- Case Study – Jak wypozycjonować element za pomocą siłownika oraz układu podciśnienia?
Pozycjonowanie szablonu do nadrukowywania logo za pomocą układu próżniowego i siłownika pneumatycznego
Zaprojektowaliśmy układ, który zoptymalizował proces nadrukowywania logo na pralkach w zakładzie naszego Klienta. Przeczytaj opis realizacji i dowiedz się, w jaki sposób osadzaliśmy i pozycjonowaliśmy szablon przed sitodrukiem logo.
Wiele produktów, w tym sprzęty AGD takie jak pralki, zmywarki, lodówki itp. wymagają nadrukowania logo marki w jednym z ostatnich etapów produkcji. Aby zachować powtarzalność nadruku i jego najwyższą jakość oraz trwałość, należy właściwie zaprojektować układ do pozycjonowania i przytrzymywania formatki z logo. W zakładzie produkującym pralki dobraliśmy aplikację złożoną z siłownika, układu próżniowego, zaworów oraz osprzętu uzupełniającego.
W zakładzie jednego z naszych Klientów produkowane są pralki. Pomogliśmy w doborze odpowiednich elementów układu do nadrukowywania logo producenta na gotowych urządzeniach.
Zastany proces:
W zakładzie produkuje się sprzęt AGD, w tym pralki.
W jednym z ostatnich etapów produkcji na pralkach nadrukowywane jest logo marki techniką sitodruku.
Występują problemy z precyzyjnym umiejscowieniem szablonu na korpusie urządzenia i powtarzalnością efektu – logo nie zawsze umiejscowione jest w tym samym miejscu.
Usprawniony proces:
Zaprojektowaliśmy układ, który miał za zadanie zassać szablon, umieścić go na korpusie pralki, a następnie wypozycjonować go we właściwym miejscu i przytrzymać na czas realizacji sitodruku. Zbudowaliśmy aplikację z:
mini siłownika CA015,
zaworów ręcznych 3/2 (90st i z cięgłem),
złączek,
węży,
eżektorów.
Po przygotowaniu platformy do osadzenia szablonu logo dobraliśmy siłowniki, które go centrowały. System przy niewłaściwie umiejscowionym szablonie (np. górą do dołu) nie umożliwia przystąpienia do kolejnego etap procesu - sitodruku. Gdy formatka znajduje się w odpowiednim miejscu na korpusie pralki, następuje nadrukowanie logo. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że układ sprawdza się idealnie. Każdy egzemplarz posiada identycznie nadrukowane logo. Proces jest zautomatyzowany, wydajny i pozytywnie wpłynął na kontrolę jakości wyrobów.
✓
Automatyzacja
procesu
✓
Optymalizacja
procesu
✓
Zwiększona
wydajność
✓
Kontrola
jakości
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Układ złożony z eżektora, ssawek, siłownika i dodatkowego osprzętu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie należy podnieść element, a następnie go umiejscowić w pożądanym miejscu. Poza sitodrukiem logo na urządzeniach, może zoptymalizować proces montażu elementów maszyn czy urządzeń takich jak listwy. Podobne układy wykorzystuje się na liniach produkcyjnych różnych branż, m.in. w przemyśle automotive, lotniczym czy produkcji maszyn i urządzeń.
Linie
produkcyjne
Przemysł
automotive
Przemysł
lotniczy
Zachęcamy do kontaktu z naszymi regionalnymi doradcami ds. techniczno-handlowych. Obsługują Klientów na terenie całego kraju i czerpiąc z ogromnego doświadczenia firmy, dostarczają rozwiązania najwyższej jakości.
2023-09-19
Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Autor:
Ekspert Pneumat.
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!