu naciągania siatki na rurę. Dotychczas czynność ta wykonywana była ręcznie w chińskiej fabryce. Zaprojektowaliśmy rozwiązanie, które nie tylko zautomatyzowało i skróciło czas pracy. Cały proces przebiega obecnie w zakładzie Klienta.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkowana jest siatka wędliniarska.

  • Siatka musi zostać naciągnięta na rurę o średnicy 150 mm.

  • Taśma siatki wysyłana jest do Chin, gdzie pracownik ręcznie naciąga siatkę na rurę.

  • Naciągnięcie jednej siatki zajmuje pracownikowi cały dzień pracy.

  • Naciągnięta na rurę siatka wraca do zakładu w Polsce.

  • Cały proces jest czasochłonny, kosztowny i nieprzyjazny środowisku.


Usprawniony proces:

Podczas pierwszego spotkania w zakładzie Klienta pokazano mi filmik nagrany w manufakturze w Chinach, gdzie pracownik ręcznie naciągał siatkę wędliniarską na rurę. Następnie zapytano mnie ile czasu jestem w stanie wykonywać taką czynność. Spróbowałem i wytrzymałem 30 sekund. Pracownik musiał wykonywać ją przez całą zmianę. To był początek do stworzenia innowacyjnej maszyny…

Aby zmodernizować proces, zaprojektowaliśmy układ złożony z zaworu oscylacyjnego sterowanego pneumatycznie, siłownika NWT oraz elementów sterowania pneumatycznego. Umożliwiło to wyeliminowanie ciężkiej i czasochłonnej pracy ludzkich rąk oraz konieczności transportu samego produktu do i z Chin.

Zaproponowane rozwiązanie okazało się znacznie tańsze i bardziej wydajne niż realizowany wcześniej proces - wydajność zakładu wzrosła kilkusetkrotnie. Wyprodukowano już kilkadziesiąt takich maszyn. Pracują one w wielu krajach na świecie. Dotarły do Chin, Australii oraz całej Europy. Są także prezentowane na wielu branżowych targach.

Automatyzacja
procesu

Oszczędne
rozwiązanie

Rozwiązanie
przyjazne środowisku

Innowacyjne
rozwiązanie

Obwiązania wędlina siatką wędliniarską

Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Maszyna naciągająca siatkę czy inny materiał na element o dużej średnicy sprawdzi się wszędzie, gdzie proces ten realizowany jest ręcznie i wymaga bardzo dużych nakładów siły, jest czasochłonny i mało wydajny. Podobny układ złożony z zaworu oscylacyjnego, siłownika i elementów sterowania pneumatycznego znajdzie zastosowanie w zakładach spożywczych, szwalniach przemysłowych oraz na liniach produkcyjnych różnych branż.

Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona szwalni przemysłowej

Szwalnie
przemysłowe

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz usprawnić pracę swojego zakładu, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi doradcami techniczno-handlowymi. Chętnie odwiedzą Twoją firmę i zaproponują rozwiązania, które zwiększą wydajność i udoskonalą procesy w niej zachodzące.

2023-02-24

Pneumat

Regionalny Inżynier Sprzedaży

Autor:
Mirosław Sosna
Regionalny
Inżynier Sprzedaży

Regionalny Inżynier Sprzedaży

Autor:
Mirosław Sosna
Regionalny
Inżynier Sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!