Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Rozbieranie, demontaż różnego typu zaworów kulowych

Jak rozebrać zawór kulowy?

Celem instrukcji demontażu jest przekazanie klientowi w jak najbardziej czytelny sposób informacji oraz wskazówek do prawidłowego zdemontować zawory kulowe.


Armaturę przemysłową, w tym zawory kulowe, powinny instalować wyłącznie osoby przeszkolone i wykwalifikowane w tej dziedzinie.

Przed przystąpieniem do montażu pracownik powinien ze względów bezpieczeństwa wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne które są powiązane z montażem oraz sprawdzić czy nie wpłyną one na bezpieczeństwo podczas tych prac. Ponadto jeśli montaż odbywa się na instalacji sprężonego powietrza, gazów lub rurociągu wodnym itp., przed montażem należy usunąć ciśnienie z maszyn i urządzeń oraz instalacji.

Zawory kulowe stosuje się do odcinana przepływu mediów ciekłych lub gazowych. Przed montażem należy się upewnić, iż montowana armatura jest prawidłowo dobrana do czynnika płynącego przez niego z uwzględnieniem temperatury oraz ciśnienie. Zastosowanie do mediów zanieczyszczonych lub wykraczających poza zakres pracy zaworów, będzie skutkowało uszkodzeniem zaworu np. pęknięciem korpusu lub nieszczelnością na kuli.


Demontaż z podziałem na rodzaj przyłączy zaworu:

Zawory gwintowane

Zawór gwintowany - schemat graficzny

Aby zdemontować zawór kulowy na rurociągu potrzebne jest narzędzie jak klucz nastawny. Kluczem próbujemy poruszać nakrętki zaworu – jeśli kurek jest delikatnie zapieczony, to przy użyciu klucza powinno się nam udać odkręcenie. Jeśli natomiast zawór zapiekł się na dobre na gwintach, można spróbować popularne rozwiązanie jakim jest nafta lub chemii przemysłowej dedykowanej do tego typu luzowania połączeń. Po zastosowaniu tego typu środka nakrętki powinny dać się odkręcić.


Zawory do wspawania

Zawory do wspawania - schemat graficzny

Rozbieranie zaworu do wspawania wymaga wcześniejszego demontażu części środkowej kurka. W tym celu należy unieruchomić zawór np. korzystając z imadła. Należy odkręcić nakrętki i wyjmować śruby z korpusu – najlepiej aby robić to na krzyż. Korpus wraz z kulą oraz uszczelnieniami odkładamy na bok. Po rozebraniu części środkowej korpusu można przystąpić do usuwania końcówek kurka z instalacji. Do przecinania spawów wykorzystuje się specjalne tarcze widiowe lub szlifierki kątowe, można także zastosować palnik acetylenowo tlenowy z odpowiednią dyszą do cięcia. Wybór metody zależy od dostępnych urządzeń oraz charakterystyki zakładu. Czynność ciecia powinna być wykonywana przez wykwalifikowana osobę oraz techniką prawidłowo dobraną do warunków pracy. Ponadto wszystkie czynności związane z cięciem metali powinny być przeprowadzone z zachowaniem bezpieczeństwa oraz przepisów BHP.


Zawory kołnierzowe

Zawór kołnierzowy

Zawór typu kołnierzowego lub między kołnierzowego montowany jest za pomocą śrub do przylg instalacji. Aby go rozebrać należy użyć klucza dynamometrycznego do wykręcania śrub - prawidłowo tą czynność powinno się wykonywać na krzyż, demontujemy nakrętki na śrubach, i odkręcamy z odpowiednio dobranym momentem używając narzędzi. Przy rozkręcaniu połączeń kołnierzowych należy zachować szczególną ostrożność, tak aby nie uszkodzić przylg kołnierzy ani śrub i nakrętek.

2023-10-31

Pneumat.

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!