Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o połączeniach beztlenowych

Kleje i połączenia anaerobowe – sposób działania, zalety, charakterystyka

W naszym różnorodnym asortymencie produktów chemicznych, kleje i uszczelniacze anaerobowe odgrywają istotną rolę i znajdują zastosowanie w zabezpieczaniu połączeń śrubowych w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Jakie dokładnie są to kleje i co powoduje, że wyróżniają się spośród innych produktów?

Uszczelniacz anaerobowy do połączeń gwintowanych

Co to znaczy anaerobowe?

Chociaż początkowo może to brzmieć myląco, anaerobowe "kleje" nie mają żadnego związku z popularnym w latach osiemdziesiątych treningiem anaerobowym. "Anaerobowy" w ujęciu technicznym oznacza coś w rodzaju "bez tlenu". Kleje anaerobowe to jednoskładnikowe kleje, które pozostają w formie płynnej dopóki są narażone na działanie tlenu. Z tego powodu, pojemnik, w którym znajduje się klej, wykonany jest z przepuszczalnego materiału, aby uniemożliwić jego utwardzanie się wewnątrz opakowania. Dopiero w momencie, gdy kontakt z tlenem zostanie przerwany, a klej zostanie nałożony na metal, zaczyna twardnieć. Tak właśnie dzieje się, gdy łączy się śrubę z nakrętką.

Sposób na aplikację kleju do gwintów

Połączenia śrubowe są solidnie zabezpieczone, wytrzymują drgania i inne działania siłowe, są neutralne oraz delikatne dla materiału. Kleje beztlenowe to kleje jednoskładnikowe, które utrzymują się w postaci ciekłej dopóki mają kontakt z tlenem.


Alternatywa dla procedur mechanicznych

W obszarach przemysłowych wykorzystuje się wiele technik zapewnienia bezpieczeństwa złączy śrubowych. Dzięki tym środkom zapobiega się utracie siły zacisku i naprężenia wstępnego, co przeciwdziała przypadkowemu poluzowaniu połączenia. Tradycyjne podejścia mechaniczne obejmują wykorzystanie podkładek zabezpieczających lub nakrętek samo zabezpieczających. Zastępczą metodą dla tych technik są kleje anaerobowe, które stosuje się do zabezpieczenia połączeń.

Zalety klejów anaerobowych:

  • nadają się do wszystkich rozmiarów gwintów śrubowych

  • łatwe i czyste dozowanie i nakładanie

  • wykorzystanie klejów anaerobowych zmniejsza wagę wyrobu, gdyż klej jest lżejszy niż tradycyjne mocowania mechaniczne i uszczelnienia

  • chemiczna blokada gwintów zapobiega odkręcaniu się śrub jeszcze pewniej i z mniejszymi stratami materiałowymi niż tradycyjne metody mechaniczne

  • stosowanie klejów zmniejsza koszty, bowiem są one zwykle tańsze niż rozwiązania mechaniczne

Uszczelniacz do zabezpieczenia śrub

Kleje oraz uszczelniacze anaerobowe od dawna są cenionym rozwiązaniem stosowanym do zabezpieczania śrub. Wielokrotnie wykorzystuje się je w różnorodnych gałęziach przemysłu, między innymi w produkcji samochodów, w branży lotniczej oraz w tworzeniu smartfonów. Dzisiejsze innowacyjne wyroby nie byłyby możliwe do stworzenia bez użycia klejów anaerobowych. Pozwalają one m.in. na lżejsze i bardziej stabilne konstrukcje.


Czy śruba została naprawiona na stałe?

WEICONLOCK występuje w różnych klasach wytrzymałości

  • Niski stopień wytrzymałości = łatwe zdemontowanie

  • Średni stopień wytrzymałości = możliwe jest zdemontowanie za pomocą standardowych narzędzi

  • Wysoki stopień wytrzymałości = niemożliwe jest mechaniczne zdemontowanie - wymaga zniszczenia.

Niskie lub średnie pod względem wytrzymałości łączenia mogą być demontowane w dowolnym momencie, wykorzystując standardowe narzędzia. Nawet elementy połączone klejem o wysokim stopniu wytrzymałości, można rozdzielić w wyniku nagrzania do temperatury około +300 °C.

2023-04-26

Pneumat

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!