- Jak zamontować zawór kulowy? Montaż zaworu kulowego
Montaż zaworu kulowego
Jak montować zawory kulowe?
Zawory kulowe stosuje się do odcinana przepływu mediów ciekłych lub gazowych. Przed montażem należy się upewnić, że montowana armatura jest prawidłowo dobrana do czynnika płynącego przez niego z uwzględnieniem temperatury oraz ciśnienia. Zastosowanie do mediów zanieczyszczonych lub wykraczających poza zakres pracy zaworów, będzie skutkowało uszkodzeniem armatury np. pęknięciem korpusu lub nieszczelnością na kuli.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Jak zamontować zawór kulowy gwintowany?
Jak zamontować zawór kulowy do wspawania?
Jak zamontować zawór kulowy kołnierzowy?
Montaż mechaniczny zaworów jest taki sam dla wszystkich modeli zaworów, różnice pojawiają się, jeśli chodzi o rodzaj połączenia zaworu – gwint, spawane lub kołnierzowe. Zawory dostarczone do klienta są gotowe do montażu na instalacji, zarówno ręczne jak i ze sterowaniem. Zawory kulowe są przekazywane w pozycji otwartej. Przed montażem należy sprawdzić czystość wnętrza i przyłączy zaworu.
Same zawory, jeśli mówimy o wykonaniu ręcznym, są proste w obsłudze – otwieranie/zamykanie odbywa się za pomocą dźwigni. Bezsporną zaletą zaworów kulowych ręcznych oraz tych z napędami pneumatycznymi jest to, że możemy je montować w każdym położeniu – na rurociągu poziomym, pionowym oraz pod dowolnym kątem. Zastosowanie napędu elektrycznego przy zaworach kulowych wymusza montaż w określony sposób – napęd elektryczny do zaworu nie może pracować do góry nogami.
Po otrzymaniu zaworu klient powinien usunąć wszelkie pozostałości po opakowaniu. Instalacja powinna być oczyszczona przed montażem nowej armatury. Jakiekolwiek nieczystości oraz elementy stałe, które dostałyby się do rurociągu, miałyby negatywny wpływ na działanie oraz żywotność zaworów. Zaleca się montaż filtrów przed armaturą zamykającą. Inny czynnik, który może uszkodzić zawór to naprężenia instalacji. Przy montażu oraz po nim powinniśmy zadbać, aby naprężenia rurociągu (jeśli występują) nie działały na kurek kulowy.
Montaż z podziałem na rodzaj przyłączy zaworu:
Zawory gwintowane
Przy montażu armatury gwintowanej stosuje się prawidłowo dobrane do warunków pracy materiały uszczelniające połączenia - np. taśma PTFE, nici, kleje do gwintów itp. Po uszczelnieniu połączenia można przystąpić do instalacji. Niezbędne będą odpowiednie narzędzia, najlepiej klucz z niezaciskającymi się szczękami. Montujemy zawór w pozycji otwartej i nie powinniśmy używać jego uchwytu jako dźwigni do przykręcenia zaworu. Za pomocą klucza chwytamy zawór od strony wkręcanej lub nakręcanej rury bądź króćca. Nigdy od przeciwnej! Przytrzymując instalację oraz ją stabilizując, dokręcamy zawór, ale bez użycia zbyt dużej siły dokręcania, aby nie zerwać gwintu w zaworze. Po procesie instalacji monter powinien przeprowadzić test szczelności wszystkich połączeń zamontowanego kurka.
Zawory do wspawania
Montaż zaworu do wspawania wymaga wcześniejszego demontażu części środkowej kurka. W tym celu należy unieruchomić zawór np. korzystając z imadła. Należy odkręcić nakrętki i wyjąć śruby z korpusu . Najlepiej robić to na krzyż. Korpus wraz z kulą oraz uszczelnieniami odkładamy na bok. Po demontażu części środkowej korpusu można przystąpić do wspawania końcówek kurka do instalacji. Czynność wspawania powinna być wykonywana przez wykwalifikowana osobę oraz techniką spawalniczą prawidłowo dobraną do montowanej armatury. Wszystkie czynności związane z spawaniem powinny być przeprowadzone z zachowaniem bezpieczeństwa oraz przepisów BHP. Producenci podczas spawania polecają montaż rury miedzy spawanymi końcówkami odpowiadający długości środkowej części korpusu. Przyspawane końce kurka kulowego muszą całkowicie ostygnąć. Następnie można umieścić korpus wraz z kulą miedzy przyspawanymi elementami. Po procesie instalacji monter powinien przeprowadzić test szczelności wszystkich połączeń zamontowanego kurka.
Analogicznie postępujemy, jeśli demontaż ma posłużyć czyszczeniu zaworu kulowego, wymianie uszczelnień lub regulacji trzpienia.
Przed montażem zaworu kołnierzowego na instalacji powinny być już zamontowane kołnierze odpowiadające tej samej normie, miedzy którymi będzie montowana armatura. Między kołnierzami a montowanym zaworem powinniśmy zastosować uszczelnienia kołnierzy, odpowiednio dobrane do warunków pracy, średnicy kurka oraz materiałów z którego wykonano armaturę i instalację. Po wsunięciu zaworu między kołnierze, należy wyrównać otwory w kołnierzach i zamontować w nich śruby. Następnie prawidłowo (na krzyż) montujemy śruby i dokręcamy z odpowiednio dobranym momentem używając narzędzi. Po procesie instalacji monter powinien przeprowadzić test szczelności wszystkich połączeń zamontowanego kurka.
Analogicznie postępujemy jeśli demontaż ma posłużyć czyszczeniu zaworu kulowego, wymianie uszczelnień lub regulacji trzpienia.
2022-08-09
Pneumat
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!