- Targi przemysłowe ITM Industry Europe 2024
Strefa Pneumat.GAME podczas targów ITM Industry Europe 2024
Wzięliśmy udział w tegorocznej edycji targów ITM Industry Europe.
4-7.06.2024 r. w obiekcie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi przemysłu ery cyfrowej ITM Industry Europe. To największe tego typu wydarzenie w Polsce, przyciągające zarówno wystawców, jak i odwiedzających nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Zespół Pneumat. miał okazję zaprezentować swoją ofertę na stoisku wystawienniczym. Zagospodarowaliśmy również ogromną przestrzeń w pawilonie 4 MTP, w której stworzyliśmy strefę Pneumat.GAME, w której można było odpocząć na leżakach, porozmawiać przy stoliku, napić się kawy serwowanej przez profesjonalnych baristów lub lemoniady. Odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zagrać na klasycznych automatach do gry w pneumatycznej odsłonie. W strefie organizowaliśmy także każdego dnia Turniej Służb Utrzymania Ruchu. Targi technologiczne to również świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczenia i wiedzy. Dzięki uczestnictwu w branżowych wydarzeniach możemy śledzić najnowsze trendy i innowacje w przemyśle.
Strefa Pneumat.GAME podczas ITM Industry Europe
W naszej strefie odwiedzający mogli wziąć udział w kilku atrakcjach, m.in. zagrać w kultowe gry takie jak piłkarzyki, flipper czy labirynt w pneumatycznej odsłonie. Maszyny te powstały we współpracy naszych ekspertów ze studentami Politechniki Krakowskiej oraz przy wsparciu firmy item, która dostarczyła profile i elementy złączne do budowy konstrukcji.
Pneumatyczne piłkarzyki
Zaprojektowaliśmy boisko, gdzie jego użytkownicy mogli poczuć się jak piłkarze próbujący strzelić gola. To jednak nie było proste zadanie, ponieważ strzały te blokował bramkarz obracany za pomocą siłownika obrotowego. Strzał oddawany był przy użyciu jednostronnego siłownika dociskowego. Piłka poruszała się na siłowniku liniowym. Na początku układu umieszczony był blok przygotowania sprężonego powietrza, dodatkowo wyposażony w dwa reduktory dla dwóch linii zasilających elementy o różnych stopniach sprężenia. Zamontowaliśmy także zawór powolnego startu, który umożliwiał łagodne uruchomienie siłownika liniowego po restarcie. Listwa rozdzielająca dystrybuowała sprężone powietrze do dwóch zaworów oscylacyjnych, sterujących siłownikiem liniowym oraz siłownikiem obrotowym bramkarza. Listwa zasilała również siłownik odpowiedzialny za uderzenie piłki, sterowany przyciskiem podłączonym do zaworu 3/2 poprzez zawór impulsowy.
Pneumatyczny flipper
Flipper zwany inaczej pinball to kultowy automat do gry, który w oryginalnej wersji posiada układ elektromagnetyczny. Można zbudować go jednak z użyciem pneumatyki wykorzystując sprężone powietrze do napędzania mechanizmu.
Cała konstrukcja automatu do gry zbudowana została na bazie produktów marki item – systemu profilowego z aluminium i elementów złącznych. Wykorzystując lekkie, ale bardzo trwałe profile aluminiowe i wytrzymałe, szybkie i proste w montażu śruby (zamiast spawania) mamy pewność, że maszyny nie będą uciążliwe podczas transportu na różnego rodzaju wydarzenia i posłużą nam przez lata. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej zaprojektowali i skonstruowali automat bazując właśnie na konstrukcji item oraz naszych produktach. Do budowy flippera wykorzystaliśmy:
siłowniki pneumatyczne, czyli główne elementy wykonawcze w naszym flipperze. Siłowniki odpowiadały za wypychanie piłki do pola gry, transportowanie jej z różnych pozycji na stole oraz odbijania piłeczki za pomocą ramienia odbijającego;
zawory rozdzielające oraz wyspa zaworowa odpowiedzialna za sterowanie przepływem sprężonego powietrza między czternastoma różnymi siłownikami zastosowanymi we flipperze;
czujniki do monitorowania pozycji piłki w polu gry oraz dodawania punktów gracza za uruchamianie efektów specjalnych;
sterownik PLC do sterowania zaworami rozdzielającymi.
Gracz naciskając przycisk START uruchamia siłownik, który wyrzuca piłkę do pola gry. Naciskając przyciski na bocznych ściankach flippera, steruje się siłownikami pneumatycznymi, które odpowiedzialne są za ruch ramion odbijających piłeczkę. Zastosowano dodatkowe przeszkody takie jak zderzaki, rampy i inne interaktywne elementy. Celem gracza jest utrzymanie kulki jak najdłużej w polu gry, starając się trafić w różne cele za co przyznawane są punkty.
Pneumatyczny labirynt
Labirynt podobnie jak flipper został zbudowany przez grupę studentów z Krakowskiej Politechniki w Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych. Budowę tego automatu także wsparła firma item dostarczając swoje profile i elementy złączne. My zapewniliśmy potrzebny asortyment z zakresu pneumatyki. Do zbudowania labiryntu użyliśmy trzech siłowników pneumatycznych, zaworów dławiąco zwrotnych, trzech pneumatycznych zaworów rozdzielających 5/2, dwóch zaworów logicznych AND, jednego zaworu logicznego OR oraz czterech zaworów mechanicznych sterowanych dźwignią.
Grą steruje się pneumatycznie za pomocą trzech siłowników, które zmieniają położenie labiryntu w czterech kierunkach. Siłowniki są kontrolowane przez pneumatyczne zawory rozdzielające 5/2, które zmieniają kierunek przepływu powietrza oraz zawory dławiąco zwrotne, które regulują prędkość ruchu siłowników. Kontrola ruchu siłowników odbywa się za pomocą zaworów mechanicznych sterowanych dźwignią, które są połączone z zaworami logicznymi AND i OR. Kombinacje włączenia tych zaworów mechanicznych pozwalają na uzyskanie czterech różnych położeń labiryntu. Każde położenie przestawia labirynt w taki sposób, aby umożliwić przeprowadzenie kulki do mety.
Aby wygrać rozgrywkę, należy doprowadzić piłeczkę z punktu startu do punktu mety, przeprowadzając ją przez labirynt. Planszą operują dwie osoby, jedna decyduje o ruchu maszyny w płaszczyźnie góra/dół, druga porusza nią na boki.
Turniej Służb Utrzymania Ruchu na ITM
Podczas targów ITM zorganizowaliśmy Turniej Służb Utrzymania Ruchu. Składał się on z trzech konkurencji, które wykonywane były na czas:
konkurencja Infinity: należało ułożyć litery P jak Pneumat i M jak Mocni w Działaniu z rur aluminiowych Infinity i elementów złącznych.
konkurencja SAMOA: trzeba było przeserwisować pompę membranową SAMOA. Można było przekonać się jak szybki i łatwy jest serwis tej pompy. Z zadaniem radzili sobie nawet uczestnicy, którzy pierwszy raz mieli kontakt z pompą membranową.
Konkurencja układ pneumatyczny: polegała na podłączeniu układu pneumatycznego zgodnie z zaprezentowanym schematem. Podłączony do sieci siłownik musiał prawidłowo pracować po jego uruchomieniu.
W konkursie wzięło udział łącznie 149 osób. Zadania należało zrealizować w jak najkrótszym czasie. Pod koniec każdego dnia targów zliczaliśmy zawodnikom czas ze wszystkich konkurencji i porównywaliśmy ze sobą. Codziennie odbywało się uroczyste wręczenie nagród dla 10 najszybszych uczestników. Do wygrania były m.in. vouchery szkoleniowe, głośnik JBL, kubki termiczne, piłki treningowe Euro 2024, termosy i inne gadżety. Pula nagród wynosiła ponad 50 000 zł.
Strefa relaksu Pneumat.
W strefie Pneumat.GAME znalazło się także miejsce na relaks i chwilę odpoczynku podczas zwiedzania targów. Do dyspozycji były leżaki, krzesła, stoliki, przestrzeń do komfortowych rozmów biznesowych i nie tylko. Wielu odwiedzających podziwiało tam uczestników turnieju i mocno im kibicowało. Na miejscu profesjonalni bariści parzyli kawę oraz lemoniadę. Kawę można było zamówić nawet z niebieskim logo Pneumat. na piance mleka.
Networking i spotkania z klientami
Podczas targów technologicznych w Poznaniu odbyliśmy mnóstwo ciekawych rozmów, nawiązaliśmy wiele biznesowych relacji. Pokazaliśmy odwiedzającym czym zajmujemy się w Pneumat., opowiedzieliśmy o naszej produkcji siłowników w 24 h, szerokim asortymencie pneumatyki dla każdej branży przemysłu. Pokazaliśmy, jak wspieramy polskich przedsiębiorców, zaprezentowaliśmy Sieć Polskiej Dystrybucji Pneumatyki Pneumat.PARTNER. Zachęcaliśmy do odwiedzania naszej największej bazy wiedzy dotyczącej pneumatyki. Odwiedzający mieli okazję zapisać się do newslettera, dzięki któremu zyskali dostęp do najnowszych artykułów na blogu, informacji o targach, szkoleniach i innych wydarzeniach, a także promocjach.
Mogli także odebrać upominek przypisany do numerku na piłeczce, którą wylosowali w maszynie losującej podłączonej do dmuchawy bocznokanałowej. W związku z rozpoczynającym się przed targami Euro 2024 przygotowaliśmy terminarze i zestawy kibica, które można było otrzymać przy naszym stoisku. Z targów wróciliśmy pełni pozytywnej energii, z mnóstwem wartościowych wniosków, nowej wiedzy i doświadczenia. Nie możemy doczekać się już kolejnej edycji ITM Industry Europe!
Pneumat. na targach przemysłowych 2024
Targi ITM Industry Europe to tylko jedno z kilkunastu wydarzeń w naszym kalendarzu targowym w 2024 roku. Odwiedziliśmy już targi Warsaw Pack, Plaspol i kilka konferencji technicznych Axon. Przed nami targi DREMA i Warsaw Industry Europe oraz dwie konferencje. Pełny harmonogram i zapowiedź wydarzeń znajdziesz na Targi i konferencje przemysłowe 2024 – lineup, kalendarz, harmonogram.
2024-07-17
Pneumat.
Autor:
Piotr Szmit
Doradca ds.
Techniczno – Handlowych
Autor:
Piotr Szmit
Doradca ds.
Techniczno – Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!