- Jaki klej do mosiądzu?
Klejenie mosiężnych ozdób, zdobień, ornamentyki
Wygląda jak drewno - ale nim nie jest. Zabytkowy sejf z około 1870 roku wykonany jest z wytrzymałej stali. Zwodniczo realistycznie wyglądające słoje drewna zostały pieczołowicie namalowane przez artystę. Wykonany z litej stali sejf waży 300 kilogramów. Podwójne ściany o grubości około 20 centymetrów są wypełnione luźnym wypełnieniem z piasku i proszku aluminiowego.
Proszek sprawił, że sejf był niezwykle bezpieczny w tamtym czasie, ponieważ istniało tylko kilka narzędzi, których można było użyć do jego otwarcia. Dziś można by użyć szlifierki kątowej i dostać się do zawartości bez klucza, nawet przy dużym nakładzie pracy. Odpowiada on poziomowi bezpieczeństwa B, tj. oferuje ograniczoną ochronę przed włamaniem i może być nawet używany jako szafka na broń.
Klejenie zamiast przykręcania
Teraz należy je wykończyć i ozdobić mosiężnymi ornamentami. Są one zwykle przykręcane do drzwi od wewnątrz. Drzwi opierają się na specjalnych zawiasach i są zabezpieczone mechanizmem zatrzaskowym. Aby uniknąć konieczności demontażu skomplikowanego mechanizmu, przykleiliśmy ozdoby za pomocą naszego kleju budowlanego RK-1300 i w ten sposób upiększyliśmy sejf w zaledwie kilku krokach.
Przygotowanie
Najpierw ornamenty zostały naniesione i obrysowane ołówkiem. Następnie powierzchnia przeznaczona do klejenia została starannie przeszlifowana w celu usunięcia farby. Używając naszego środka do czyszczenia powierzchni i czystego, niestrzępiącego się ręcznika papierowego, zarówno mosiężne części, jak i powierzchnia sejfu zostały następnie dokładnie oczyszczone.
Klej i podkład
Nasz klej strukturalny RK-1300 reaguje wyłącznie ze specjalnym podkładem. Gdyby zastosowano tylko klej, nie zaszłaby żadna reakcja chemiczna. Całość po prostu by się nie przykleiła.
Dlatego najpierw nałożono podkład na powierzchnię sejfu, który ma zostać przyklejony, a następnie zaaplikowano klej na tył mosiężnych ozdób. Dopiero gdy ozdoby zostały przymocowane do sejfu, oba składniki mogły zareagować ze sobą i klej stwardniał.
Nadmiar kleju został natychmiast usunięty za pomocą małej szpatułki. Po 24 godzinach klej osiągnął swoją ostateczną wytrzymałość i sejf mógł zostać zamontowany.
Klejenie po raz kolejny okazało się lepszą alternatywą w tym przypadku!
2024-10-08
Pneumat.
Autor:
Marcin Wolski
Product Manager
Autor:
Marcin Wolski
Product Manager
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!