- Jaki klej do klejenia butów dla rzemieślników, kaletników, szewców?
Jaki klej do klejenia butów dla rzemieślników, kaletników, szewców?
Zapraszamy do lektury artykułu, w którym zaprezentujemy zastosowanie kleju, który z powodzeniem wykorzystywany jest w przemyśle odzieżowym, obuwniczym jak i serwisowych pracach szewskich, kaletniczych i szeroko pojętego rzemiosła.
Znamy to uczucie, kiedy nie możesz się powstrzymać od noszenia swoich ulubionych butów każdego dnia. Mimo że podeszwy powoli odpadają, nie jesteś jeszcze gotowy, aby pożegnać się z ukochanymi butami. Nie jest nam obcy również inny scenariusz: po nocy tańca nie tylko bolą Cię stopy, ale nagle masz w dłoni złamany obcas buta.
Jeśli brzmi to znajomo również dla Ciebie, trafiłeś we właściwe miejsce. Powiemy Ci, jak i czym możesz skleić buty oraz przedstawimy klej, który z powodzeniem wykorzystywany jest w branży rzemieślniczej, kaletnictwie.
Klejenie podeszew butów za pomocą kleju
Jeśli chcesz przykleić podeszwę buta, nie używaj gorącego kleju, ponieważ staje się on zbyt twardy i nie jest odporny na wilgoć! Zamiast tego użyj kleju, który utwardza się elastycznie. W końcu podeszwa buta jest elastyczna i musi wytrzymywać duże obciążenia przy każdym kroku.
Po pierwsze: wyczyść buty
Przed rozpoczęciem klejenia należy oczyścić obszar, który ma zostać sklejony. Najlepiej użyć delikatnego środka czyszczącego, który nie uszkodzi materiału buta. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego czyszczenie przed klejeniem jest tak ważne.
Idealny klej do butów
Nasz wypełniony gumą klej cyjanoakrylowy VA 30 Black utwardza się z zachowaniem resztkowej elastyczności i jest odporny nawet na długotrwałe działanie wilgoci. Możemy śmiało powiedzieć, iż jest to idealny klej dla rzemieślników! Dzięki średniej płynności idealnie nadaje się do klejenia tych irytujących małych zagnieceń w podeszwach butów, gdzie woda ma tendencję do przedostawania się podczas spacerów w deszczu.
W przypadku bardzo wąskich szczelin klejowych możemy polecić naszą cienką końcówkę dozującą. W przypadku większych powierzchni najlepiej użyć naszego czarnego kleju cyjanoakrylowego VA 250. Jest on bardziej lepki!
Po nałożeniu kleju, musisz teraz docisnąć podeszwę z pewnym wyczuciem. Mówiąc o zręczności: nie zapomnij nosić rękawiczek podczas całego procesu klejenia! Po około 24 godzinach buty będą gotowe do następnego spaceru.
Wskazówka: Aby zapobiec nieplanowanemu przedostaniu się czarnego kleju na skórę buta, możesz wcześniej zabezpieczyć ten obszar taśmą maskującą.
Naprawa złamanego obcasa buta
W ofercie WEICON x Pneumat. istnieje również idealny klej strukturalny do butów na przypadek złamanego obcasa (na zdjęciach prezentowany jest elegancki wysoki obcas buta z plastikową piętą). Odpowiedzią tutaj będzie klej Plastic-Bond, który szczególnie dobrze przylega do plastiku.
Ta sama zasada dotyczy tej naprawy obuwia: załóż rękawiczki, oczyść powierzchnię, nałóż klej i pozwól mu się utwardzić. Plastic-Bond jest jednak klejem dwuskładnikowym. Oznacza to, że klej należy dobrze wymieszać przed użyciem - na przykład za pomocą małej drewnianej szpatułki. Do zestawu dołączona jest dysza mieszająca, dzięki której nie trzeba mieszać kleju ręcznie. Jeśli masz but na pięcie, w którym połączenia śrubowe zostały wyrwane, pamiętaj, aby nałożyć klej również na otwory na śruby. Po około dwunastu godzinach klej do butów stwardnieje i znów będziesz mógł z radością znowu używać go na co dzień.
Wskazówka: Świeżo rozlany klej można łatwo usunąć z krawędzi za pomocą wcześniej użytej pianki oraz wielozadaniowej i szmatki.
2023-09-06
Pneumat.
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!