Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zapieczenie, urwanie zaworu na gwincie – co zrobić i jak przeciwdziałać?

Jak odkręcić zapieczony / urwany zawór kulowy?

Każda instalacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i możliwości natychmiastowego zamknięcia oraz kontrolowania przepływu medium roboczego. Dlatego też zawory kulowe są niezastąpionymi elementami armatury w instalacjach przesyłu czynników roboczych, zarówno w przemyśle jak i w domowych warunkach.


Obsługa kurka kulowego jest bardzo prosta i intuicyjna – otwarcie bądź zamknięcie obiegu instalacji polega na przekręceniu dźwigni zaworu o 90 stopni. Kula wewnątrz korpusu kurka obraca się ślizgowo po uszczelnieniach teflonowych i posiada wydrążanie, które w zależności od położenia kuli pozwala na przepuszczenie medium roboczego lub zakrywając gniazdo odcinając go.

Dowiedz się, jak prawidłowo odkręcić zapieczony zawów kulowy

Wystąpienie awarii

W związku ze swoją łatwością obsługi i szeroka gamą zastosowań w aplikacjach mediów gazowych oraz ciekłych, zawory kulowe są szeroko stosowane i eksploatowane. Będąc pod wpływem czynników zewnętrznych oraz parametrów mediów może dojść do sytuacji, że przy próbach demontażu kurka, jest prawdopodobne zapieczenie się zaworu, czy też urwanie zaworu na rurociągu. Co wtedy? Jak usunąć taki zawór?

  • Zapieczenie zaworu – aby zdemontować zawór na rurociągu potrzebne jest narzędzie jak klucz nastawny. Kluczem próbujemy poruszać nakrętki zaworu – jeśli kurek jest delikatnie zapieczony, to przy użyciu klucza powinno się nam udać odkręcenie. Jeśli natomiast zawór zapiekł się na dobre na gwintach, można spróbować popularne rozwiązanie jakim jest nafta, która ma właściwości wnikania w strukturę materiałów. Wystarczające jest zastosowanie jej na zardzewiałe/zapieczone elementy, a po chwili powinny dać się poluzować – jest to jednak rozwiązanie stosowane najczęściej przy połączeniach śrubowych. Niezmiernie jednak zwłaszcza efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie chemii przemysłowej dedykowanej do tego typu luzowania połączeń. W ofercie PNEUMAT znajduje się spray Rust Shock do zatartych oraz zapieczonych gwintów, który w bardzo ekonomicznej cenie zapewni nam szybki demontaż zaworu.

  • Urwanie zaworu na gwincie – w tym przypadku popularnym rozwiązaniem na zerwany gwint jest wykrętak. Urządzenie to daje możliwość naprawy bez konieczności rozwiercania oraz gwintowania. Ze względu na odwrotny w porównaniu do standardowych wkrętaków kierunek działania, mamy możliwość wykręcenia zerwanego elementu. Innym rozwiązaniem jest użycie czynnika penetrującego i spryskanie elementu środkiem chemicznym, takim jak wspomniany spray Rust Shock do luzowania połączeń z oferty PNEUMAT. Po zastosowaniu środka chemicznego i przy użyciu odpowiednich kluczy, fragment powinien dać się wykręcić bez większych oporów.

Sposoby na odkręcenie zapieczonego zaworu kulowego

Jeżeli wiemy że zawór działa w niekorzystnych warunkach i może być problem z jego odkręceniem w przyszłości, można zastosować bezmetaliczną pastę montażową Anti-Seize High-Tech z NSF.

Najlepszym uniknięciem sytuacji awaryjnych przy demontażu zaworu kulowego jest jak najlepszy dobór do warunków pracy panujących na instalacji oraz stosowanie się do wytycznych na temat eksploatacji podawanych przez producentów lub dostawców urządzeń.

Decydując się na zakup tych powszechnie stosowanych elementów armatury przemysłowej jakim są zawory kulowe, warto skorzystać z oferty profesjonalnego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.

2023-04-25

Pneumat.

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!