Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Przepustnice do wody

  • Info
  • Bestsellery

Definicja i zasada działania zaworu klapowego

Zawór klapowy - jest to przedstawiciel armatury przemysłowej, gdzie elementem odcinającym jest okrągły dysk. W przypadku zaworów klapowych miękko uszczelnionych dysk jest zamocowany na osi centrycznie, w świetle zaworu. Podczas otwarcia takiego zaworu, dysk pozostaje w środku przepływu, przy czym zostaje ustawiony wzdłuż przepływu. Efektem tego jest, że podczas przepływu medium przez taki zawór, dysk powoduje opory przepływu i zawirowania. Takie rozwiązanie posiada również zalety, nie występuje w nich strefa martwa, tak jak w zaworach kulowych (pomiędzy kulą a korpusem). Brak strefy martwej eliminuje gromadzenie się w niej medium i ewentualnych zanieczyszczeń.


Rodzaje zaworów klapowych

Zawory klapowe podobnie jak zawory kulowe są zaworami ćwierć obrotowymi, co oznacza że trzeba wykonać obrót dźwigni o 90° do pełnego otwarcia lub zamknięcia zaworu. Najprostsze zawory, te w których dysk umieszczony jest centralnie na wałku nazywamy centrycznymi. W zaworach klapowych, zwanych też przepustnicami, znajdziemy również bardziej zaawansowane rozwiązania jak zawory mimośrodowe. W tym przypadku budowa jest bardziej skomplikowana, ruch już nie jest tylko w osi obrotu zaworu. Przepustnice mimośrodowe to zawory o wysokich parametrach temperaturowych oraz o wyższym stopniu skomplikowania.

Mówiąc o rodzajach należy podkreślić ich podział ze względu na przyłącza – a więc na ich sposobie montażu w instalacjach. Najbardziej popularną i korzystną cenowo wersją są zawory typu WAFER. Są to przepustnice międzykołnierzowe, które są instalowane pomiędzy dwoma kołnierzami, z uszami ustalającymi, które pomagają w montażu. Kolejnym rodzajem są zawory typu LUG, które mają otwory gwintowane na swoim kołnierzu. Podstawową zaletą tego typu armatury jest fakt, że możemy przykręcić tego typu zawór do jednej strony, a druga strona może być zakończeniem instalacji (w przypadku zaworu WAFER musimy mieć 2 kołnierze). Ostatnim typem są zawory z korpusami dwukołnierzowymi, które można porównać do zaworów typu LUG, które muszą być skręcane na śruby z jednej i drugiej strony z podkładkami, nakrętkami.

Zawory klapowe możemy także podzielić ze względu na sterowanie na:

Zawory klapowe ręczne

Zawór klapowy ręczny

Zawory klapowe pneumatyczne

Zawór klapowy pneumatyczny

Zawory klapowe elektrycnze

Zawór klapowy elektryczny


Budowa zaworów klapowych

Na budowę zaworów klapowych składa się korpus, który jest dużo krótszy i dużo prostszy niż w zaworach kulowych. Korpus przepustnicy wykonany jest zazwyczaj z żeliwa jako jednolity solidny odlew. Oprócz żeliwa, korpusy klapówek mogą być wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej. Materiał korpusu nie jest jednak tak istotny jak w przypadku zaworów kulowych.

Ponieważ medium nie ma styczności z korpusem zaworu, a jedynie wspomniany dysk oraz uszczelka. Uszczelnienie znajduje się w gnieździe w którym porusza się dysk. W pozycji prostopadłej dysku do uszczelnienia następuje przepływ medium przez zawór, a w momencie którym dysk i uszczelka są równoległe następuję zamknięcie przepływ w takim zaworze.

Do najbardziej popularnych uszczelnień należą elastomery (miękkie uszczelnienia), tj. EPDM oraz NBR.

  • W przypadku uszczelnień NBR, znajdują zastosowanie zarówno do powietrza jak i wody, a głównym ograniczeniem będzie tutaj zakres temperaturowy. Uszczelnienia NBR znajduje zastosowanie również do węglowodorów, gazów naturalnych i glikolu.

  • Uszczelnienia z EPDM są głównie stosowane do wody, zarówno zimnej jak i ciepłej, a także wody morskiej. EPDM stosowany jest również do mediów alkalicznych. W przypadku wody główną różnicą w miękkich uszczelnieniach jest temperatura, NBR stosuje się do max 90°C, a EPDM do 120°C (wersja HT do 130°C). Uszczelnienie z EPDM jest nieodporne na węglowodory i oleje. Jeżeli mamy powietrze, które jest smarowane, znajdują się w nim cząstki, odrobiny oleju to uszczelnienie EPDM może ulegać uszkodzeniu. Dlatego też do sprężonego powietrza zalecamy zawory z uszczelnieniem z NBR.

Zawory klapowe mogą być wyposażone również w inne uszczelnienia jak np. Viton – o lepszych właściwościach mechanicznych i temperaturowych, zastosowanie tego uszczelnienia przekłada się na wyższą cenę zaworu. Zawory z uszczelką Viton zapewniają bezpieczną i bezawaryjną pracę z wysokimi temperaturami czy zawartością oleju.

Innymi spotykanymi i oferowanymi uszczelnieniami są uszczelnienia twarde jak teflon, analogicznie jak w zaworach kulowych (PTFE). Tego typu uszczelnienie sprawdzi się w bardzo wysokich temperaturach pracy, nawet przy 200° Celsjusza.

Oferowane produkty sprawdzą się przy kontakcie z wodą do picia (przemysł spożywczy), wodzie przemysłowej, brudnej, szarej, szlamu itp. Jeżeli chodzi o materiały, z których są wykonane dyski to najpopularniejszym jest stal nierdzewna czy stal kwasoodporna. Posiadamy także rozwiązania żeliwne malowane epoksydowo, niklowane lub chromowane oraz alubrąz. Przy wodzie pitnej zaleca się zastosowanie dysków kwasoodpornych, do powietrza nada się każdy.

Rysunek techniczny opisujący budowę zaworu klapowego

Dobór zaworów klapowych

W doborze zaworów klapowych bierzemy pod uwagę głównie materiał dysku i uszczelnienia, dlatego że te elementy mają styczność z medium. Jeżeli chodzi o materiał korpusu, to jego wybór jest uzależniony od typu instalacji lub względów środowiskowych. Przykładowo, jeśli mamy całą instalację nierdzewną, która jest czyszczona chemicznie w przemyśle spożywczym, to zawór klapowy powinien być również nierdzewny. Czyszczenie chemiczne mogłoby uszkodzić zawór żeliwny.

Zawory klapowe są zaworami regulacyjnymi, cecha ta przejawia się również w budowie rączki / dźwigni. Rączka jest zbudowana w ten sposób, że pomiędzy rączką a korpusem mamy dodatkowy element który umożliwia blokadę rączki w kilku miejscach. Są one charakterystyczne, z blokadą, gdzie przez ten element możemy sobie ustawić otwarcie co 10° (20°, 30° itd. Do 90°). Przy większych zaworach, gdzie siła potrzebna do otwarcia zaworu jest duża stosujemy przekładnie ręczne, zmniejszające siłę potrzebną do przesterowania zaworu. Medium będzie determinowało wybór konkretnej przepustnicy. Do powietrza stosujemy uszczelnienia NBR (odporne na oleje, smary, które mogą znaleźć się w układzie), a do wody z uszczelnieniem EPDM, które jest odporne na wyższe temperatury. Viton i teflon – będą zastosowane raczej w bardziej wymagających aplikacjach. Ważnym elementem doboru jest aplikacja, środowisko pracy, ciśnienie robocze, zakres temperatury pracy. Na dalszym etapie określa się rozmiar, jakiego typu przyłącza czy rodzaj sterowania. W przemyśle spożywczym znajdziemy dość specyficzne rozwiązania, z charakterystycznymi przyłączami, z uszczelkami, które są nieco inaczej zbudowane niż w klasycznych zaworach przemysłowych jakie stanowią trzon oferty firmy. Nie ma większego znaczenia czy zawór będzie stosowany wewnątrz czy na zewnątrz hali, zawory żeliwne mają malowany proszkowo korpus i one również mogą pracować w zewnętrznym środowisku pracy pod tzw. „chmurką”.

W ofercie Pneumat Klienci znajdą różne wykonania zaworów klapowych jeśli chodzi o dyski i uszczelki – można zatem w pełni elastycznie dostosować ją do konkretnej aplikacji.


Zastosowanie zaworu klapowego do wody i powietrza

Zawory klapowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach i obiektach przemysłowych. Zawór klapowy znajdziemy w systemach ciepłowniczych i grzewczych gdzie czynnikiem jest woda o wysokiej temperaturze. W odróżnieniu od zaworów kulowych, które dedykowane są do mediów gazowych i ciekłych, przepustnice mogą pracować również z ciałami stałymi, sypkimi takimi jak np. proszek.

Dlaczego? Zawór klapowy w związku ze swoją prostszą budową i brakiem strefy martwej, ma możliwość stosowania z mediami stałymi czy sypkimi. O ile zawór kulowy nie byłby dobrym rozwiązaniem do piasku, to przepustnica jest jak najbardziej dobrym i właściwym rozwiązaniem. Również większe elementy, które będą w stanie przejść przez światło takiego zaworu, możemy dozować i odcinać ich przepływ. W zawory klapowe zaopatrują się np. betoniarnie, które odcinają dopływ wody w swoich instalacjach. Znajdują zastosowanie w instalacjach śrutowania (przez które przepływa śrut), w instalacjach podciśnienia, wszelkiego rodzaju aplikacjach gdzie wymagana jest regulacja. Nie są to bowiem zawory typowo otwórz zamknij, a wykorzystywane do regulowania przepływu medium przez taki zawór (im bardziej otwarty tym większy przepływ czynnika roboczego). Przepustnice regulacyjne znajdą zastosowanie w przemyśle ciężkim, wydobywczym, spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, systemach wodociągowych, stacjach uzdatniania wody, przepompowniach, przemyśle offshore – słowem wszędzie gdzie jest woda. Zawory klapowe mogą być zabudowane pod ziemią, przez co wykorzystywane są w różnych rozwiązaniach budowlanych (wówczas sterowanie elektrycznie, pneumatycznie lub ręcznie poprzez długie klucze umieszczone w studzience).


Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
morski i stoczniowy

Ikona energetyki i ciepłownictwa

Energetyka
i ciepłownictwo

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny

Ikona górnictwa i wydobycia

Górnictwo
i wydobycie


Zalety zaworów klapowych

brak strefy martwej
możliwość pracy z cieczami, gazami i produktami stałymi, podciśnieniem

specjalne wersje
zaworów do mediów sypkich i abrazyjnych

korzystne cenowo
duży zawór klapowy jest tańszy niż zawór kulowy w tym samym rozmiarze

krótsze w montażu
np. zawór klapowy DN100 będzie dużo krótszy w zabudowie niż zawór kulowy DN100.

produkty dostępne z magazynu
kilka serii przepustnic klapowych dostępnych do ręki, w tym serii Flowmatik, co wpływa na krótkie terminy realizacji

uszczelka mocno przymocowana do korpusu
(wersje z uszczelkami zwulaknizowanymi)

uniwersalność zastosowania

szeroka gama rozwiązań
ekonomiczne, specjalistyczne, praktycznie do każdej aplikacji


Oferta przepustnic wodnych

W naszej ofercie znaleźć można następujące przepustnice wodne: ECONO, ręczne ARTEMIS oraz ręczne THESIS. Ich cechą wspólną jest rozmiar kołnierza mieszczący się w przedziale 40DN-300DN przy wymiarach 1’’1/2-12’’. Charakteryzują się uszczelnieniem EPDM. Zawory klapowe wodne umożliwiają przepływ ciepłej i zimnej wody, wody morskiej oraz alkoholu i substancji pochodnych.

Przepustnice wodne ECONO pracują w temperaturze od -10°C do 110°C przy ciśnieniu roboczym do 16 bar. Materiał korpusu wykonany jest z żeliwa szarego EN GJL-250 a materiałem dysku jest CF8M.

Przepustnice ręczna ARTEMIS do wody pracują w temperaturze minimalnej -20°C do temperatury maksymalnej 110°C. Ich optymalne ciśnienie robocze wynosi 16 bar. Dysk zbudowany jest z materiału 304 natomiast korpus cechuje się materiałem GG25.

Zawory klapowe ręczne THESIS do wody funkcjonują zarówno w zimnie do -20°C jak i w cieple do 110°C. Najlepiej pracują przy ciśnieniu do 16 bar, jednak powyżej 200DN optymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar. Korpus wykonany jest z materiału GG25, a dysk charakteryzuje się materiałem 304.

Faq - Zawory klapowe do wody - Najcześciej zadawane pytania

Jak najbardziej, certyfikacja PZH do wody pitnej mówi nam o tym, że zawory są przebadane, nie stanowią problemu i zagrożenia dla człowieka, który tą wodę będzie spożywał.

Jeśli chodzi o montaż przepustnic ręcznych, to zawory klapowe możemy instalować w dowolnym kierunku, chociaż zalecane jest aby montaż armatury był trzpieniem do góry. W przypadku napędów, to napędy elektryczne, nie powinny być montowane do dołu, z kolei napędy pneumatyczne na zaworach klapowych nie mają ograniczeń.

Jednym z ograniczeń miękko uszczelnionych zaworów klapowych jest ciśnienie. Standardowo są one do 16 bar. Zaworów klapowych nie użyjemy również wszędzie tam gdzie zależy nam na jak największym przepływie medium przez zawór, ten typ zaworów nie jest pełno przepływowy i współczynnik Kv jest dużo niższy niż dla zaworów kulowych.

Najczęściej problemy związane są z nadmierną lub niewłaściwą eksploatacją, które mogą wynikać ze zużycia lub być efektem złego doboru. Przykładowo, zastosowanie uszczelnienia EPDM do środowiska pracy, gdzie jest duża ilość oleju, spowoduje cykliczne rozpuszczanie tego materiału w czasie. Uszczelka zacznie się rozpływać, kleić, powodując problem z działaniem takiego zaworu.

Category Manager

Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
E-mail: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.

Category Manager

Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
E-mail: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: