Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pompy membranowe pneumatyczne

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF30
Wydajność maksymalna:
38 l/min
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 12
Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF50
Wydajność maksymalna:
50 l/min
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 21
Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF100
Wydajność maksymalna:
100 l/min
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 21
Oszczędność energii do 40% - ikona

oszczędność
energii do 40%

Szybka i łatwa konserwacja - ikona

szybka i łatwa
konserwacja

Opatentowany zawór pivot - ikona

opatentowany
zawór pivot



Pompy membranowe - definicja

Pompy membranowe to rodzaj pomp, które używają elastycznych membran zamiast tradycyjnego tłoka do przemieszczania płynu. Sprężone powietrze jest wprowadzane przez zawór powietrzny, a następnie energia jest przekazywana do membran, co umożliwia transport płynu.

Pompy membranowe charakteryzują się prostą konstrukcją i są napędzane przez sprężone powietrze, co jest jednym z ich atutów. Dzięki temu są łatwe w obsłudze. Ich instalacja i eksploatacja są prostsze niż w przypadku np. pomp elektrycznych.

Jednym z głównych atutów pomp membranowych jest ich konstrukcja bez uszczelnień dynamicznych mających styczność z płynem, co jest kluczowe dla sektora przetwórczego.

Wszędzie tam, gdzie dostępne jest sprężone powietrze pompy membranowe są najprostszym, niestwarzającym żadnych trudności instalacyjnych sposobem spełnienia potrzeb, związanych z przetłaczaniem cieczy. Szeroka gama konfiguracji materiałowych umożliwia ich zastosowanie do przetłaczania praktycznie dowolnych substancji.


Zawór pivot do pomp membranowych

Pompy SAMOA wyróżniają się unikalnym zaworem powietrznym. Zawór ten, będący sercem pompy, przekazuje energię z sprężonego powietrza do poruszających się membran. SAMOA oferuje unikatowy, beztarciowy zawór, który nie ma odpowiednika na rynku. Ich opatentowany zawór powietrzny PIVOT różni się od innych zaworów powietrznych czy silników pneumatycznych, które bazują na tarciu. Jego główną zaletą jest wydajność, umożliwiając oszczędność energii do 40%. Inne korzyści to mniejsza pulsacja, niższy poziom wibracji i hałasu.


Zastosowania pomp membranowych

POMPY MEMBRANOWE ZNAJDUJĄ ZASTOSOWANIE W BRANŻACH:


Ikona branży budownictwa i górnictwa

budownictwo i górnictwo

Ikona branży lakiernictwa

farb i lakierów

Ikona branży higieniczno-sanitarnej

higieniczno - sanitarna

Ikona branży ceramicznej

ceramiczna

Ikona branży przetwórstwa papieru

przetwórstwo papieru

Ikona branży drukarskiej i produkcji opakowań

drukarska i produkcji opakowań

Ikona branży wodnej i oczyszczalni scieków

wodna i oczyszczalnie ścieków

Ikona branży chemicznej

chemiczna, petro-chemiczna i refinerie

Ikona branży  metalowej

obróbki metali

Ikona branży samochodowej

produkcja pojazdów i konserwacja

Ikona branży obróbki powierzchni

obróbki powierzchni


Pompy SAMOA nowej generacji pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% energii

Pompy nowej generacji SAMOA o udowodnionej wyższej wydajności. Dają możliwość oszczędności energii nawet do 40%.

Pompy SAMOA nowej generacji pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% energii

Pompy nowej generacji SAMOA o udowodnionej wyższej wydajności. Dają możliwość oszczędności energii nawet do 40%.

Pompy SAMOA nowej generacji pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% energii

Pompy nowej generacji SAMOA o udowodnionej wyższej wydajności. Dają możliwość oszczędności energii nawet do 40%.


PROCESY


  • przenoszenie i dozowanie płynów,

  • odpompowywanie płynu,

  • dozowanie/mieszanie/ formułowanie,

  • recyrkulacja płynu,

  • zasilanie do natrysku niskociśnieniowego,

  • płukanie/czyszczenie na miejscu CIP - Cleaning In Place)

  • pompowanie próbek,

  • podawanie chłodziwa,

  • transport zawiesiny

  • napełnianie i opróżnianie zbiorników/beczek


CIECZE


Rodzaje:

kwasy, zasady, alkohole, rozpuszczalniki, płyny na bazie wody, chemikalia, paliwa i oleje, farby, lakiery i tusze, dodatki, itp.

Właściwości:

ścierne, żrące, niebezpieczne, łatwopalne, substancje stałe w zawiesinie, wrażliwe na ścinanie, średnia lepkość


OPTYMALIZACJA


Pompy membranowe dzięki zoptymalizowanej konstrukcji nie wpływają znacząco na obciążenie sieci sprężonego powietrza, a dla niewielkich przepływów jest to idealna inwestycja z punktu widzenia ekonomicznego.

Pompa membranowa pneumatyczna stosowana jest przy odprowadzaniu szlamu, na który składają się media o lekkiej kwasowości i media ze średnią zawartością substancji stałych. Oprócz gospodarki ściekowej, pompy membranowe stosowane są do przetłaczania farb, lakierów i innych surowców, zawiesin i emulsji, opróżnianiu zbiorników oraz przy transporcie mediów o lepkości zależnej od temperatury.

  • wydajność (Q): do 45 m3/h

  • ciśnienie (p): do 17 bar

Pompy membranowe do ścieków

Pompy membranowe pneumatyczne są pompami dość uniwersalnymi (szeroki przedział zastosowania), wykorzystywanymi także w wymagających branżach jak przemysł spożywczy czy chemiczny. Do innych zalet pomp membranowych pneumatycznych należy zaliczyć ich przenośny charakter, możliwość ochrony przeciwwybuchowej, zdolność do pracy przy niedostatecznym smarowaniu oraz dobre parametry ssawne.


Pompy membranowe są wszechstronne, łatwe w użyciu i poradzą sobie z szerokim zakres płynów. Pompy te są szeroko stosowane w wielu branżach ze względu na ich wydajność, trwałość i łatwość konserwacji.

Pompy membranowe wyróżniają się na tle innych typów pomp. Ich prosta konstrukcja bez uszczelnienia ułatwia serwisowanie i czyszczenie, co z kolei zmniejsza koszty konserwacji i wydłuża żywotność pompy. Dzięki płynnej pracy o zredukowanej pulsacji są w stanie obsługiwać płyny o szerokim zakresie lepkości. Idealnie nadają się do przenoszenia cieczy korozyjnych, lepkich, farb, rozpuszczalników, olejów i wielu innych płynów, nawet jeśli zawierają cząstki stałe. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie ich w szerokiej gamie zastosowań w różnych branżach.

Branże, w których pompy membranowych szczególnie znajdują zastosowanie:

A❳ Przemysł ceramiczny

Zastosowanie pomp w przemyśle ceramicznym

Pompy membranowe są niezbędnym narzędziem w przemyśle ceramicznym, ponieważ umożliwiają precyzyjny i wydajny transfer płynów zawierających ciała stałe. W przemyśle ceramicznym stosowane są pompy membranowe 1/2" lub większe. Każdy rozmiar jest dostosowany do określonego zakresu potrzeb przemysłu.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy membranowe 1/2" są używane do przenoszenia płynów o niskiej lepkości, takich jak farby na bazie wody, płynna glina i szkliwa lub do zastosowań wykończeniowych, w których nie jest wymagany wysoki przepływ.

Pompy 1″ są powszechnie używane do przenoszenia bardziej lepkich płynów, takich jak mieszanki gliny, zawiesiny lub pasty ceramiczne, w zastosowaniach wymagających stałego i równomiernego przepływu, takich jak dozowanie.

Pompy membranowe 2″ lub 3" są odpowiednie do przenoszenia bardzo lepkich materiałów, takich jak fryty lub niektóre szkliwa. Będąc w stanie obsługiwać płyny o stałej zawartości są idealne do załadunku materiałów, uzdatniania wody i zastosowań związanych z formułowaniem.

B❳ Przemysł chemiczny

Pompy membranowe są stosowane w przemyśle chemicznym ze względu na ich zdolność do obsługi szerokiej gamy płynów korozyjnych i ściernych. W tej branży istotne jest, aby wybrać odpowiednią pompę do każdego zastosowania, aby zapewnić optymalną wydajność i długą żywotność ze względu na właściwości pompowanych płynów.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy 1/2″ do 1″ są często używane w zastosowaniach wymagających niskiego ciśnienia i stałego przepływu, np. do transportu płynów między zbiornikami magazynowymi, podawania chemikaliów i recyrkulacji płynów na liniach produkcyjnych.

Pompy membranowe 2″ lub 3″, w zależności od wymaganego natężenia przepływu, są najlepszym wyborem, jeśli wymagany jest większy przepływ i solidna konstrukcja do bardziej wymagających zadań, przy użyciu bardziej lepkich płynów, z ciałami stałymi w zawiesinie lub w instalacjach o wyższych spadkach ciśnienia.

C❳ Przemysł wydobywczy

Zastosowanie pomp membranowych w przemyśle wydobywczym

W wymagającym sektorze górnictwa niezawodne i wydajne pompy membranowe mają kluczowe znaczenie dla optymalizacji procesów. Ich wszechstronność i solidna konstrukcja sprawiają, że nadają się do wielu zastosowań w procesach wydobywczych.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Mniejsze pompy przemysłowe o rozmiarze 1″ są powszechnie stosowane ze względu na ich kompaktowość i precyzję. W zależności od konkretnych wymagań dotyczących kompatybilności chemicznej mogą być stosowane w różnych procesach chemicznych, takich jak dozowanie, ługowanie i regulacja pH.

Pompy o wielkości 2 lub 3″ są stosowane ze względu na ich wysoką wydajność. Wykorzystuje się je również, gdy wymagane jest pompowanie medium z cząstkami stałymi, na przykład w procesach związanych z przenoszeniem substancji wytwarzanych podczas wydobycia, takich jak ścieki czy szlam.

D❳ Produkcja farb i powłok

W dynamicznym środowisku produkcji farb i lakierów, niezawodny i sprawdzony transfer dużej ilości cieczy jest niezbędny. W branży drukarskiej istotny jest efekt końcowy, co wymaga pomp zapewniających niską pulsacje cieczy. Pompy membranowe szybko stały się niezbędnymi narzędziami w tych branżach.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy o rozmiarach od 1/2" do 1" są zwykle używane, gdy w końcowym procesie drukowania wymagane jest płynne i równomierne pompowanie, aby zapewnić spójne, wysokiej jakości wyniki. Pompy w rozmiarach od 2″ do 3″ są najczęściej używane w zastosowaniach związanych z atramentem i farbami na dużą skalę. Pompy o wysokim przepływie są wykorzystywane do takich zadań jak przenoszenie większych ilości lepkiego tuszu i farby, napełnianie pojemników o dużej objętości i cyrkulacja płynów na liniach produkcyjnych.

E❳ Przemysł celulozowy-papierniczy

W przemyśle celulozowo-papierniczym pompy membranowe znajdują zastosowanie w przenoszeniu szerokiej gamy płynów niezbędnych do produkcji papieru. Pompy te doskonale radzą sobie z cieczami o niskiej lepkości i zawiesinami ściernymi występującymi w celulozowniach i papierniach.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy 3/8" są instalowane do zastosowań dozowania takich jak regulacja pH w oczyszczaniu ścieków.

Pompy o rozmiarach od 1/2" do 1" znajdują zastosowanie w procesie produkcji papieru, gdzie wymagane są niewysokie przepływy. Zwykle pracują z chemikaliami, które mogą być stosowane w procesach produkcyjnych, takich jak sieciowanie i impregnacja.

Pompy o rozmiarach od 2″ do 3″, o solidnej konstrukcji, są najczęściej stosowane w procesach, w których wymagane są wyższe przepływy.

F❳ Oczyszczanie ścieków

Pompy membranowe odgrywają istotną rolę w procesach oczyszczania ścieków, skutecznie radząc sobie z różnymi płynami i osadami napotykanymi podczas oczyszczania. Pompy te mogą pracować z szeroką gamą chemikaliów i płynów ściernych powszechnie występujących w tych procesach.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy o rozmiarze 3/8" są idealne do zastosowań dozowania chemicznego, ponieważ mają bardzo niskie natężenia przepływu.

Pompy w rozmiarach od 1/2″ do 1″ są często używane do mobilnego przenoszenia chemikaliów lub odpadów, gdzie wymagane są niskie przepływy.

Pompy membranowe 2″ lub 3″ są najlepszym wyborem, gdy wymagany jest większy przepływ i solidna konstrukcja. Zastosowania te obejmują mobilne urządzenia montowane na płozach, prasy filtracyjne lub studzienki czyszczące.

G❳ Przemysł naftowy, gazowy, energetyczny

W tej branży istnieje wiele procesów, w których pompy membranowe mogą być najlepszym rozwiązaniem ze względu na ich solidną konstrukcję i zdolność do obsługi szerokiej gamy płynów. Użycie pomp membranowych jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ są one zasilane powietrzem, co sprawia, że nadają się do stosowania w środowiskach zagrożonych wybuchem, mogących wystąpić w tej branży.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY I MATERIAŁY POMP

Pompy o rozmiarach od 1/2" do 1″ są często używane w takich zastosowaniach jak przenoszenie szlamu lub procesy czyszczenia zbiorników, gdzie wymagany jest niski i stały przepływ. Nadają się również do załadunku lub rozładunku beczek bądź zbiorników przy niskich prędkościach.

Większe pompy, takie jak 2″ lub 3″, są najlepszym wyborem do bardziej wymagających zadań, takich jak czyszczenie studzienek lub procesów w zbiornikach, które wymagają dużych prędkości przepływu.

Wszechstronne pompy membranowego

Konkretne wymagania aplikacji, na przykład pompowana ciecz lub temperatura, określą kompatybilność chemiczną, a tym samym najbardziej odpowiedni materiał pompy.

W przypadku zastosowań obejmujących płyny ścierne, jak w niektórych branżach wymienionych powyżej, najlepszym wyborem będzie pompa metalowa. Jeśli chodzi o materiały membran, najbardziej odpowiednie są elastomery z tworzyw sztucznych. Na przykład santroprene jest zalecany do aplikacji o niskich temperaturach, gdzie wymagana jest odporność na ścieranie i elastyczność.

W przypadku zastosowań wymagających pompowania cieczy agresywnych chemicznie należy rozważyć pompy z tworzywa sztucznego z teflonowymi membranami. PTFE jest doskonałym wyborem dla wyjątkowo agresywnych płynów wymagających wysokiej kompatybilności chemicznej.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy jest to przemysł ceramiczny, produkcja chemiczna czy jakakolwiek inna branża wymagająca niezawodnego i wydajnego transferu płynów, pompy membranowe SAMOA będą najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wybierając odpowiedni rozmiar pompy i materiał, mogą Państwo zoptymalizować swoje procesy, poprawić produktywność i zapewnić bezpieczny transfer medium.


Montaż pomp membranowych

Pompy membranowe nadają się do szerokiej gamy zastosowań: jako stałe instalacje w zastosowaniach procesowych lub jako jednostki przenośne lub mobilne, do łatwego transportu do różnych miejsc użytkowania. Wszystkie pompy membranowe mogą pracować na sucho.

Istnieją trzy konfiguracje, w których można zamontować pompę membranową SAMOA:

Schemat graficzny montażu pomp membranowych SAMOA

Pompa nad poziomem cieczy

  • Samozasysanie.

  • Maksymalna wysokość podnoszenia do 8,3 m (woda) z odpowiednim przewodem ssącym.

Pompa zanurzona

  • Pompa może być całkowicie zanurzona w pompowanej cieczy.

  • Wylot powietrza musi znajdować się powyżej poziomu cieczy.

  • Materiały korpusu pompy muszą być kompatybilne z pompowaną cieczą.

Pompa pod poziomem cieczy

  • Najczęściej stosowana instalacja.

  • Odpowiednia dla lepkich płynów.

  • Ciśnienie wlotowe po stronie ssącej nie powinno przekraczać maks. 0,7 bar i 7 m słupa wody.


✓ Możliwość szybkiego rozkręcenia bez konieczności odłączania przewodów

Jednoczęściowa sekcja płynów – zredukowana ilość komponentów

✓ Zmienny wylot powietrza – możliwość montażu w dwóch kierunkach

Rysunek przedstawiający zasadę działania pompy knowencjonalnej i directflo

Zalety pomp membranowych SAMOA

Zalety pomp membranowych:

✓ Możliwość pracy na sucho.

✓ Samozasysanie na sucho.

✓ Możliwość pompowania czystych cieczy lub cieczy z zawieszonymi cząstkami stałymi.

✓ Najlepsza pompa do płynów ściernych, korozyjnych i wrażliwych na ścinanie.

✓ Pompa napędzana powietrzem, nie wymaga zasilania elektrycznego.

✓ Możliwość całkowitego zanurzenia bez wpływu na wydajność i bezpieczeństwo.

✓ Praca na żądanie. Pompa zatrzymuje się po zamknięciu wylotu płynu i automatycznie uruchamia się po otwarciu wylotu płynu.

✓ Regulowany przepływ i ciśnienie tłoczenia za pomocą regulatora ciśnienia powietrza.

✓ Brak dynamicznych uszczelnień mechanicznych lub uszczelek.

Bezproblemowa konserwacja pomp za pomocą jednego klucza

Pompy membranowe SAMOA Directflo®

SAMOA to wiodący europejski producent urządzeń do przesyłania płynów. Samoa projektuje i produkuje zwijadła, pneumatyczne pompy tłokowe i pneumatyczne pompy membranowe, w tym innowacyjne pompy membranowe Directflo®. Produkty Samoa pracują niezawodnie już od ponad 50 lat w ponad 100 krajach.

Pompy membranowe niskopulsacyjne Samoa służą do wypompowywania oraz dystrybucji materiałów płynnych bez zwiększania ich ciśnienia. Pompy te napędzane są sprężonym powietrzem w zakresie ciśnień 1,5 - 7 bar. Stosowane są we wszystkich gałęziach przemysłu - m.in. farbiarskim, górniczym, budowlanym, spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, ceramicznym, okrętowym, włókienniczym i wielu innych. Do transportu wszelkich płynnych chemikaliów, emulsji, żywic, farb, lakierów, alkoholi, rozpuszczalników, pigmentów, olejów, szlamów, kwasów, zasad, toluenu, ksylenu, kąpieli galwanicznych, polioli i innych.

Pompy membranowe Directflo® oferują wszystkie zalety tradycyjnych pomp dwumembranowych min:

  • transport cieczy o ciśnieniu do 7 bar

  • pompowanie cieczy o małej i średniej lepkości nawet na długich przewodach i do znacznych wysokości, możliwość samozasysania z kilku metrów

  • brak wirujących uszczelnień wałów

  • możliwość pompowania cząstek stałych o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów (w zależności od wielkości pompy)

  • łagodne działanie, ciecz nie jest ściskana (nie niszczą struktury cieczy)

  • możliwość regulacji przepływu cieczy

  • brak elektryczności

  • nadające się do pracy ciągłej i okresowej

Dodatkowo pompy Samoa Directflo® posiadają unikalne cechy, min:

  • zminimalizowane drgania i niższy poziom hałasu

  • zmniejszoną pulsacją, większą dokładność i mniej rozpryskiwania podczas dozowania

  • mała ilość części pozwala na łatwą, szybką i niezawodną obsługę

  • wytrzymała, kompaktowa konstrukcja

  • wydłużona żywotność membran i innych części eksploatacyjnych

  • zmniejszone zużycie sprężonego powietrza na litr pompowanej cieczy - oszczędza energię

  • dostępne z certyfikatem ATEX


Pompa membranowa - budowa
Pompa membranowa SAMOA - konstrukcja
Zasada działania pompy membranowej
Pompa membranowa SAMOA - korpus

Korpus pompy jest pojedynczą częścią, która zawiera ścieżkę przepływu, korpusy zaworów i komory membran. Dzięki temu, że jest to pojedyncza część, możliwości przecieków zostały zminimalizowane. W związku z tym, pompy Directflo® są bardziej zwarte, powodują mniejszy spadek ciśnienia w pompie i wyeliminowano ryzyko wycieku z uszczelnienia między częściami.

Dzięki technologii centralnego przepływu płynu przez środek korpusu pompy, nie są potrzebne rury rozgałęźne.

Korpus aluminiowy pompy membranowej SAMOA

ALUMINIUM

Metalowa pompa membranowa ogólnego przeznaczenia. Jest to materiał lekki, stosowany w wielu nieagresywnych i nieściernych aplikacjach. Jako opcja, korpusy aluminiowe mogą być niklowane do stosowania z płynami wysoce ściernymi.

Korpus aluminiowytpompy membranowej SAMOA

STAL NIERDZEWNA

Oferuje wysoką odporność na korozję i ścieranie. Można stosować wiele chemicznie agresywnych cieczy.

Korpus pompy membranowej SAMOA

POLIPROPYLEN

Pompy z polipropylenu oferują dobrą zgodność chemiczną, odporne na silne kwasy i alkalia. Nie jest kompatybilny z niektórymi rozpuszczalnikami i silnymi utleniaczami.

Korpus pompy membranowej SAMOA

ACETAL

Twardy, odporny na uderzenia materiał o dobrej odporności na ścieranie. Na ogół obojętny, ma dobrą odporność chemiczną z wyjątkiem silnych kwasów, alkaliów i utleniaczy. Kompatybilny z szeroką gamą rozpuszczalników.

Korpus pompy membranowej SAMOA

PRZEWODZĄCY POLIPROPYLEN I ACETAL

Pompy produkowane w przewodzącego polipropylenu lub acetalu posiadają certyfikat ATEX. Polipropylen lub acetal z włóknami węglowymi są przewodzące i pozwalają na uziemienie pompy, aby wyeliminować ryzyko gromadzenia się elektryczności statycznej.

PVDF (Kynar/Solef) - na zapytanie

Membrana pompy
Membrana w pompie do wody

PTFE (Teflon®)

PTFE jest materiałem stosowanym do pompowania różnorodnych cieczy. ​​Jest doskonałym wyborem do pompowania bardzo agresywnych płynów, takich jak węglowodorów, kwasów, zasad, ketonów i acetonów. Jednakże, PTFE jest materiałem słabo elastycznym.

Membrana do pompy pneumatycznej

Hytrel®

Membrany Hytrel® są wykorzystywane w ogólnych zastosowaniach. Są wytrzymałe o doskonałej odporności na ścieranie. Oferują one długą żywotność w nieagresywnych zastosowaniach.

Specjalistyczna membrana do pompy

Santoprene®

Oferuje bardzo dobrą odporność na ścieranie i długą żywotność. Dobra odporność na chemikalia (takie jak kwasy i substancje żrące), jednak nie zalecane do stosowania z rozpuszczalnikami.

PTFE / EPDM połączone membrany z warstwą PTFE (podpora EPDM po stronie powietrza). W podporze EPDM zastosowano tkaninę zbrojącą. Dzięki temu otrzymujemy trzy materiały połączone w jeden kawałek membrany, która ugina się łatwo a jednocześnie zachowuje odporność PTFE.

Zawór powietrzny:

  • Aluminium

  • Polipropylen

  • Polipropylen Ex (przewodzący)

Kulki zaworów:

  • PTFE (Teflon)

  • Acetal

  • Stal nierdzewna

Uszczelnienia:

  • EPDM

  • FKM (Viton)

  • FFKM (Isolast/Kalrez)

  • PTFE (Teflon)

  • NBR


Pompy membranowe lakiernicze

Jesteśmy dystrybutorami markowych pomp lakierniczych Walther Pilot, Samoa, Meclube i innych.

Oferujemy zróżnicowane modele pomp tłokowych wraz całymi systemami natryskowymi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!


Rozwiązania najczęstszych problemów pomp membranowych

ProblemRozwiązanie
Pompa nie pracuje 
Zawór wyjściowy jest zamkniętyOtwórz zawór wyjściowy.
Brak zasilania powietrzem.Włącz kompresor i otwórz zawór układu powietrza pod ciśnieniem.
Niskie ciśnienie powietrza.Sprawdź kompresor i układ ciśnienia.
Nieszczelności na złączach układu podającego powietrze.Sprawdź elementy łączące i dokręć śruby.
Rury układu powietrza pod ciśnieniem są zapchane błotem.Sprawdź i wyczyść układ powietrza.
Tłumik lub wylot pompy jest zapchany błotem.Sprawdź i wyczyść tłumik lub wylot pompy.
Rura podająca płyn jest zapchana błotem.Sprawdź i wyczyść rurę.
Pompa jest zapchana błotem.Rozbierz i wyczyść pompę.
Pompa pracuje, ale nie pompuje płynu 
Zawór ssący jest zamknięty.Otwórz zawór ssący
Za duża siła ssąca lub za duża wysokość tłoczeniaSprawdź konfigurację pompy.
Wylot pompy zatkany jest błotem (razem z filtrem)Wyczyść wylot z pompy.
Pompa zapchana jest błotemRozbierz i wyczyść pompę.
Kulka lub jej łoże są uszkodzone.Wymień zużyte elementy.
Przepływ maleje 
Niskie ciśnienie powietrza.Sprawdź kompresor i układ powietrza pod cieśnieniem.
Układ powietrza pod ciśnieniem jest zanieczyszczony błotem.Sprawdź i wyczyść układ.
Wylot nie otwiera się prawidłowo.Sprawdź zawór.
Powietrze miesza się z pompowanym płynem.Dostarcz płyn i sprawdź wlot pompy.
Występuje zjawisko kawitacji.Dostosuj ciśnienie powietrza i ciśnienie tłoczenia. Zredukuj siłę ssącą.
Występują wibracje.Dostosuj ciśnienie powietrza i ciśnienie tłoczenia. Zredukuj przepływ wlotowy by zmniejszyć objętość zasysanego płynu.
Kryształki lodu formujące się na wylocie układu powietrza pod ciśnieniem.Usuń lód i wyczyść filtr.
Układ pompowania cieczy (włączając filtr) zanieczyszczony jest błotem.Sprawdź i wyczyść układ i filtr.
Wylot z pompy (lub tłumik) zanieczyszczony jest błotem.Sprawdź i wyczyść wylot pompy lub tłumik.
Pompa zapchana jest błotem.Rozbierz i wyczyść pompę.
Płyn wycieka przez tłumik 
Membrana jest uszkodzona.Sprawdź i wymień membranę
Nieregularny hałas 
Zbyt duże ciśnienie powietrza.Dostosuj ciśnienie powietrza.
Pompa jest zatkana szlamem o zbyt dużej średnicy cząsteczek.Rozbierz i wyczyść pompę.
Nieregularne wibracje

 

Elementy połączeń i podpierające pompę są luźne.Dostosuj połączenia i dokręć śruby.
Zbyt duże ciśnienie powietrza.Dostosuj ciśnienie powietrza.
Wibracje w zaworze kulkowymDostosuj ciśnienie.
Pompowana ciecz zawiera bąbelki powietrza 
Uszkodzona membrana.Wymień membranę.
Wąż ssący zamontowany luźno bądź uszkodzony.Dokręć lub wymień wąż.
Wyciek powietrza pod dużym ciśnieniem 
Zużyty zawór kierunkowy.Wymień elementy zaworu kierunkowego.
Pompa nie uruchamia się, a powietrze wycieka 
Zużyty czujnik przepływu powietrza.Wymień czujnik.
Zużyty zawór kierunkowyWymień zawór kierunkowy

Formularz doboru pomp membranowych pneumatycznych

Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo dobrać pompę do aplikacji

Wypełnij interaktywny formularz, a następnie odeślij go do specjalisty Aleksego Adamczyka na adres e-mail: aleksy.adamczyk@pneumat.com.pl. Pomoże to w przygotowaniu dla Państwa precyzyjnej oferty.


Faq - Pompy membranowe - Najczęściej zadawane pytania

Pompa membranowa to rodzaj pompy zasilanej sprężonym powietrzem, która wykorzystuje ruchy membrany do przetłaczanie płynu. Membrana jest elastyczną, giętką płachtą, która porusza się pod wpływem zmian ciśnienia. W urządzeniu ruchy membrany generują różnice ciśnień, które powodują przepływ płynu przez kanał ssący i wyprowadzający. Urządzenia używane są w wielu zastosowaniach, w tym w przemyśle ceramicznym, papierniczym, farbiarskim, spożywczym, tekstylnym, chemicznym. Są one często wykorzystywane do pompowania płynów o wysokiej lepkości, zawierających cząstki stałe lub zanieczyszczenia. W przypadku pompowania cieczy, urządzenia mogą działać jako pompy próżniowe lub pompy dozujące. Membranówki są zwykle łatwe w obsłudze i wymagają niewielkiej konserwacji. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu membran, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zapchania. W przypadku wyboru pompy membranowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak medium, ciśnienie i wydajność.

Pompy tego typu działają na zasadzie posuwisto-zwrotnego ruchu dwóch membran. Kiedy ciśnienie powietrza jest wprowadzane do urządzenia, membrana porusza się, powodując zasysanie płynu. Gdy ciśnienie jest uwalniane, membrana wraca do swojego pierwotnego położenia, wypychając płyn.

Pompy membranowe na sprężone powietrze są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak drukarski, spożywczy, ceramiczny, petrochemiczny czy przemysł wodno-kanalizacyjny ze względu na ich zdolność do pompowania szerokiego zakresu płynów, w tym tych trudnych, jak chemikalia, ciecze o wysokiej lepkości czy płyny zawierające stałe cząstki.

Produkty są odporne na chemikalia, mogą przemieszczać płyny o wysokiej lepkości i zawierające stałe cząstki. Mają możliwość pracy na sucho, są łatwe w konserwacji, są bezpieczniejsze od pomp zasilanych elektrycznie.

Urządzenia te mają ograniczenie przede wszystkim co do ciśnienia – 8 bar, w przypadku pomp z tworzywa sztucznego zaleca się maksymalne ciśnienie 7 bar. Zawsze należy skonsultować się z producentem lub specjalistą, zanim zdecydujesz się na pompę do konkretnego zastosowania. Zwłaszcza w przypadku agresywnych i bardzo lepkich cieczy.

Tak, regularna konserwacja jest kluczowa dla optymalnej wydajności pompy membranowej. Najczęściej zużywającymi się elementami są membrany oraz kule pompy.

Poziom hałasu generowany przez urządzenie pneumatyczne zależy od konkretnego modelu i warunków pracy. W przypadku potrzeby zredukowania poziomu hałasu do zera, zaleca się zastosowanie tłumika pulsacji.

Niektóre modele mogą być używane do pompowania cieczy o wysokiej temperaturze. Należy jednak zawsze skonsultować się z producentem lub specjalistą przed używaniem pompy do tego typu zastosowań.

Przy wyborze produktu ważne jest uwzględnienie takich czynników jak: wymagana realna wydajność, właściwości chemiczne medium (w tym lepkość), obecność cząstek stałych, temperatura, odległość od źródła zasysania.

Tak, pompa membranowa jest dostępna w wielu rozmiarach, aby dostosować się do różnych wymagań przepływu i pojemności. Dostępne rozmiary od 1/4’’, do 3’’.

Tak, wiele modeli tych urządzeń pneumatycznych jest dostępnych w wersjach ATEX, przystosowanych do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem.

Tak, membranówka jest w stanie przepompowywać ciecze o różnej lepkości, w tym bardzo gęste. Należy jednak model o odpowiednim rozmiarze oraz wykonaniu.

Tak, są w stanie przepompowywać ciecze zawierające stałe cząstki, co czyni je idealnym wyborem dla wielu zastosowań przemysłowych.

Wiele produktów jest wykonanych z materiałów odpornych na korozję, takich jak nierdzewna stal czy polipropylen. Zawsze jednak należy sprawdzić specyfikacje techniczne pompy przed jej zastosowaniem z agresywnymi cieczami.

Tak, wiele modeli membranówek może pracować na sucho bez uszkodzenia, co stanowi jedną z ich największych zalet.

Urządzenia są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala na ich instalację w różnych środowiskach. Niektóre modele są kompaktowe i zajmują niewiele miejsca, zwłaszcza seria Directflo pomp Samoa.

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksy Adamczyk
Doradca
ds. techniczno-handlowych
E-mail: lakiernictwo@pneumat.com.pl

Biogram

Do zespołu Pneumat System dołączył w 2021 roku, odpowiedzialny za dział lakiernictwa. Główna specjalność: dobór pomp membranowych oraz tłokowych do aplikacji przemysłowych.

Doradca ds. techniczno-handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Aleksy Adamczyk
Doradca
ds. techniczno-handlowych

E-mail: lakiernictwo@pneumat.com.pl

Biogram

Do zespołu Pneumat System dołączył w 2021 roku, odpowiedzialny za dział lakiernictwa. Główna specjalność: dobór pomp membranowych oraz tłokowych do aplikacji przemysłowych.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: