Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pistolety natryskowe

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Charakterystyka:
PILOT III-K to uniwersalny i wszechstronny pistolet pneumatyczny, przeznaczony jest wyłącznie do korzystania z klejów na bazie rozpuszczalnika.
Zastosowanie:
- przemysł tapicerski - przemysł meblarski - przemysł motoryzacyjny Rodzaje dysz 1,0; 1,2; 1,5 (standard); 1,8; 2,0 mm
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 10
Charakterystyka:
Wszystkie części automatu mające kontakt z natryskiwanym medium są wykonane ze stali nierdzewnej. Do klejów o wysokiej zawartości części stałych stasuję się specjalne głowice powietrzne HS (wysokiej zawartości części stałych) i SHS (bardzo wysoka zawartość cząstek stałych).
Zastosowanie:
Do wszystkich standardowych klejów rozpuszczalnikowych.
Wersje:
z dyszą szeroko-strumieniową, - z dyszą okrągło-strumieniową.
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 1
Charakterystyka:
Wysokoprecyzyjna technika głowic powietrza WALTHER PILOT gwarantuje znakomity rezultat natryskiwania. Dostępny także w wersji średniociśnieniowej zwiększającej oszczędność materiału. Dysza i igła: stal nierdzewna. Ergonomiczny kształt korpusu wykonany z bardzo wytrzymałego niklowanego aluminium. - kubek grawitacyjny z tworzywa sztucznego o poj. 600 ccm - regulowany bezstopniowo strumień natrysku: szeroki/okrągły, regulacja ilości materiału, regulacja ilości powietrza
Zastosowanie:
farby, lakiery, oleje, środki antykorozyjne, glazury ceramiczne, bejce itp.
Wersje:
Kubek grawitacyjny 600 ml
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 8
Zwijacz do lakierni

Oferujemy szeroki wybór pistoletów natryskowych do lakierowania, kleju i znakowania. W swojej ofercie posiadamy zarówno pistolety do malowania natryskowego ręczne jak i automatyczne. Zapraszamy do zapoznania ofertą pistoletów Walther Pilot!

Natrysk wysokociśnieniowy Airless

AIRLESS – natrysk z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia materiału

Ekonomiczna, przyjazna środowisku metoda natryskowa pozwalająca w krótkim czasie pokryć materiałem dużą powierzchnię.

Pompa wysokociśnieniowa pobiera medium z dowolnego wymaganego pojemnika i przenosi go do pistoletu natryskowego pod wysokim ciśnieniem za pomocą węża wysokociśnieniowego.

Dokładne rozpylanie uzyskuje się za pomocą specjalnie zaprojektowanej dyszy rozpylającej. Strumień skierowany jest z dużą prędkością na materiał, zapewniając tym samym optymalne wykończenie.
AIRLESS – z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia materiału

Zalety:

• Efektywne malowanie i powlekanie dużych powierzchni

• Wyższa grubość powłoki w jednym przebiegu

• Oszczędność materiałów i rozpuszczalników

• Zamknięty, jednolity wzór rozpylania

• Lepsze wykorzystanie energii dzięki minimalnemu zużyciu powietrza

• Przy prawidłowej konfiguracji metoda jest przyjazna dla środowiska

AIR COMBI – natrysk w asyście powietrznej

Air Combi łączy zalety techniki natrysku wysokociśnieniowego i konwencjonalnego.

Przy użyciu tej metody malowania środek natryskowy jest przenoszony do pistoletu natryskowego pod umiarkowanym ciśnieniem i wstępnie rozpylany. Dobrą dystrybucję rozpylania uzyskuje się poprzez zastosowanie sprężonego powietrza regulowanego. Kontrolowany strumień rozpylany jest przy minimalnej mgle farby.

Idealny do wysoce wyrafinowanych zadań malarskich na dużych powierzchniach, a także elementów kątowych, kształtowych lub małych przedmiotów.

Technika natrysku wysokociśnieniowego i konwencjonalnego

Zalety:

• Najlepsza atomizacja generuje najlepsze jakościowo wykończenie

• Wysoka oszczędność materiału

• Miękki, kontrolowany wzór natrysku

• Niskie koszty eksploatacji dzięki minimalnemu zużyciu powietrza

• Niskie zużycie pompy z powodu niskiego ciśnienia materiału

• Przyjazny dla środowiska ze względu na minimalne przeciążenia

HOT SPRAYING SYSTEMS - systemy natrysku z podgrzewaniem

Systemy WIWA Hot Job dedykowane są materiałom o bardzo dużej lepkości oraz do specjalnych aplikacji. Polecane, gdy zależy nam na krótkim czasie schnięcia i najwyższej jakości powierzchni.

Podczas gorącego procesu rozpylania materiał podgrzewany jest do żądanej temperatury rozpylania za pomocą nagrzewnicy przepływowej WIWA. Eliminuje to konieczność stosowania rozpuszczalników w celu obniżenia lepkości.

Regulowany system cyrkulacji utrzymuje stałą temperaturę materiału zapewniając równomierne pokrycie i wysoką jakość wykończenia.

Systemy natrysku z podgrzewaniem

Zalety:

• Możliwość aplikacji materiałów o wysokiej lepkości

• Tworzenie wysokiej jakości pokrycia

• Krótkie okresy suszenia

• Powierzchnie połyskujące dzięki ulepszonej dyspersji farby

• Przyjazne dla środowiska i przyjazne dla użytkownika, ponieważ nie wymagają użycia rozpuszczalników

Natrysk niskociśnieniowy HVLP

Rolą pneumatycznych niskociśnieniowych pistoletów do natrysku jest nanoszenie powłok lakierniczych lub innych materiałów w celu pokrycia nimi powierzchni przy wykorzystaniu sprężonego powietrza z sieci. Naciśnięcie spustu pistoletu natryskowego powoduje otworzenie zaworu powietrza.

Kolejna zmiana lokalizacji skutkuje regulowanym skokiem iglicy w dyszy pistoletu, przez którą zaczyna wydobywać się natryskiwany materiał. Strumień ulega rozpyleniu w wyniku działania przedostającego się wokół wylotu dyszy powietrza.


Objętość wydobywającego materiału przypadająca na jednostkę czasu jest niezmienna i wynika z lepkości materiału i rozmiaru otworu dyszy wylotowej. Jest ona w pełni regulowana, dzięki zmianie położenia skoku uchylenia iglicy lub poprzez założenie dyszy o innym rozmiarze. Zakres lepkości materiału przygotowanego do rozpylenia jest zawsze skorelowany z zakresem rozmiarów dysz do danego pistoletu natryskowego. Powietrze przepływające przez oddzielne kanały pistoletu natryskowego nie ma fizycznego kontaktu z materiałem przeznaczonym do natrysku. Przeznaczenie pistoletów jest ściśle skorelowane z ich wymiarami a tym samym geometrią kanałów przepływowych powietrza i materiału. Wielkość i ilość kanałów ma bezpośrednie przełożenie na ilość powietrza przepływającego przez pistolet natryskowy podczas pracy. W momencie przyłączenia pistoletu możemy pomierzyć poziom ciśnienia roboczego wraz z jego zakresem do optymalnej pracy.

Pistolety natryskowe wyposażone są w pokrętła regulacji ciśnieniowej, dzięki czemu operator pistoletu może samodzielnie nadzorować wielkość przepływającego powietrza. Jeśli użytkownik dokona zmniejszenia poziomu ciśnienia powietrza w obrębie strumienia natryskiwanego materiału, wówczas uzyska zupełnie różne parametry rozdrobnienia strugi materiału. Powietrze w momencie wymieszania z materiałem generuje strumień napylającego materiału w ustalonym kształcie. Podstawa lakierowanego detalu posiada formę i kształt, które są w pełni regulowane zaworem regulacyjnym szerokości natryskiwanego strumienia. Ma on za zadanie przekształcić podawane powietrze z 2 symetrycznie rozłożonych otworów zlokalizowanych za dyszą wylotową materiału. Otwory te znajdują się pod kątem ostrym w stosunku do osi kształtu wylotowego strumienia. Przekrój poprzeczny owego strumienia wylotowego będzie miał kształt od okręgu do płaskiej elipsy bądź linii i będzie widoczny wraz ze zwiększaniem dopływu powietrza przez zawór. Wielkość powierzchni natrysku materiału jest wprost proporcjonalny do odległości między dyszą a lakierowanym detalem oraz max. przedziału regulacji szerokości i odwrotnie proporcjonalny do lepkości materiału bazowego.

Pistolety natryskowe do malowania niskociśnieniowego (HVLP) jak średniociśnieniowego (LVLP) nie różnią się pod względem budowy, z wyjątkiem średnicy kanału powietrza (większe w pistoletach LVLP) oraz ciśnienia wewnętrznego dyszy. Pistolety natryskowe HVLP odznaczają się wyższą prędkością strumieniową powietrza, co skutkuje mniejszymi kropelkami po wylocie z dyszy materiału podczas natryskiwania. Ponadto pistolety natryskowe HVLP cechuje relatywnie wyższy poziom natężenia przepływu powietrza. W sytuacji gdy priorytetem jest jakość powłoki lakierniczej, wówczas zalecane jest użycie pistoletu o zredukowanym ciśnieniu, gdyż daje on szybszy i lepszy efekt finalny lakierowania.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

W przypadku farb wodnych należy wybrać pistolet do natrysku, który jest zbudowany z części mających kontakt z farbą, wykonanych ze stali nierdzewnej. Są to pistolety natryskowe PILOT PREMIUM oraz PILOT XIII.

W przypadku farb na bazie rozpuszczalnika polecam pistolet do natrysku szczególnie PILOT III F oraz PILOT TREND, PILOT MAXI, PILOT MINI.

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku pistolet do malowania natryskowego PILOT PREMIUM. Charakteryzuję się on wysoką ergonomią (uchwyt dopasowany do ręki operatora) oraz znakomitymi efektami uzyskanej powłoki lakierniczej.  Pistolet natryskowy PILOT PREMIUM Posiada innowacyjną technologię HVLPPlus, która łączy w sobie zalety tradycyjnego rozpylania pistoletu HVLP i konwencjonalnej techniki natryskowej.  Dzięki temu lakierowanie staje się dokładniejsze oraz bardziej oszczędne.

W naszej ofercie posiadamy bardzo lekkie pistolety PILOT MINI wykonane z kompozytu, ich waga to tylko 295 g. Dodatkowo ergonomiczny uchwyt sprawia, że wspomniany pistolet natryskowy leży wygodnie w dłoni.

Niektóre modele pistoletów natryskowych są wycofywane z produkcji i zastępowane innymi nowymi. Proszę przesłać do nas zdjęcie pistoletu oraz informacje o medium wykorzystywanym do natrysku (farba/klej, na bazie czego, gęstość, lepkość – najlepiej kartę charakterystyki), a my dobierzemy odpowiedni model i rozmiar dyszy.

Przede wszystkim należy zapoznać się z wytycznymi producenta odnośnie danego modelu czy serii, choć każdy zaleca czyszczenie pistoletu zaraz po zakończonej pracy. Zazwyczaj czyszczenie narzędzi w fabrykach odbywa się w specjalnych maszynach myjących. Niezalecane jest stosowanie ostrych narzędzi oraz sprzętu wykluczonego przez producenta w instrukcji technicznej. Złym pomysłem jest także zanurzanie pistoletu natryskowego do rozpuszczalnika bądź też jego punktowego aplikowania w kanałach powietrza. Przy ewentualnej awarii należy wymieniać dysze kompletami i przy wykorzystaniu oryginalnych części zamiennych tego samego producenta co pistolet.

Symetria – to słowo klucz. Strumień natryskowy powinien być identyczny po obu stronach osi, jeśli tak nie jest i widoczne jest różnica po którejś stronie osi, wówczas należy poszukać wady tego stanu rzeczy. Najczęściej jest to problem dysz natryskowych lub iglicy, które odpowiadają za precyzję natrysku jak i niezawodności całego wykonania pistoletu. Na dokładność, wręcz idealność natryskową wpływa nie tylko uszkodzenie mechaniczne wyżej wymienionych elementów, ale i dostanie się zanieczyszczeń do układu. Przy ewentualnej regeneracji warto pamiętać o kompatybilności poszczególnych elementów składowych, bowiem ich prawidłowa współpraca jest kluczowa dla całego pistoletu.

Poza dopasowaniem, pamiętać należy że dysze – jako element eksploatacyjny – z czasem ulegnie degradacji. Zauważymy to po długości natrysku materiału, która stopniowo będzie maleć. Zmniejszeniu ulegnie także obszar mokry, wizualnie granice natryskową określić będzie coraz ciężej. Problem wynika ze zmiany proporcji rozmiarowej kropel w strumieniu natryskowym.

Pęcherzyki mogą się tworzyć w wyniku niedostatecznego oczyszczenia malowanych powierzchni oraz na związki solne znajdujące się w wodzie. Oprócz zanieczyszczeń, na generowanie się pęcherzy malarskich wpływ może mieć mechaniczny uszczerbek malowanej powierzchni czy niedopilnowanie wystarczającego czasu odparowania przez przystąpieniem do następnych prac lakierniczych. Odpowiednia dezynfekcja powierzchni ma tu kluczowe znaczenie, należy także skrupulatnie przestrzegać tzw. „dobrych praktyk” natryskowych.

W profesjonalnym pistolecie natryskowym regulacji ulegają trzy parametry: dokładność natryskiwania, szerokość strumienia oraz wydatek produktu.

Dokładność natryskiwania można uzyskać przy użyciu centralnego sprężonego powietrza. W niektórych pistoletach ręcznych umieszczone jest pokrętło u dołu rękojeści, które pozwala na precyzyjne regulowanie powietrza. Bardziej powszechnym sposobem jest użycie regulatora powietrza umieszczonego przed pistoletem w sieci sprężonego powietrza.

Szerokość strumienia można wyregulować pokrętłem. Reguluje ono powietrze kierowane do rogów na głowicy powietrznej. Dzięki temu można zmienić strumień z szeroko otwartego (płaskiego) na zamknięty (okrągły).

Wydatek produktu regulowany jest poprzez właściwy dobór dyszy (wielkości iglicy) oraz ciśnienia. Operator pistoletu zmieniając skok iglicy, może sterować wydatkiem produktu na wyjściu.

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksy Adamczyk
Doradca
ds. techniczno-handlowych
E-mail: lakiernictwo@pneumat.com.pl

Biogram

Do zespołu Pneumat System dołączył w 2021 roku, odpowiedzialny za dział lakiernictwa. Główna specjalność: dobór pomp membranowych oraz tłokowych do aplikacji przemysłowych.

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksy Adamczyk
Doradca
ds. techniczno-handlowych

E-mail: lakiernictwo@pneumat.com.pl

Biogram

Do zespołu Pneumat System dołączył w 2021 roku, odpowiedzialny za dział lakiernictwa. Główna specjalność: dobór pomp membranowych oraz tłokowych do aplikacji przemysłowych.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: