Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Czujniki Festo

  • Info
  • Bestsellery
Festo kody

Czujniki indukcyjne stosowane są w różnych sektorach przemysłu produkcyjnego m.in. przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym (ze szczególnym zaznaczeniem linii produkcyjnych), transportowym, poligraficznym, procesowym, spożywczym, farmaceutycznym, tworzyw sztucznych, ciężkim, automatyce budynkowej (np. windy, podnośniki). Czujniki indukcyjne są przez to najpopularniejszymi rodzajami czujników zbliżeniowych. Czujniki zbliżeniowe stanowią także ważny element kontroli ruchu lub ustalania położenia w układach automatyki, procesach technologicznych oraz transportach elementów na liniach produkcyjnych. Ich funkcja kontrolna wykorzystywana jest w wielu aplikacjach odpowiedzialnych za przemieszczanie komponentów, ruch i sterowanie urządzeń w tym prędkość obrotową. W tym wypadku sprawdza się ich wysoka częstotliwość przełączania. Czujniki indukcyjne stosowane są w aplikacjach o zróżnicowanych cechach środowiska pracy m.in. przy małych i dużych wartościach temperatury, w niewielkich przestrzeniach roboczych, wymagających branżach o znacznym zagrożeniu korozją itd. Nie ma przeciwskazań by czujniki indukcyjne pracowały w środowisku brudnym i zapylonym, agresywnym chemicznie, narażonym na iskry (np. branża spawalnicza). Bliski zakres detekcji nie przeszkadza w precyzyjnym wychwytywaniu takich metali jak mosiądz, aluminium, miedź czy stal.

Czujnik indukcyjny - symbol techniczny>

Czujnik indukcyjny odpowiada za detekcję oraz kontrolę położenia ruchomych metalowych elementów maszyn i urządzeń, jeśli tylko znajdą się w jego strefie czułości. Te przemysłowe czujniki skutecznie wykrywają obiekty, określają ich cechy, zapewniają bezpieczeństwo procesów i pracy urządzeń w instalacjach technologicznych. Czujniki zbliżeniowe są szczególnie pożądane w dobie przemysłu 4.0, wiążą się z rozwojem maszyn oraz wzrostem świadomości związanej z potrzebą monitoringu procesów i pozyskiwania informacji. Duża uniwersalność zastosowania sprawia, że mogą być wykorzystywane w zróżnicowanych aplikacjach różnych branż, dzięki czemu proponowane przez nas czujniki indukcyjne mogą być używane jako zamienniki innych popularnych czujników zbliżeniowych, które bez problemu zamienimy jeden do jednego.

Oferowany czujnik zbliżeniowy wyróżnia się bardzo dobrą odpornością środowiskową, dokładnością punktu przełączania, niezawodnością procesową związaną z długą i wytężoną pracą pomiarową. Czujniki indukcyjne Pneumat System cechuje wysoki poziom detekcji i kompensacji temperaturowej, niewielki rozmiar i masa przy solidnej obudowie. Czujniki zbliżeniowe pełnią funkcję monitorującą wszelkiego typu fluktuacje pola magnetycznego, które mają miejsce z powodu pojawienia się elementu metalowego w bliskiej odległości frontu sensora. Obszar oddziaływania warunkowany jest od rozmiaru używanego komponentu detekcyjnego, mianowicie cewki czujnika zbliżeniowego. Jest ona wprost proporcjonalna do długości rzeczywistej czujnika indukcyjnego.

Na specjalne zamówienie dostępne są także czujniki zbliżeniowe z certyfikacją ATEX, lecz dotyczy to czujników indukcyjnych w rozmiarach od M8 do M30.

Faq - Czujniki zbliżeniowe indukcyjne - Najczęściej zadawane pytania

Obecność obiektu metalowego jest wykrywana poprzez czujnik indukcyjny, który opiera się na obwodzie rezonansowym, którego z kolei komponentem jest należąca do czujnika zbliżeniowego cewka elektromagnesu. W momencie, kiedy dany obiekt metalowy zbliży się do sensora (w obszar jego działania) następuje odwrócenie amplitudy oscylacji. Sygnał ten przechodzi do przerzutnika, który gwarantuje przełączanie obwodu na wyjściu z zachowaniem odpowiedniej histerezy. Wyjście czujnika zbliżeniowego wyposażone zostały w tranzystor przełączający bądź też wzmacniacz dostosowujący rodzaj i poziom sygnału wyjściowego do ustandaryzowanego zakresu. Zasięg działania cewki w naszych czujnikach indukcyjnych wynosi od 2 do 10 mm.

W tym dziale znajdziesz: