- Uszczelnianie rur odpływowych, wodociągowych, kanalizacyjnych krok po kroku
Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?
Rury kanalizacyjne lub drenażowe są częścią dużych oczyszczalni ścieków. Są one instalowane w każdym budynku lub leżą głęboko pod ziemią. Chociaż są one zazwyczaj zbudowane tak, aby były solidne, podlegają również zużyciu i starzeniu się z powodu ciągłego użytkowania. Jeśli rura kanalizacyjna jest dziurawa lub uszkodzona, konieczne jest podjęcie szybkich działań. Pokażemy Ci, jak uszczelnić rurę kanalizacyjną - szybko i tanio!
Zużycie i korozja rur kanalizacyjnych
Rury i przewody kanalizacyjne są codziennie narażone na ogromne obciążenia. Transportują one głównie wodę z punktu A do punktu B. Ale nie każda woda jest taka sama - od ścieków po wodę deszczową lub mieszaną, rury kanalizacyjne muszą radzić sobie z różnymi poziomami obciążenia. Jest zatem oczywiste, że ma znaczenie, czy przez rury przepływają ścieki z toalety, czy czysta woda deszczowa. Im większe zanieczyszczenie lub obciążenie chemiczne, tym szybsze zużycie i korozja.
Uszczelnianie rur kanalizacyjnych - przykład zastosowania
Poniższy przypadek miał miejsce w osadniku. Rury powrotne miały już swoje lata i z czasem w ich ściankach utworzyły się dziury spowodowane korozją i zużyciem. Rury przeciekały i zaczęły kapać. Konieczna była więc szybka naprawa. Jak jednak uszczelnić rurę kanalizacyjną bez odłączania jej od całego systemu?
Przygotowania do naprawy - na co zwrócić uwagę?
Po wstępnej ocenie uszkodzonych rur kanalizacyjnych, kolejnym krokiem było zaplanowanie i wybór produktów do naprawy. Warto wiedzieć że temperatura w oczyszczalni ścieków wynosiła około jedenastu stopni. Nie jest to idealna temperatura do obróbki, dlatego ogrzaliśmy pomieszczenie w oczyszczalni ścieków do 15 stopni za pomocą promienników.
Uszczelnianie rur kanalizacyjnych w praktyce
Aby móc uszczelnić daną rurę kanalizacyjną, najpierw skupiliśmy się na wstępnej obróbce powierzchni. Dlatego najpierw poddaliśmy uszkodzone rury piaskowaniu - między innymi w celu usunięcia starej farby. Następnie zastosowaliśmy nasz WEICON Spray Cleaner S do czyszczenia.
Następnie przystąpiliśmy do faktycznej naprawy - najpierw musieliśmy dosłownie zatkać dziury. Aby to zrobić, lekko podgrzaliśmy małą metalową siatkę, ukształtowaliśmy ją i umieściliśmy na uszkodzonej rurze spustowej, aby ją ustabilizować. Aby przymocować metalową siatkę do rury, przymocowaliśmy ją do narożników za pomocą naszego WEICON Repair Stick Copper. Następnie zastosowaliśmy nasz wypełniony stalą system żywicy epoksydowej WEICON A. System żywicy epoksydowej jest idealny do usuwania uszkodzeń korozyjnych i wżerów lub do naprawy dziur i ubytków. WEICON A jest prawdziwą alternatywą dla spawania, ponieważ podczas nakładania żywicy epoksydowej nie występują odkształcenia cieplne, jak ma to miejsce w przypadku spawania.
I zaczynamy! Aby ostatecznie uszczelnić rurę kanalizacyjną, wymagana jest dalsza stabilizacja za pomocą naszego zestawu do naprawy rur WEICON. Służy on do awaryjnej naprawy uszkodzonych rur i przewodów. Zawarta w zestawie taśma naprawcza z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym jest impregnowana specjalną żywicą. Po zanurzeniu w czystej wodzie, a następnie owinięciu wokół uszkodzonego obszaru, specjalna żywica twardnieje po około 30 minutach. Po całkowitym utwardzeniu taśmę naprawczą można pomalować lub pokryć powłoką.
Na koniec uszczelniliśmy rury kanalizacyjne za pomocą WEICON Ceramic BL. Wypełniony minerałami system żywicy epoksydowej chroni przed korozją i nadaje rurom kanalizacyjnym odpowiednie wykończenie.
Oszczędność czasu, pieniędzy i zasobów!
Oszczędność czasu, pieniędzy i zasobów! Cała naprawa na miejscu zajęła zaledwie pięć godzin. Pełne utwardzenie produktów zajęło około 24 godzin. Po tym czasie rury były ponownie gotowe do użytku. I jeszcze raz o tym wspomnę: Naprawa została przeprowadzona bez demontażu rur, co pozwoliło zaoszczędzić ogromną ilość czasu. Gdyby klient musiał zainstalować nowe rury lub zdemontować stare w celu naprawy, nastąpiłaby kilkudniowa przerwa w pracy oczyszczalni ścieków. Co więcej, nowa rura kosztowałaby około trzy razy więcej. Kolejna zaleta? Naprawa rur kanalizacyjnych jest zrównoważona, ponieważ zamiast instalować nowe rury kanalizacyjne, naprawa starych rur oszczędza również zasoby materialne.
Naprawa rurociągów na wielką skalę
Kiedyś naprawiliśmy rurociąg na odcinku 100 kilometrów przy użyciu jednego z naszych systemów żywic epoksydowych. Do naprawy wykorzystano prawie tonę naszego WEICON HB 300. Ciekawi? Zapraszamy do lektury artykułu na https://www.pneumat.com.pl/naprawa-rurociagow-renowacja-rur.
2024-10-11
Pneumat.
Autor:
Marcin Wolski
Product Manager
Autor:
Marcin Wolski
Product Manager
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!