- Reduktory ciśnienia ze stali szlachetnej
Reduktory ciśnienia ze stali szlachetnej nierdzewnej
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
Spis treści:
Definicja reduktora ze stali szlachetnej
Reduktory ciśnienia ze stali szlachetnej traktowane są często jako synonim reduktorów ze stali nierdzewnej. Należy jednak zaznaczyć, że jako stal szlachetną określa się zwykle stal 316L, natomiast stal nierdzewna to szeroki zakres od stali 304, przez 316 aż do stali 316L.
Reduktory ze stali szlachetnej
Stal 316L
Reduktory ze stali nierdzewnej
Stal 304 - 316L
Reduktor ciśnienia ze stali szlachetnej jest to urządzenie o budowie i zasadzie działania podobnej jak w przypadku innych wykonań materiałowych. Ma on za zadanie obniżać ciśnienie wlotowe, czyli ciśnienie wejściowe w układzie do niższej, wymaganej wartości dla pracy urządzeń końcowych (odbiorników). Wyróżnia się właśnie materiałem- stal nierdzewna, która przeznaczona jest do pracy w ciężkich warunkach. Standardowe wykonania reduktorów są przeznaczone do mediów nieagresywnych takich jak powietrze, woda, azot bądź inne gazy obojętne. W zakładach stosowane są jednak także media bardziej agresywne lub w jakimś stopniu niebezpieczne takie jak wodór, amoniak, woda demineralizowana, które mogą wywoływać korozję lub stanowią ryzyko wystąpienia wypadku - zapłonu lub wybuchu. Może dojść do tego w momencie styku medium (np. wodór) z tradycyjnym materiałem. W każdym takim przypadku zastosowanie znajduje stal nierdzewna. Dużo lepiej sprawdza się ona w:
ciężkich warunkach atmosferycznych,
środowisku chemicznym,
środowisku narażonym na promieniowanie słoneczne,
wysokich lub niskich temperaturach,
dużych opadach deszczu, śniegu itp.
Rodzaje reduktorów ze stali nierdzewnej i ich budowa
Reduktory można klasyfikować biorąc pod uwagę kilka parametrów:
1. Budowa:
reduktory membranowe - najpowszechniej spotykane, pracujące w standardowych ciśnieniach pracy (do 16-25 bar ciśnienia wlotowego i do 10-16 bar ciśnienia wylotowego). Elementem roboczym jest w nich membrana. Membrany w standardowych wykonaniach reduktorów (nie ze stali nierdzewnej) najczęściej są wykonywane z NBR. W przypadku reduktorów ze stali nierdzewnej zazwyczaj spotyka się membranę wykonaną z Viton lub EPDM, czyli typu gumy odporniejszego na agresywne rodzaje mediów i szeroko stosowanego w przemyśle chemicznym.
reduktory budowy tłokowej - reduktory pracujące w wysokim zakresie ciśnień – wlotowego i ustawianego. Są to reduktory, które mają możliwość regulacji do 35-50 bar ciśnienia wylotowego. W tym przypadku elementem roboczym jest tłok. Jest on zazwyczaj doszczelniany oringiem wykonanym z gumy Viton, EPDM bądź podobnego materiału.
2. Zakres ciśnienia pracy:
reduktory wysokociśnieniowe
reduktory niskociśnieniowe (z regulacją nawet do kilkudziesięciu milibarów ciśnienia wylotowego)
3. Rodzaj przyłącza
reduktory z przyłączami gwintowanymi
reduktory z przyłączami kołnierzowymi
Reduktory ciśnienia nierdzewne gwintowane
Reduktory ciśnienia nierdzewne kołnierzowe
Występują także reduktory precyzyjne ze stali nierdzewnej pozwalające na bardzo dokładne ustawienie ciśnienia wylotowego. Wyróżnia się również reduktory butlowe ze stali nierdzewnej oraz sieciowe, czyli obustronnie gwintowane.
Reduktory ze stali nierdzewnej wykonywane są zazwyczaj w wersji bez upustu ciśnienia ze względu na ich zastosowanie do różnego rodzaju specyficznych mediów, w tym mediów ciekłych, agresywnych. Ich wydostanie się do atmosfery nie jest dopuszczalne. Rzadko spotykane są reduktory nierdzewne z upustem ciśnienia, które zastosowanie znajdują jedynie w przypadku powietrza i czasami azotu.
Tego typu reduktory posiadają upust po stronie wtórnej który:
pozwala na szybsze ustawienie reduktora,
nie pozwala na wzrost ciśnienia po stronie wtórnej w razie nagłego cofnięcia np. siłownika (w takiej sytuacji nastąpi upust medium np. powietrza do atmosfery, aby zniwelować wzrost ciśnienia).
Zasada działania reduktorów nierdzewnych
Reduktor jest obustronnie nagwintowany. Gwinty zazwyczaj są takiej samej wielkości. Jeden jest gwintem wlotowym, drugi gwintem wylotowym. Do gwintu wlotowego podłączamy ciśnienie wlotowe i zgodnie z kierunkiem przepływu przez drugi gwint wychodzi medium już o zmniejszonym ciśnieniu. Zmiany ciśnienia dokonujemy poprzez przekręcenie śruby regulacyjnej bądź pokrętła - zależnie od wykonania. W przypadku reduktorów nierdzewnych zazwyczaj jest to śruba regulacyjna. Pokrętła z tworzywa nie są stosowane ze względu na pracę urządzenia w trudnych warunkach. Śruba regulacyjna działa na sprężynę, która wywołuje zmianę położenia membrany. Z kolei zmiana położenia membrany powoduje zmianę przekroju kanału przelotowego w reduktorze i w ten sposób następuje zmiana ciśnienia, czyli jego zmniejszenie do wymaganej wartości.
Zastosowania reduktorów ze stali nierdzewnej
Reduktory ze stali nierdzewnej wykorzystywane są głównie w przemyśle chemicznym, gdzie transportowane są media niebezpieczne, agresywne, w przemyśle petrochemicznym, stoczniowym (ze względu na negatywny wpływ na komponenty warunków wysokiego zasolenia, gdzie standardowe wykonania reduktorów ulegają korozji). Reduktory ze stali szlachetnej znajdują zastosowanie także w energetyce i ciepłownictwie. Sprawdzają się także w pracy w warunkach zewnętrznych np. przy sterowaniu zaworami odcinającymi. Występują także wykonania higieniczne o odpowiedniej chropowatości powierzchni z przyłączami w standardach Tri-Clamp bez tzw. martwych pól. Są to reduktory, które można skutecznie wyczyścić w standardzie CIN czy podczas czyszczenia gorącą wodą lub sterylizacji parą. Takie rozwiązania dedykowane są dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.
Przemysł
spożywczy
Przemysł
morski i stoczniowy
Energetyka
i ciepłownictwo
Przemysł
chemiczny
Przemysł
farmaceutyczny
Przemysł
petrochemiczny
Dobór reduktorów ciśnienia nierdzewnych
Aby właściwie dobrać reduktor, należy znać odpowiedź na kilka kluczowych pytań:
jakie medium będzie przepływać przez element;
jaki rozmiar ma mieć reduktor - rozmiar gwintu przyłączeniowego lub wymiar kołnierza/ jaki jest wymagany przepływ (bardziej precyzyjne jest dobieranie na podstawie przepływu);
jakie jest ciśnienie zasilania (jest to istotne, aby nie doszło do nieprzewidzianej sytuacji np. uszkodzenia reduktora w wyniku podania zbyt wysokiego ciśnienia). W instalacjach gazów technicznych często spotykane jest ciśnienie rzędu 200 bar, natomiast w przypadku instalacji pneumatycznych standardem jest ciśnienie o wartości 10-16 bar;
jaki ma być zakres regulacji - jakie ciśnienie będzie ustawione na wylocie i jakie ma być od tego odchylenie (np. chcąc ustawić ciśnienie o wartości 6 bar, należy wybrać reduktor z zakresem od 1 do 8 bar. Pozwoli to na ustawienie ciśnienia 6 bar z możliwością zmiany w zakresie 1-8 bar o ile ciśnienie wlotowe jest wyższe);
jaka jest temperatura pracy - dotyczy to zarówno warunków zewnętrznych, w jakich reduktor będzie pracował, jak i temperatury samego medium.
Montaż reduktora ze stali nierdzewnej
Montując reduktor na instalacji należy zadbać, aby medium, które będzie przez niego przepływać, było wstępnie przefiltrowane chociażby z zanieczyszczeń stałych. W tym celu powinno się zastosować filtr przed reduktorem. Warto także zamontować zawory odcinające przed i za reduktorem, aby można było go w razie potrzeby odłączyć (np. podczas prac konserwacyjnych).
Poniżej znajdą Państwo przykładowy schemat przedstawiający sposób montażu reduktora nierdzewnego serii OPTI. Należy pamiętać, że reduktory różnych producentów mogą różnić się sposobem instalacji. Każdy produkt posiada załączoną instrukcję montażu.
Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas montażu reduktora to kierunek przepływu. Musi być on zainstalowany zgodnie z kierunkiem przepływu wskazywanym przez strzałkę znajdującą się na korpusie niezależnie czy będzie on zamontowany w pozycji poziomej, czy pionowej.
Mozliwość zamontowania reduktora w pozycji poziomej lub pionowej powinna być określona przez producenta urządzenia w instrukcji obsługi.
Aby właściwie wyregulować ciśnienie wyjściowe reduktora bez upustu ciśnienia, należy wykręcić śrubę nastawną, tak żeby ciśnienie startowe było jak najniższe. Przy odpowiednim wkręcaniu śruby, zwiększać się będzie wartość nastawianego ciśnienia. Należy ją wkręcać aż do uzyskania pożądanej wartości.
Akcesoria do reduktorów ciśnienia ze stali nierdzewnej
Zalety reduktorów ciśnienia ze stali nierdzewnej
✓
Do zastosowań w trudnych
warunków pracy
✓
Do mediów
agresywnych i niebezpiecznych
✓
Do przemysłu spożywczego,
chemicznego i farmaceutycznego
✓
Dłuższa
żywotność urządzenia
✓
Szeroka oferta
dostosowana do wielu zastosowań
✓
Rozwiązania
korzystne cenowo
Opiekunem kategorii jest:
Magdalena Skotnica
Młodszy doradca ds. techniczno-handlowych
E-mail: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Energetyki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat poszerza wiedze z zakresu bloków przygotowania powietrza oraz zaworów bezpieczeństwa. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii oraz możliwościami jakie płyną z wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych. Prywatnie miłośniczka podróży.
Opiekunem kategorii jest:
Magdalena Skotnica
Młodszy doradca ds. techniczno-handlowych
E-mail: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl
Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Energetyki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat poszerza wiedze z zakresu bloków przygotowania powietrza oraz zaworów bezpieczeństwa. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii oraz możliwościami jakie płyną z wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych. Prywatnie miłośniczka podróży.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region