Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Inżynier sprzedaży – wszystko o stanowisku pracy

Inżynier sprzedaży – jak zostać, charakterystyka, wymagania, zakres obowiązków i wiedza

Inżynier sprzedaży jest jednym z kluczowych stanowisk w Pneumat., firmie handlowo-produkcyjnej, oferującej szeroki zakres pneumatyki dla przemysłu. Inżynier łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami sprzedażowymi. Ta unikalna rola wymaga zarówno głębokiego zrozumienia produktów technicznych, jak i zdolności do efektywnej komunikacji z klientami. Inżynier odpowiada za identyfikację potrzeb klienta i dostarczanie rozwiązań dostosowanych do wymagań konkretnych aplikacji. Zapoznaj się z poniższym wpisem i dowiedz się, jak zostać Inżynierem Sprzedaży w Pneumat.

Jak zostać Inżynierem Sprzedaży w firmie Pneumat

Charakterystyka pracy

Pneumat. składa się z 10 biur regionalnych zlokalizowanych w największych miastach w Polsce. Każdy Inżynier Sprzedaży obsługuje klientów na wyznaczonym obszarze w ramach biura, do którego należy. Obszary te obejmują powiaty oraz miasta, które przydzielone są tak, by specjalista mógł jak najszybciej reagować na potrzeby klienta. Staramy się, by odległość obsługiwanych firm od miejsca zamieszkania naszych specjalistów była jak najmniejsza.

Inżynierowie Sprzedaży w głównej mierze współpracują z zakładami przemysłowymi różnych branż, które w ramach procesów wykorzystują sprężone powietrze. Odwiedzają zakłady klientów, poznają ich potrzeby, dopasowują rozwiązania, wspólnie je testują i wdrażają. Handlowcy mobilni wspierani są w codziennej pracy przez Doradców ds. Techniczno-Handlowych z biur regionalnych w zakresie ofertowania. Product Managerowie zajmują się przygotowaniem bardziej złożonych ofert, służą także pomocą podczas obsługi klientów w ramach swojego działu. Managerowie Rozwoju Produktu z kolei wspierają ich swoją zaawansowaną wiedza techniczną na temat konkretnych wycinków oferty podczas wizyt u klientów i doboru niestandardowych rozwiązań.

Doradcy ds. techniczno-handlowych wspierają na co dzień mobilnych handlowców

Każdy Inżynier Sprzedaży docelowo zajmuje się obsługą portfela ok. 120 klientów. Strategia ta została opracowana w celu zwiększenia efektywności obsługi klientów i doskonalenia badania ich potrzeb oraz reagowania na nie. Skład puli klientów nie jest jednak stały. Dla zachowania efektywności, handlowcy docierają do obecnych klientów, którzy wykazują potrzebę zaopatrywania ich zakładu w pneumatykę, a także pozyskują nowe kontakty w celu zwiększania wyniku swojej sprzedaży.

Wiedza, umiejętności i wymagania wobec kandydata na stanowisko Inżynier Sprzedaży w Pneumat.

Kandydat na stanowisko Inżynier Sprzedaży powinien posiadać wiedzę techniczną z zakresu przemysłu oraz zdolności sprzedażowe. Wymagamy co najmniej dwuletniego doświadczenia w obsłudze klienta końcowego, w dziale Utrzymania Ruchu, zakupów itp. W pracy tej oczekuje się umiejętności komunikacyjnych i miękkich, takich jak budowanie relacji z klientami.

Na każdym etapie rozwoju kariery, naszych Inżynierów zaopatrujemy w potrzebną wiedzę na temat oferowanych przez nas produktów, dlatego nie wymagamy doświadczenia stricte w dziedzinie pneumatyki. Zależy nam jednak, aby nasi specjaliści posiadali kompetencje w dziedzinie technicznych rozwiązań. Inżynier powinien posiadać doświadczenie w sprzedaży komponentów lub elementów powtarzalnych na potrzeby bieżącego utrzymania ruchu w zakładzie.

Zakres obowiązków na stanowisku Inżynier Sprzedaży

  • Kompleksowe doradztwo w zakresie oferty firmy

  • Realizowanie indywidualnego planu sprzedaży

  • Negocjowanie warunków sprzedaży

  • Reprezentacja firmy zgodna z przyjętymi standardami

  • Utrzymanie stałego kontaktu z istniejącymi klientami głównie poprzez systematyczne wizyty

  • Nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami

  • Monitorowanie rynku i konkurencji w celu sugerowania zmian i udoskonaleń oferty handlowej

  • Samodzielne planowanie czasu pracy i raportowanie zgodnie z założeniami firmy

  • Praca na systemie CRM (m.in. raportowanie, rozliczanie zadań itp.)

  • Współpraca z Doradcami ds. Techniczno-Handlowych w biurach regionalnych, Product Managerami i Managerami Rozwoju Produktu

Prezentacja produktów dostępnych w ofercie Pneumat

Jak zostać inżynierem sprzedaży w Pneumat.?

Jeśli posiadasz doświadczenie w pracy jako handlowiec mobilny w branży technicznej lub branży pneumatycznej jako sprzedawca mobilny/stacjonarny, a Twoje umiejętności sprzedażowe i komunikacyjne są na wysokim poziomie, skontaktuj się z nami. Na stronie www.karierawpneumat.com.pl/oferty-pracy znajdziesz aktualne oferty pracy. Złóż swoje CV i czekaj na kontakt ze strony naszego działu HR. Jeżeli Twój zawodowy życiorys pokrywa się z naszymi potrzebami, zaprosimy Cię do dalszego etapu procesu rekrutacyjnego i mamy nadzieję, zaczniesz przygodę w Pneumat.

Zobacz, jak pracuje się w Pneumat.:

Jesteś zainteresowany? Aplikuj na rekrutacja@pneumat.com.pl

Rozwój kariery

Nowo zatrudniony Inżynier Sprzedaży w Pneumat. przechodzi dopracowany przez nas proces onboardingu, gdzie m.in. szkoli się pod okiem naszych Product Managerów z zakresu oferowanych produktów i rozwiązań. Wspólnie z Product Managerami i Managerami Rozwoju Produkty odwiedza swoich klientów. Ma także możliwość nabywać doświadczenie poprzez obserwację pracy kolegów podczas ich wizyt w zakładach. Przez cały okres zatrudnienia oferujemy różnorodne szkolenia wewnętrzne jak i zewnętrzne podnoszące kompetencje. Stawiamy na wsparcie rozwoju naszych pracowników poprzez cotygodniowe spotkania lub rozmowy z Dyrektorem Sprzedaży, gdzie stara się on poznać potrzeby swojego zespołu i pomaga rozwiązać ewentualne problemy.

Scieżka kariery dla Inżynierów Sprzedaży

Posiadamy szczegółowo rozpisaną ścieżkę kariery naszych Inżynierów Sprzedaży, od młodszego Inżyniera, przez Inżyniera, po starszego Inżyniera sprzedaży. Rozpoczęcie ścieżki od wybranego stanowiska uzależnione jest od posiadanego już doświadczenia kandydata.

2024-05-15

Pneumat.

Specjalista ds. personalnych

Autor:
Magdalena Lasota
rekrutacja@pneumat.com.pl