- Bezpieczne szlifowanie – kluczowe aspekty, zalecenia, informacje
Bezpieczne szlifowanie – kluczowe aspekty, zalecenia, informacje
Gwarancja maksymalnego stopnia bezpieczeństwa w miejscach zatrudnienia celem zmniejszenia nieszczęśliwych wypadków to jeden z nadrzędnych priorytetów.
Niżej przedstawiamy szereg informacji na temat najlepszych standardów, dzięki którym będziemy mogli zmaksymalizować bezpieczeństwo w czasie używania urządzeń pneumatycznych, a tym samym zmniejszyć wydatki logistyczne firmy. Podczas szlifowania oraz wygładzania możemy zapobiegać powstaniu ryzyka wypadku dopóki działamy według zilustrowanych poniżej zasad…
Urządzenia do demontowania materiałów, na przykład szlifierki oraz polerki mogą być znaczącym zagrożeniem w przypadku gdy nie są używane w sposób odpowiedzialny.
Niemniej jednak nie trzeba mówić, że nieszczęśliwe zdarzenia mogą być bolesne dla osób poszkodowanych czy też mieć wpływ na znaczące konsekwencji dla zakładu pracy i jej finansów. Należy dążyć do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w zakładzie pracy, na skutek czego konieczne jest zmniejszenie powstania ryzyka.
Jak więc zminimalizować ryzyko powiązane z wykorzystaniem narzędzi do których należą szlifierki pneumatyczne?
Poniżej zebraliśmy informacje w jaki sposób poprawnie konfigurować układ pneumatyczny
W pierwszej kolejności zastosuj właściwe środki ścierne
1. Prędkość
Każda ściernica może pracować z konkretną prędkością obrotową oraz ustaloną konkretną maksymalną prędkością roboczą(MOS). Prędkość tą możemy sprawdzić bezpośrednio na ściernicy lub na jej opakowaniu, i jest przedstawiana w obrotach na minutę (obr./min lub rpm). Dokonaj porównania prędkości narzędzia z prędkością MOS ściernicy i w żadnym wypadku nie przekraczaj najwyższej dopuszczalnej prędkości wybranej ściernicy.
W wypadku gdy prędkość urządzenia szlifierskiego wpłynie na przekroczenie wartości MOS ściernicy, najprawdopodobniej spowoduje to, że osoba obsługująca urządzenie zostanie narażona na obrażenia, ponieważ powstałe w wyniku przekroczenia prędkości odłamki ściernicy rozproszą się w różnych kierunkach z dużą prędkością. Efekty takiej sytuacji zazwyczaj są poważne.
2. Rozmiar
Stosuj prawidłowy rozmiar ściernicy do konkretnego urządzenia szlifierskiego. W przypadku gdy tarcza jest za duża:
Prawidłowe zamocowanie tarczy oraz użycie właściwej osłony dla danej ściernicy nie będzie możliwe.
Prędkość MOS dla ściernicy może zostać znacznie przekroczona, czego skutkiem mogą być poważne obrażenia, które zostały przedstawione we wcześniejszych punktach.
Ściernice o znacznych rozmiarach nie powinny być stosowane w małych szlifierkach.
3. Użytkowanie
W wielu przypadkach możemy zaobserwować że ściernica nie jest używana w sytuacjach do których jest przeznaczona. Zwracaj uwagę na to aby używać ściernicy zgodnie z jej zastosowaniem czyli stosuj ściernicę do szlifowania natomiast do cięcia zastosuj zawsze tarczę tnącą.
4. Sposób przechowania
Każda ściernica ma przypisaną datę ważności, jest to spowodowane tym że niekiedy podczas nieodpowiedniego przechowywania ulegają zniszczeniu. Porada: Jeśli termin przydatności ściernic minął, bądź nie były one odpowiednio przechowywana pozbądź się ich.
Istotne aspekty:
Zawsze bierz pod uwagę otoczenie. Staraj się aby pomieszczenie w którym będzie wykonywana praca ze szlifierka było wywietrzone. Ubieraj zawsze indywidualne środki ochrony miedzy innymi okulary i rękawice ochronne, stalowe noski, maski przeciwpyłowe oraz słuchawki.
Aby zapewnić odpowiednią ochronę sprawdzaj osłony zabezpieczające w celu upewnienia się czy są dobrze osadzone ma to za zadanie zapewnienie Ci najwyższej ochrony. Taka osłona została stworzona w celu wzmocnienia bezpieczeństwa dlatego NIE rezygnuj z niej i nie przerabiaj!
Staraj się przed zaczęciem pracy z urządzeniem szlifierskim sprawdzić mocowanie elementu, który będziesz obrabiać zwróć uwagę również na to czy jest odpowiednio zabezpieczony.
Zwróć uwagę na podłoże na którym będziesz pracować, podłoga nie powinna śliska oraz w miarę możliwości stabilna. Zawsze powinna zostać zachowana stabilna pozycja robocza.
Najlepiej przed przystąpieniem do pracy uruchom wcześniej urządzenie na około 30 sekund w możliwie zamkniętym oraz bezpiecznym pomieszczeniu w celu sprawdzenia czy jego działanie jest prawidłowe. W momencie gdy coś w działaniu urządzenia nas zaniepokoi, na przykład nietypowe drgania powinniśmy niezwłocznie wyłączyć urządzenie i oddać je do naprawy.
W żadnym wypadku nie naciskaj z dużą mocą na urządzenie szlifierskie podczas pracy.
Po zakończeniu szlifowania zawsze sprawdzaj czy ściernica została zatrzymana zanim odłożysz urządzenie szlifierskie na podłodze.
Pamiętaj aby zawsze stosować narzędzia według ich przeznaczenia oraz specyfikacji stosuj również ściernice o wysokiej jakości.
Używaj szlifierek pneumatycznych w bezpieczny sposób!
2023-02-10
Pneumat.
Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi
Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!