Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Chwytaki pneumatyczne przemysłowe do manipulatorów, robotów

  • Info
  • Bestsellery
Produkcja siłowników pneumatycznych w 24h
Produkcja siłowników pneumatycznych od 20 lat!

Chwytaki, czyli urządzenia chwytne robotów przemysłowych odpowiadają za istotne zadania na linii montażowej. Umożliwiają m.in. operacje pick&place, sortowanie, załadunek oraz rozładunek maszyn, paletyzację. Wszystkie realizowane przez nie zadania mogą zostać podzielone na trzy fazy. Pierwszą z nich jest uchwycenie przedmiotu manipulowanego i zapewnienie jego odpowiedniej orientacji. Drugą jest utrzymanie przedmiotu. Ostatnią jest przeniesienie go we wskazane miejsce oraz pozostawienie w odpowiedniej pozycji.

Chwytaki możemy dzielić np. ze względu na zastosowany układ napędowy. Według tego kryterium najbardziej popularnym rodzajem są chwytaki pneumatyczne. W tym przypadku chwytaki podłączone są do układu sprężonego powietrza. Wtłaczane do cylindra sprężone powietrze napędza tłoczysko. Tłoczysko połączone jest ze szczękami chwytaka. Otwieranie lub zamykanie szczęk sterowane jest za pomocą ruchu tłoka.

Chwytaki pneumatyczne służą do unieruchomienia obiektu manipulowanego, by ten podczas transportu nie zmienił swojego położenia. Chwytak pneumatyczny montowany na siłowniku jest komponentem prostego manipulatora. Pod względem budowy, chwytaki przemysłowe odznaczają się zwartą, kompaktową konstrukcją z gniazdami do dołączania elementów dodatkowych.

Proces chwytania siłowego chwytaka może przebiegać zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie – w zależności od zainstalowanych końcówek chwytnych. Chwytak pneumatyczny używa energii sprężonego powietrza do wytwarzania siły zacisku, odkształcenia elastycznych końcówek czy też do generowania podciśnienia w przyssawkach. Urządzenia chwytne wykorzystuje się w różnych zadaniach podczas procesu produkcyjnego, wszędzie tam gdzie należy przemieścić przedmiot do przodu, tyłu, w prawo bądź lewo, w dół i w górę. Przedmioty chwytane mogą mieć różny materiał jak metal, szkło, guma itp.

Chwytaki manipulatorów stanowią część chwytną większych maszyn wykorzystywanych do usprawniania transportu bliskiego w halach produkcyjnych, zakładach przemysłowych itd. Chwytak przemysłowy bez problemu poradzi sobie z operacjami przenoszenia i chwytania materiałów drewnopochodnych tj. sklejek, desek, drzwi, kartonów czy szyb i okien.

Chwytaki pneumatyczne kątowe MH wykonywane są w wersjach jedno i dwustronnego działania, w zakresach średnic 16-20-32-50 (wersja 20mm również w opcji z BSPT). Siła chwytu wynosi w zależności od średnicy chwytaka dwuszczękowego pomiędzy 4 a 60 kg (przy ciśnieniu 6 bar). Chwytaki MH dedykowane są nie tylko pod roboty i manipulatory, gdyż sprawdzą się z przedmiotami chwytanymi o różnych kształtach jak np. prostopadłościan, płyty, wałki, tuleje, kule czy też dla nieregularnych wymiarów i nieokreślonych kształtów. 

Chwytaki pneumatyczne

Zastosowanie przemysłowych chwytaków pneumatycznych

Chwytanie jako proces należy do standardowych czynności w automatyzacji i robotyzacji produkcji. Chwytaki przemysłowe wykorzystywane są w maszynach technologicznych, urządzeniach z zakresu automatyki przemysłowej, także w robotach i rozbudowanych manipulatorach. Nasze chwytaki do robotów z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji manipulatorów pneumatycznych jak i pojedynczych aplikacji w przemyśle drzewnym, produkcji meblarskiej itp.

Chwytaki przemysłowe MH stosowane są w robotach przemysłowych do transportu bliskiego ładunków różnej wielkości. Chwytak ramienia robota w manipulatorze pozwala na precyzyjne złapanie i przeniesienie danej rzeczy, dzięki czemu wykorzystywany jest często w pracy seryjnej na liniach produkcyjnych, montażowych, logistycznych itd. Chwytaki przemysłowe MH stosowane są w różnego typu manipulatorach, ze sztywnymi jak i linkowymi ramionami jak i wielu innych aplikacjach odpowiedzialnych za przenoszenie paczek, kartonów, elementów itd.


Budowa chwytaka pneumatycznego

Chwytaki pneumatyczne zbudowane są z kilku bloków, tj. z :

- bloku napędowego,

- bloku kinetycznego,

- bloku wykonawczego,

- bloku pomiarowego,

- bloku sterowania.

Zalety chwytaków pneumatycznych

Chwytaki pneumatyczne to niezawodne i łatwe w obsłudze urządzenia o kompaktowej budowie. Istnieje wiele możliwości konfiguracji oraz zastosowań chwytaków.

Do największych zalet chwytaków pneumatycznych należą:

• nieskomplikowana konstrukcja oraz sposób działania,

• kompaktowa budowa,

• niska waga napędu,

• wiele możliwości zastosowania oraz konfiguracji,

• regulowana, wysoka siła uchwytu,

• duża dynamika pracy,

• niezawodność (zawdzięczana m.in. zabezpieczeniom przed spadkami ciśnienia).

W pracy chwytaków pneumatycznych bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wartości ciśnienia roboczego. Zbyt niska wartość ciśnienia może doprowadzić do upuszczenia przedmiotu, który jest przenoszony. Z kolei zbyt wysoka wartość ciśnienia może spowodować uszkodzenie przedmiotu.

Faq - Chwytaki pneumatyczne - Najczęściej zadawane pytania

Chwytaki pneumatyczne to urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze do chwytania, podnoszenia i przenoszenia różnych przedmiotów. Są szeroko stosowane w przemyśle i automatyzacji procesów, ponieważ umożliwiają szybkie i precyzyjne manipulowanie obiektami, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i efektywności pracy.

Chwytaki pneumatyczne działają na zasadzie wykorzystania sprężonego powietrza do generowania ruchu i umożliwienia chwytania, podnoszenia i przenoszenia przedmiotów.

Chwytaki pneumatyczne można podzielić na kilka typów, w zależności od ich konstrukcji i sposobu działania. Dzielą się one na równoległe, kątowe i radialne oraz na pojedynczego działania i dwustronnego działania.

Ciśnienie powietrza dla chwytaków pneumatycznych zależy od modelu i konkretnego zastosowania. Zazwyczaj wynosi od 4 do 6 barów. Warto jednak pamiętać, że dokładne wymagania dotyczące ciśnienia powietrza mogą się różnić i powinny być określone przez producenta danego chwytaka. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza może wpłynąć na wydajność, trwałość oraz precyzję działania chwytaka, dlatego istotne jest, aby stosować się do zaleceń producenta.

Chwytaki pneumatyczne poprawiają wydajność produkcji w kilku kluczowych aspektach, dzięki którym przyspieszają procesy produkcyjne, zwiększają precyzję i redukują koszty. Główne sposoby, w jakie chwytaki pneumatyczne wpływają na wydajność produkcji to automatyzacja procesów, szybkość, precyzja, powtarzalność i integracja z innymi systemami produkcyjnymi.

Dobierz produkt wypełniając formularz dla najbardziej popularnych wersji siłowników znormalizowanych.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Product Manager
E-mail: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Product Manager
E-mail: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: