- Wstępna obróbka powierzchni przed klejeniem - sztuka czyszczenia
Przygotowanie powierzchni do klejenia
Kto nie był w takiej sytuacji? Metalowa część odłamała się od płyty grzewczej w kuchni. Albo haczyk na ręczniki w łazience. Albo.... Co robić? Po prostu szybko przyklej go z powrotem. Nałóż dużo kleju - bo "dużo pomaga dużo" - i wszystko jest znowu naprawione. A po kilku minutach przedmiot znów odpada od ściany. Bardzo jasna sprawa - to nie był dobry klej.
Prawdopodobnie tak lub podobnie dzieje się każdego dnia na całym świecie. Oczywiście można by z tego wywnioskować, że kleje generalnie nie są dobre. Rzeczywistość pokazuje jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Kleje mogą wytrzymać znacznie większe obciążenia niż na przykład nity lub połączenia śrubowe. Prawidłowa aplikacja jest kluczowa.
Wszystko zależy od właściwego zastosowania
(Prawie) każdy wie, jak używać śruby. Wywierć otwór, włóż zatyczkę, dokręć śrubę i miej nadzieję, że nie dokręcisz jej zbyt mocno lub nie uszkodzisz w inny sposób. Problem polega na tym, że powierzchnia (w której wywiercono otwór) zostaje uszkodzona. Nie jest to problem dla dobrych majsterkowiczów podczas pracy z płytkami łazienkowymi, ale może być problemem w środowiskach przemysłowych. Zwłaszcza w przypadku części metalowych istnieje ryzyko rdzy itp., a wiele śrub oznacza również duży dodatkowy ciężar. Może to szybko doprowadzić do problemów z mostem lub samolotem.
Kleje są szybką i technicznie co najmniej równoważną alternatywą dla śrub, jeśli są stosowane prawidłowo.
Wstępna obróbka powierzchni jest niezbędna
Podstawą dobrego klejenia jest czyszczenie klejonych obszarów. Innymi słowy, właściwa obróbka wstępna powierzchni. To właśnie zaniedbanie czyszczenia powoduje, że hak odpada od ściany w przykładach wspomnianych powyżej. Szczególnie w kuchni, w łazience, w halach przemysłowych, na samochodach itp. występują różnego rodzaju zabrudzenia, które stoją na drodze klejenia i muszą być najpierw usunięte.
Czyste podłoże
Nie bez powodu wszystkie tubki z klejem zawierają informację, że podłoże musi być wolne od tłuszczu i kurzu. Tłuszcz, olej, silikon w sprayu itp. są śmiertelnymi wrogami każdego połączenia klejowego! Te środki antyadhezyjne działają zgodnie ze swoją nazwą i oddzielają klejone części od siebie. Należy je wcześniej usunąć. Istnieją różne środki (środek do czyszczenia powierzchni, środek czyszczący w sprayu Weicon Cleaner S itp.), które dokładnie usuwają te substancje z powierzchni. Zabrudzenia spowodowane innymi obróbkami wstępnymi, takimi jak szorstkowanie powierzchni itp. można również niezawodnie usunąć za pomocą tych środków.
Stolarzom zawsze powtarza się na szkoleniach: "Lepiej odmierzyć 1x za dużo niż 1x za mało". Zasada ta może być również stosowana do czyszczenia podczas klejenia. Nie ma czegoś takiego jak "zbyt wolne od brudu", jeśli chodzi o wstępną obróbkę powierzchni.
Noszenie rękawiczek
Innym częstym błędem jest dotykanie oczyszczonych części w miejscu przyszłego klejenia gołymi rękami. Na każdej dłoni znajduje się wystarczająca ilość smaru i innych zanieczyszczeń, aby ponownie zanieczyścić powierzchnię klejenia. Dlatego zawsze należy nosić rękawiczki. Powinny one być noszone podczas pracy ze środkami czyszczącymi i chemikaliami.
Jeśli części zostaną bardzo dobrze wyczyszczone i użyty zostanie odpowiedni klej techniczny - specjalny klej do metalu nie jest automatycznie odpowiedni do tworzyw sztucznych - będziesz bardzo zadowolony z rezultatu klejenia. Nie uszkadza to elementu ani płytki, nie rdzewieje i w wielu przypadkach można go usunąć bez pozostawiania śladów przy użyciu odpowiednich produktów.
2024-01-05
Pneumat.
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!