- Opaski, obejmy zaciskowe
Opaski zaciskowe metalowe, ślimakowe, GBS
- Info
- Bestsellery
Opaski zaciskowe to elementy, które służą do mocowania końcówek lub łączenia węży elastycznych, gdy wymagane jest utrzymanie ciśnienia w przewodzie elastycznym.
Oto kilka charakterystycznych cech opasek zaciskowych do węży:
1. Materiał: Opaski zaciskowe do węży są zwykle wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Materiał musi być dostosowany do wymogów klienta - wystarczająco wytrzymały, odporny na korozję oraz na działanie czynników zewnętrznych.
Materiały spotykane najczęściej to: stal W1 ;W2;W4;W5
2. Konstrukcja: Opaski zaciskowe do węży wykonywane zwykle z taśmy stalowej i zależności od modelu skręcane są albo za pomoce śruby ślimakowej ( tzw. opaski ślimakowe) albo klasycznej śruby z gwintem i łbem sześciokątnym lub imbusem ( opaski typu GBS).
3. Łatwość montażu: Opaski zaciskowe do węży są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi oprócz klasycznego śrubokrętu/podstawowego klucz płaskiego.
Obejmy do węży często są określane jako opaski/obejmy GBS. Obejmy są zwykle większe i bardziej zaawansowane technicznie niż opaski ślimakowe. Cechują się szersza taśmą oraz większą siła zacisku i niezawodnością niż opaski ślimakowe.
Zastosowanie opasek zaciskowych i obejm do węży:
1. W przemyśle - w układach hydraulicznych, pneumatycznych, chłodniczych, olejowych i innych systemach, w których występują węże i rury.
2. W budownictwie - do zasilania wody, gazu i innych mediów.
Zasada działania opasek zaciskowych i obejm do węży:
Opaski zaciskowe i obejmy do węży działają poprzez zaciskanie węża lub rury, co zapobiega jego przesuwaniu się, a jednocześnie utrzymuje szczelność połączenia. W przypadku opasek zaciskowych śrubowych dokręcanie śruby powoduje zaciskanie metalowej taśmy na wężu.
Dobór opasek zaciskowych i obejm do węży:
1. Należy dobrać opaski zaciskowe lub obejmy do węża lub rury o odpowiedniej średnicy.
2. Wybór rodzaju opasek lub obejm zależy od warunków eksploatacyjnych i wymagań, jakie musi spełniać dany układ.
3. Należy również wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane są opaski zaciskowe lub obejmy, który powinien być odporny na korozję i inne czynniki zewnętrzne.
Oferta Pneumat.
Sklep internetowy Pneumat System oferuje szeroki wachlarz opasek i obejm. Dysponujemy między innymi opaskami typu:
Zaciskowe lub zaciskowe metalowe
Ślimakowe, ślimakowe HI-GRIP lub ślimakowe mostkowe
Skręcane MINI
Kablowe
Posiadamy także obejmy zaciskowe GBS, skręcane GBS, podwójne GBS HEAVY DUTY, P-CLIP czy zaciskowe uszkowe EARCLIP.
Materiały, z których wykonane są nasze produkty dzielą się na poniższe kategorie:
W1 – stal węglowa ocynkowana
W2 – stal ulepszona 1.4016 AISI430
W4 – stal nierdzewna 1.301 AISI304
W5 – stal kwasoodporna 1.4401 AISI 316
Opaski lub obejmy dostępne są również w wersji materiałowej z Poliamid 6.6.UL-94V-2 FLAM z dodatkiem czarnego pigmentu i czynnika UV odpornego lub z metalem z TPE, a także z hartowanej stali chromowanej.
Szerokość opaski zaciskowej mierzy od 2,5 mm do 24 mm, natomiast zakres średnic to od 5 mm do 320 mm.
Metalowe opaski wykorzystywane są praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu - zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty firmy Pneumat.!
W1/W2/W4/W5/ES |
stal W1 (stal węglowa ocynkowana) |
stal W2 (stal ulepszona1.4016 AISI430) |
stal W4 (stal nierdzewna 1.301 AISI304) |
stal W5 (stal kwasoodporna1.4401 AISI 316) |
Faq - Opaski zaciskowe metalowe, ślimakowe, GBS - Najczęściej zadawane pytania
W praktyce inżynierskiej przyjęło się, że opaski zaciskowe stosujemy do maksymalnie 20bar. Jednak dobór opaski zaciskowej zależny jest od typu i średnicy węża. Przy miękkich wężach świetnie sprawdzą się klasyczne opaski ślimakowe. Dla węży zbrojonych drutem stalowym polecamy zastosowanie opasek GBS. W najbardziej odpowiedzialnych aplikacjach rekomendujemy użycie obejm skorupowych lub zakucie stałe węża.
Najlepsze i najmocniejsze opaski zaciskowe to takie, które najtrafniej odpowiadają na Twoje bieżące potrzeby. Opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej zwykle są mocniejsze i mają wyższy moment zrywny śruby ślimaka. W ofercie są także opaski zaciskowe zaprojektowane z myślą o dużych obciążeniach, np. opaski GBS (skręcane klasyczna śrubą). Zapewniają wysoką szczelność w przypadku wyższych ciśnień pracy.
Opaski produkowane są w różnych zakresach średnic zacisku. Przed zakupem opaski zaciskowej do węża należy zmierzyć średnicę zewnętrzną węża. Ułatwia to wybór odpowiedniej obejmy zaciskowej. Pomocna w wyborze właściwej opaski zaciskowe będzie tabela rozmiarów opasek zaciskowych danego modelu opaski.
W zależności od modelu zastosowanej opaski do demontażu używamy klucza, imbusa, śrubokrętu po prostu ja luzując a w przypadku używania opasek jednorazowych (uszkowych), aby zdjąć opaskę zaciskową należy użyć szczypiec zaciskowych, które umożliwiają również demontaż przez ukręcenie/obcięcie uszka.
Nieszczelny wąż wymaga naprawy. Aby rozwiązać ten problem zwykle używamy zacisków/opasek oraz łącznika w celu powstrzymania wycieku. Podobnie możemy postąpić, jeśli chcemy przedłużyć wąż korzystając z dwóch lub więcej fragmentów węży.
Jeżeli wąż jest uszkodzony:
- Zmierzyć średnicę zewnętrzną węża.
- Przygotować łącznik (rurkę) oraz wytypowane opaski ślimakowe.
- Rozciąć wąż w miejscu uszkodzenia.
- Nasunąć opaski na węże i naciągnąć węże na rurkę/łącznik.
- Skręcić opaskę na wysokości fragmentów węża, w który zostały wciśnięte końcówki.
Jeżeli uzbrajamy końcówkę węża:
- Zmierzyć średnicę zewnętrzną węża.
- Przygotować wytypowane opaski ślimakowe.
- Nasunąć opaskę na wąż i wcisnąć końcówkę do węża.
- Skręcić opaskę w połowie „ogona” końcówki.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region