- Cewki do elektrozaworów
Cewki do elektrozaworów
- Produkty
-
Budowa i działanie
Cewki elektromagnetyczne są ważnym elementem systemów kontroli przepływu, a ich właściwe działanie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Umożliwiają one precyzyjne i kontrolowane otwieranie i zamykanie elektrozaworu, co pozwala na regulowanie przepływu płynów lub gazów przez elektrozawór.
Wykorzystywane są w różnych systemach kontroli przepływu, w których niezawodność i precyzja działania są kluczowe. Ponadto, cewki do elektrozaworów są stosunkowo niedrogie w produkcji i mogą być wykonane z różnych materiałów, co pozwala na ich dostosowanie do różnych warunków pracy i zastosowań
Cewki elektromagnetyczne składają z rdzenia ferromagnetycznego i nawiniętego na niego zwoju z drutu miedzianego. Średnica otworu cewki powinna być dopasowana do trzpienia zaworu. Oznacza to, że powinna mieć taki sam wymiar co średnica trzpienia zaworu. Po zasileniu cewki napięciem elektrycznym następuje przepływ prądu w zwojach cewki wynikiem czego powstaje pole elektromagnetyczne, które powinno być na tyle duże żeby pokonać siłę sprężyny, która dociska tłoczek zamykający przepływ medium.
Główne parametry cewki to: napięcie elektryczne [V], moc elektryczna [W lub VA], średnica otworu na trzpień cewki oraz jej wysokość.
Cewki do elektrozaworów mogą różnić się między sobą rozmiarem, np. w zależności od mocy cewki oraz materiału wykonania, tj. do jakiej temperatury mogą pracować. Materiały cewek z których są wykonane to czarny poliamid (155 stopni Celsjusza, klasa „F”) oraz czarny polietylen (180 stopni Celsjusza klasa „H”).
Najczęściej wykorzystywane są cewki na napięcia 24V napięcia stałego [DC] oraz 230V napięcie przemiennego [AC]. Rzadziej mają zastosowanie cewki o wartościach 24V oraz 110V napięcia przemiennego oraz 48V napięcia stałego.
Cewki do elektrozaworów są też dopasowywane pod kątem ciśnienia. Oznacza to, że im większe ciśnienie medium na zaworze tym większa moc cewki.
Odległość pinów przyłączeniowych cewki u większości producentów są znormalizowane. Oznacza to, że wtyczki do cewek niezależnie od producenta będą kompatybilne. Typy wtyczek do cewek to A, B, C (DIN 175301-803). Wtyczki mogą również być z diodą lub z diodą i warystorem.
Zastosowanie
Mogą być one stosowane w różnych branżach, takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, spożywczy lub farmaceutyczny, a także w systemach grzewczych, chłodniczych lub klimatyzacyjnych. Cewki do elektrozaworów mogą być również stosowane w różnych urządzeniach i maszynach, takich jak pompy, agregaty, kotły lub klimatyzatory, gdzie są potrzebne do kontrolowania przepływu płynów lub gazów.
Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl
Biogram
W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.
Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl
W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region
Faq - Cewki elektrozaworów - Najczęściej zadawane pytania
W zależności od modelu dostępne sa różne napięcia cewek. Najpopularniejsze wśród klientów i zarazem dostępne u nas napięcie, to dla prądu stałego (DC): 12V, 24V oraz prądu zmiennego (AC) 24V, 110V oraz 230V.
Na specjalne życzenie w wybranych modelach możemy sprowadzić napięcia: dla prądu zmiennego (AC) 12V i 380V oraz prądu stałego (DC).
Do doboru cewki potrzebne są potrzebne takie dane jak: napięcie cewki, moc cewki, średnica otworu cewki na trzpień zawory oraz wysokość cewki. Jeśli chodzi o moc cewki to może być większa w stosunku do oryginału, nigdy mniejsza ponieważ grozi to jej uszkodzeniem.
Parametr ED mówi użytkownikowi, na jaki maksymalny czas cewki mogą pozostawać pod napięciem, by nie ulec przegrzaniu. Dla czasu włączenia możemy zastosować następujący wzór:
ED % = (czas impulsu/czas impulsu + czas przerwy między impulsami) x 100
Wynika z niego że:
Czas impulsu = (ED %/100 - ED %) x czas przerwy między impulsami
Przerwa między impulsami = (ED %/100 - ED %) x czas impulsu
Poza podaniem procentowej wartości ED, w wartościach na liście podane jest dodatkowe info o maksymalnym czasie ciągłej pracy (bezustannego podłączenia do instalacji). Cewka elektrozaworu może pozostawać włączona do prądu stałego [DC] nie dłużej niż wartość maksymalna, gdyż z uwagi na bezpieczeństwo, powinna zostać ponownie schłodzona.