- Oznaczenia zaworów kulowych
Oznaczenia zaworów kulowych
Zasada działania zaworu kulowego
Przesył gazów i cieczy wymaga odpowiedniego bezpieczeństwa oraz kontroli przepływu. Z tego powodu zawory kulowe są niezastąpionymi elementami armatury stosowanej do transportu czynników roboczych, zarówno w przemyśle jak i w rurociągach gospodarstw domowych.
Działanie zaworu kulowego jest prostą i intuicyjną czynnością – otwarcie bądź zamknięcie obiegu instalacji polega na przekręceniu dźwigni zaworu o 90 stopni – kula, która posiada wydrążanie, obraca się ślizgowo po uszczelnieniach teflonowych wewnątrz korpusu kurka. W zależności od położenia kuli pozwala na przepuszczenie medium roboczego lub zakrywa gniazdo odcinając transport cieczy bądź gazu.
Oznaczenia na zaworach
Dobór prawidłowego zaworu zaporowego do aplikacji powinien opierać się na podstawie kluczowych cech, które są wymagane przy konkretnej instalacji. Najistotniejsze znaczenie w takim przypadku mają: średnica nominalna zaworu, ciśnienie pracy, rodzaj materiału, z którego wykonana jest zawór kurkowy, jak również sposób, w jaki są połączone elementy armatury na rurociągu - wszystkie te informacje wybite są najczęściej na korpusie zaworu:
Średnica nominalna podawana jako DN (nominal dimeter) – wymiar nominalny średnicy rury podawanych w mm który odpowiada wymiarom calowym np. DN25 to wymiar 1 cala – w pneumatyce zawory kulowe posiadają rozmiary od najmniejszego DN6 czyli 1/8 cala do najczęściej DN150 czyli 8”
Nominalne ciśnienie pracy podawane jako PN (nominal pressure) – klasa ustalona w normach ISO w jakim może pracować zawór wyrażane w jednostkach bar – klasy ciśnień PN w jakich występują zawory kulowe to najczęściej PN6, PN10, PN16 oraz PN25.
Materiał – w zależności z jakiego materiału wykonano zawór, takie znajdziemy oznaczenie na korpusie: mosiądz CW617N, stal nierdzewna 304 bądź stal kwasowa 316, stal węglowa A105 lub żeliwo GG.
Rodzaj połączenia – niektórzy producenci wybijając rozmiar na korpusie zaworu stosują się do zasady, że podając średnice wyrażoną w DN wiemy że to armatura kołnierzowa, natomiast przy zaworach kulowych stosują oznaczenie w wartościach calowych np.: 2”.
Aby uniknąć niepożądanych przestojów oraz awarii na instalacji, należy dobierać zawory zaporowe adekwatnie do warunków eksploatacji panujących na rurociągu.
Decydując się na zakup tych powszechnie stosowanych elementów armatury przemysłowej jakim są zawory kulowe, warto skorzystać z oferty profesjonalnego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.
2023-06-12
Pneumat.
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!