- Standardy, poziomy i normy bezpieczeństwa przemysłowego
Standardy, poziomy i normy bezpieczeństwa przemysłowego
Wdrożenie bezpieczeństwa funkcjonalnego ma kluczowe znaczenie w przemyśle procesowym, który obejmuje niebezpieczne zastosowania chemiczne, naftowe i petrochemiczne. Systemy w tych branżach, aż do najniższego praktycznego poziomu, muszą być zaprojektowane tak, aby zmniejszyć zagrożenia dla ludzi, mienia i środowiska - zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego działania lub awarii.
Jak określić i przypisać SIL
Poziomy nienaruszalności bezpieczeństwa (Safety Integrity Levels, SIL), będące ważnym wskaźnikiem dla przemysłu przetwórczego, mierzą poziom bezpieczeństwa lub ryzyko oczekiwane dla systemu w kategoriach PFD lub prawdopodobieństwa awarii na żądanie. Istnieją cztery różne poziomy, z SIL1 reprezentującym najniższe ryzyko i SIL4 reprezentującym najwyższe akceptowalne ryzyko. Ogólnie rzecz biorąc, wraz ze wzrostem poziomów wzrasta również powiązany poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie prawdopodobieństwo, że system nie będzie działał prawidłowo jest niższe.
Zazwyczaj wraz ze wzrostem poziomu rośnie również złożoność systemu oraz koszty instalacji i konserwacji. Po przypisaniu poziomu do systemu należy przestrzegać określonych zasad instalacji, takich jak redundantna konstrukcja obwodu, aby zminimalizować ryzyko bezpieczeństwa w przypadku awarii.
Normy bezpieczeństwa funkcjonalnego
Podstawowym standardem bezpieczeństwa funkcjonalnego jest norma IEC 61508, która obejmuje elektryczne, elektroniczne i programowalne elektroniczne systemy związane z bezpieczeństwem. Określa ona również metody oceny zagrożeń bezpieczeństwa przy użyciu wykresu ryzyka, a także projektowania odpowiednich funkcji bezpieczeństwa dla czujników, obwodów logicznych, siłowników i innych urządzeń.
Norma IEC 61511 opisuje, jak wdrożyć normę IEC 61508 w przemyśle procesowym, koncentrując się na aplikacjach o niskim zapotrzebowaniu. W przeciwieństwie do funkcji bezpieczeństwa o wysokim zapotrzebowaniu, które powinny występować częściej niż raz w roku, funkcje o niskim zapotrzebowaniu powinny występować rzadziej niż raz w roku. Każda firma, która wdraża lub obsługuje system, który stanowi potencjalne zagrożenie dla pracowników, lokalnych mieszkańców lub środowiska, musi zminimalizować ryzyko procesowe w warunkach awarii. W tym celu normy IEC 61508 i IEC 61511 określają następujące kroki:
zdefiniowanie i ocena wszelkich zagrożeń zgodnie ze szczegółowymi prawdopodobieństwami awarii czujników, sterowników, siłowników i innych komponentów
zdefiniowanie i wdrożenie środków minimalizujących ryzyko resztkowe
używanie wyłącznie sprawdzonych lub certyfikowanych urządzeń
przeprowadzanie cyklicznych testów w celu zapewnienia zgodności z funkcjami bezpieczeństwa
Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie funkcjonalnym
Inżynieria bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych wymogów w przemyśle procesowym. Pneumat x Festo oferują produkty i rozwiązania, które są idealnym warunkiem wstępnym do wdrożenia inżynierii bezpieczeństwa tak łatwo i efektywnie kosztowo, jak to tylko możliwe. Zapraszamy do kontaktu, w celu omówienia procesów w Państwa firmie, co pozwoli nam zaproponować konkretne i dopasowane rozwiązania funkcjonalne jak i produktowe!
2023-09-04
Pneumat.
Źródło: Festo
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!