- Instalacja aluminiowa - System INFINITY
Instalacja aluminiowa - system INFINITY
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
INSTALACJE Pneumat.
SYSTEM INFINITY
INFINITY – kompletny system instalacji sprężonego powietrza
Dzięki szerokiemu zakresowi dostępnych średnic od ø20 do ø168 mm system znajduje zastosowanie zarówno w niewielkich instalacjach warsztatów jak i rozbudowanych sieciach w fabrykach. Całość instalacji stworzona w oparciu o sprawdzone komponenty to pewność jakości, łatwa implementacja projektu i swoboda rozwoju. Na system modułowy INFINITY składa się z ponad 400 elementów – tak szeroka gama komponentów umożliwia dowolną rozbudowę instalacji pneumatycznej bez konieczności dokonywania kłopotliwych przeróbek.
Zacznij od oszczędności
System INFINITY wykonany jest z rur aluminiowych i złączek z mosiądzu oraz aluminium. Zastosowanie tych materiałów zapewnia wysoką wytrzymałość, brak konieczności konserwacji oraz stałe niższe zużycie energii. Cechy te wpływają na koszty eksploatacji, jednak oszczędność zaczyna się już na etapie montażu. Modułowość, łatwość instalacji i szeroka gama akcesoriów obniża koszt robocizny o ponad 30%.
Od 14 lat w działaniu
Lata doświadczeń we wdrażaniu systemu INFINITY na polskim rynku, blisko 300 kilometrów rur INFINITY wdrożonych do funkcjonowania w obiektach przemysłowych i usługowych oraz ponad 2000 wykonanych przez Pneumat. instalacji to gwarancja wyboru sprawdzonego rozwiązania.
Potrzebujesz wsparcia projektowego lub wykonawczego w realizacji instalacji pneumatycznych?
Wejdż na: www.instalacje-pneumatyczne.com.pl
* warunki techniczne: temperatura pracy od -20°C do +80 °C, ciśnienie robocze od -0,99 do 16 bar
Dlaczego instalacja pneumatyczna z aluminium ?
Aluminiowe instalacje sprężonego powietrza składają się z lekkich, estetycznie wyglądających elementów, które odznacza bardzo dobra charakterystyka antykorozyjna.
Podzespoły instalacyjne aluminiowe mogą być do 3 razy lżejsze niż analogiczne elementy wykonane ze stali czy miedzi, co efektywnie wpływa na łatwiejszy montaż (większe możliwości manipulacyjne montera). Pomimo że aluminium (glin) cechuje duża plastyczność (kowalność - łatwość w obróbce), to komponenty instalacji pneumatycznej wyróżniają się jednocześnie wytrzymałością i sztywnością materiału. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za instalacjami aluminiowymi jest odporność na warunki pogodowe i klimatyczne, co wynika stricte z fizykochemicznej charakterystyki aluminium (oksydacja powierzchni). Niskie wymagania konserwacyjno - pielęgnacyjne i relatywnie długa żywotność sprawiają że instalacje aluminiowe w coraz większym stopniu wykorzystywane są warunkach nie tylko przemysłowych.
Aluminiowe złączki i rury pneumatyczne są dodatkowo anodowane, co efektywnie wydłuża ich bezawaryjną eksploatację. Anodowane aluminium wpływa na wzmocnienie warstwy ochronnej materiału, który standardowo jest malowany proszkowo. Ponadto aluminium jest całkowicie EKO – może być całkowicie recyklingowane, przez co należy do materiałów całkowicie przyjaznych środowisku. Oprócz tego instalacja aluminiowa jest nietoksyczna i bezpieczna zarówno dla człowieka jak i środowiska naturalnego. W odróżnieniu od innych wykonań np. polipropylenowego, instalacje aluminiowe są całkowicie odporne na promieniowanie ultrafioletowe UV.
Aluminium wykorzystywane jest nie tylko przy budowie instalacji przemysłowych sprężonego powietrza, lecz także w przemyśle automotive i tworzyw sztucznych, budownictwie przemysłowym, mieszkalnym i usługowym czy transporcie, energetyce i meblarstwie. Aluminium cechuje się dobrymi parametrami konstrukcyjnymi: w odróżnieniu od innych materiałów, stosunek wytrzymałości do ciężaru właściwego jest duży, a udarność nie maleje wraz ze spadkiem temperatury. Instalacje wykonane z aluminium mają więc szereg zalet ekonomicznych i praktycznych.
Oferta elementów do instalacji pneumatycznych
Rury powietrzne do rurociągów sprężonego powietrza jak sama nazwa wskazuje transportują sprężone powietrze, próżnie oraz gazy neutralne np. argon czy azot. Wykonane są z aluminium, a materiałem złącznym jest mosiądz niklowany oraz aluminium.
Standardowa temperatura pracy wynosi od -20°C do +80 °C, a ciśnienie robocze od -0,99 do 16 bar. Wyróżniamy rury kalibrowane oraz rury o różnych długościach: 2m, 4m, 6m. Zakres średnic rur jest bardzo rozległy, od 20 do 110 mm. Przepływ substancji przez rury przy ciśnieniu równym 6 bar wynosi od 1291 l/min do nawet 58000 l/min.
Złącza proste do instalacji pneumatycznych
Złącza proste wykonane są z aluminium oraz mosiądzu niklowanego. Przepływać może przez nie sprężone powietrze, próżnia oraz gazy neutralne. Ciśnienie robocze dla złączy prostych wynosi -0,99 - 16 bar, natomiast temperatura odpowiednia dla ich pracy mieści się pomiędzy -20°C, a +80°C. Posiadamy w naszej ofercie następujące rodzaje złączy: z gwintem zewnętrznym, z gwintem wewnętrznym, kołnierze przyłączeniowe, uszczelki płaskie do kołnierzy, śruby montażowe do kołnierzy oraz króćce z gwintami. Złącza mają średnice od 20 do 110 mm długości.
Mufy do instalacji sprężonego powietrza
Mufy najlepiej pracują przy ciśnieniu -0,99 do 16 bar oraz temperaturze -20 do +80 °C. Materiały użyte do wyrobu muf to aluminium i mosiądz niklowany. Średnica rur od 20 do 110 mm długości. Podstawowym medium jest sprężone powietrze, próżnia oraz gazy neutralne tj. argon, azot.
Kolanka do rurociągów pneumatycznych
Kolanka przeznaczone dla sprężonego powietrza, próżni oraz gazów neutralnych w temperaturze -20°C + 80°C oraz ciśnieniu roboczym -0,99 do 16 bar, wykonane są z mosiądzu niklowanego oraz aluminium. Kolanka dostępne są w kilku rodzajach: z gwintem wewnętrznym, zewnętrznym, o kącie ugięcia kolanka 135° oraz kolanka o różnej długości średnicach: od 20 mm do 110 mm.
Trójniki do instalacji gazów technicznych
Oferowane trójniki instalacyjne dzielimy na: równoprzelotowe, odejścia, z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Przepływać powinno przez nie sprężone powietrze, próżnia oraz gazy neutralne w temp.
od -20°C do +80°C i ciśnieniu -0,99 do 16 bar. Trójniki wykonane zostały z aluminium oraz mosiądzu niklowanego. Średnice rur od 20 do 32 mm, a rozmiar gwintów: G 3/8, G 1/2, G 3/4, G 1, G 11/2, G 2.
Złącza do montażu zejść na instalacjach pneumatycznych
Do montażu zejść instalacji pneumatycznych dla sprężonego powietrza, gazów neutralnych oraz próżni używamy złączy, których rury są aluminiowe, natomiast złącza z mosiądzu niklowanego i aluminium. Ciśnienie robocze: od -0,99 do 16 bar, temperatura pracy: od -20°C do +80°C. Złącza do montażu zejść są następujące: złączki klamrowe/odejście, złączki klamrowe/ odejście z gwintem wewnętrznym, wiertło do złączki, wzornik do złączki. Średnice rur wynoszą od 25 do 110 mm.
Odprowadzenie kondensatu do instalacji powietrznych
Oprowadzenie kondensatu do instalacji pneumatycznych alumiowych jako medium używa sprężonego powietrza, próżni oraz gazów neutralnych. Średnica rur: 20 - 110 mm. Wyróżniamy trójniki gwintowane do odprowadzania kodensatu oraz złączki z upustem kondensatu. Temperatura pracy: -20°C do 80°C, a ciśnienie robocze : -0,99 do 16 bar. Rozmiar gwintu G 1/2 lub G 3/4.
Zejścia do instalacji pneumatycznych
Zejścia do instalacji pneumatycznych sprężonego powietrza transportują sprężone powietrze, próżnie lub gazy neutralne w temp. -20°C do 80°C i ciśnieniu -0,99 do 16 bar. Wykonane są z aluminium i mosiądzu niklowanego. W ofercie mamy kolanka gwintowane wewnętrznie z uchwytem montażowym i rozdzielacz dwupozycyjny. Średnica rur: 20- 32 mm.
Zaślepki do rurociągów powietrza
Medium zaślepek wykonanych z mosiądzu niklowanego i aluminium są neutralne gazy techniczne jak sprężone powietrze, próżnia. Ciśnienie robocze: -0,99 do 16 bar i temperatura pracy: -20°C do 80°C. Dostępne średnice rur w wielu rozmiarach: od 20 do nawet 110 mm.
Redukcje do instalacji powietrza
Redukcje aluminiowo - mosiężne dostępne jako króćce redukcyjne, redukcje, redukcje z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym.
Wszystkie redukcje znajdują swoje zastosowanie w przepływie sprężonego powietrza, próżni oraz gazów neutralnych. Średnica rur wynosi: 25 - 110 mm, natomiast rozmiary gwintów są następujące: G 1, G11/2, G 2, G3/4. Ciśnienie robocze: -0,99 do 16 bar. Temperatura pracy: -20°C do 80°C.
Rozdzielacze do instalacji gazów technicznych
W tej kategorii polecamy dwójniki i czwórniki. Medium rozdzielaczy to standardowo sprężone powietrze, próżnia oraz gazy neutralne tj. azot czy argon. Odpowiednie ciśnienie robocze: -0,99 do 16 bar, a temperatura pracy: -20°C do 80°C. Rozmiary gwintów wynoszą G1/2 i G3/4. Części rozdzielaczy wykonane są z aluminium i mosiądzu niklowanego.
Zawory do instalacji pneumatycznych
Najwydajniej zawory pracują przy ciśnieniu -0,99 do 16 bar i temperaturze -20°C do 80°C. Zastosowanie zaworów instalacyjnych: przepływ sprężonego powietrza, próżni oraz gazów neutralnych. W naszej ofercie znajdują się zawory kulowe, zawory BUTTERFLY oraz zawory kulowe gwintowane zewnętrznie. Średnice rur od 22 do 110 mm długości, wykonane z aluminium oraz niklowanego mosiądzu.
Obejścia instalacyjne
Obejścia filarów do instalacji pneumatycznych, najlepiej pracują przy temperaturze -20°C do 80°C i ciśnieniu roboczym -0,99 do 16 bar. Dostępne średnice rur to: 20, 25, 32 i 40 mm, wykonane z aluminium i mosiądzu niklowanego.
Uchwyty do rur pneumatycznych
Zaciskowe uchwyty do rur powietrznych, dystans do chwytów oraz uchwyty do rur z gumy lub metalu to produkty w tej kategorii. Znajdują zastosowanie przy sprężonym powietrzu, próżni oraz gazach neutralnych w temperaturze: -20°C do 80°C i ciśnieniu: -0,99 do 16 bar. Elementy uchwytów do rur wykonane są z aluminium i mosiądzu niklowanego, a śrenice rur instalacyjnych wynoszą od 20 do 110 mm.
Balansery INFINITY
Balasnery pracują przy max. ciśnieniu 10 bar, gdzie temperatura nie powinna przekraczać zakresu: 20°C do 80°C. Średnica węża wynosi 10/8, który wykonany jest z PA12. Balansery z przewodem spiralnym posiadają obciążenie regulowane od 0,4 - 1 kg do 2 - 3 kg. Średnica linki w balanserach wynosi 2 mm, a skok linki może wynosić 1600 mm.
Szyny, stopy, jarzma INFINITY
Szyny, stopy, jarzma stosowane są opcjonalnie do instalacji pneumatycznych Wykonane są z aluminium i mosiądzu niklowanego. Prawidłowa temperatura pracy tych produktów wynosi: -20°C do 80°C a ciśnienie robocze: -0,99 do 16 bar.
Narzędzia, akcesoria do obórbki rur pneumatycznych
W tej kategorii wyróżniamy: obcinak do rur, zdzierak do rur oraz wyznacznik zagłębienia rur. Wykorzystywane są do aluminiowych instalacji pneumatycznych. Obcinak przeznaczony jest do rur o średnicy 20-63 mm, zdzierak do 20 - 40 mm rur, a wyznacznik zagłębienia rur do 20, 25, 32, 40 mm średnic rur.
Faq - Instalacje aluminiowe - Najczęściej zadawane pytania
W przeciwieństwie do innych popularnych systemów (w których złączki wykonane są z tworzyw sztucznych) złączki systemu Infinity są wykonane z mosiądzu niklowanego (dla średnic ø20, ø25, ø32, ø40 oraz ø50) lub z aluminium (dla średnic ø63, ø80 oraz ø110). Dzięki zastosowaniu takich materiałów system Infinity nie wpływa na rozprzestrzenianie się ognia.
* wysoka jakość materiałów:
- korpus: mosiądz niklowany, aluminium;
- pierścień zacinający ze stali nierdzewnej
- komponenty złączek osadzone na stałe – brak możliwości zdekompletowania
- możliwość użycia typowych narzędzi instalacyjnych do montażu
- łatwość montażu i demontażu, możliwość samodzielnego wykonania instalacji
- nie wymagane jest użycie dużej siły podczas montażu
- własny patent na złączki na odejścia z wkładką – brak konieczności stosowania „łabędziej szyi”
Wszędzie tam gdzie wymagana jest:
* wysoka jakość
* estetyka
* konieczność częstych modyfikacji
* długofalowa oszczędność energii = pieniędzy
Instalacja aluminiowa to łatwa obróbka, gładkie ścianki, szczelność i lekkość zarazem. Nie ma konieczności spawania, zachowana jest odporność na różne zanieczyszczenia powietrza w tym oleje sprężarkowe. Instalacja aluminiowa zapewnia czyste powietrze, a rury są kalibrowane.
Instalacje charakteryzują się ultraniską wagą np. rura w średnicy D80 to waga ok 9 kg. Niska waga oraz możliwość modyfikacji z użyciem ponownie demontowanych elementów ułatwia pracę wykonawcom przy nowych a także służbom utrzymania ruchu przy modernizacjach instalacji.
Aluminium jest lekkie, trwałe, odporne na korozję i łatwe do obróbki, co czyni je idealnym materiałem do różnych zastosowań w instalacjach, nie tylko sprężonego powietrza.
Tak, aluminium naturalnie tworzy powłokę ochronną tlenku aluminium, która chroni je przed korozją, co czyni je odpornym na większość czynników zewnętrznych. Rury dodatkowo powlekane są farbą poliestrową z certyfikatem Qualicoat która jest dodatkowym zabezpieczeniem.
Tak, aluminium jest w 100% nadające się do recyklingu, a jego wtórna produkcja zużywa tylko 5% energii potrzebnej do produkcji pierwotnej.
Lekkość, odporność na korozję, łatwość montażu oraz demontażu w przypadków modernizacji instalacji, wysoka przewodność cieplna oraz możliwość recyklingu.
Anodowanie to popularna metoda, która nie tylko zwiększa odporność na korozję, ale też dodaje estetyczny wygląd.
Aluminium topi się w temperaturze ok. 660°C, co oznacza, że nie jest odpowiednie do ekstremalnie wysokich temperatur, ale jest adekwatne dla większości zastosowań przemysłowych.
Istnieje wiele norm i standardów dotyczących instalacji aluminiowych w zależności od kraju i zastosowania. W Polsce przykładową normą jest PN-EN 755.
Do obróbki aluminium stosuje się cięcie, gięcie, toczenie, frezowanie, wiercenie czy spawanie.
Tak, aluminium jest znacznie lżejsze niż stal czy miedź, co przekłada się na łatwiejszy montaż i mniejsze obciążenie konstrukcji.
System aluminiowy INFINITY składa się z precyzyjnych rur aluminiowych oraz pełnego asortymentu szybkozłączy i uchwytów do ich montażu. Szczególną cechą systemu instalacji aluminiowych INFINITY jest łatwość montażu.
Opiekunem kategorii jest:
Olga Zychla
Starszy Projektant Instalacji
E-mail: instalacje@pneumat.com.pl
Biogram
W firmie Pneumat od 2019 r. W Dziale Realizacji Inwestycji jest odpowiedzialna za projektowanie instalacji sprężonego powietrza, gazów obojętnych oraz próżni w systemie aluminiowym Infinity. Wspólnie z zespołem kompleksowo realizuje zadania dla Klientów z firm produkcyjnych i przemysłowych. Prywatnie miłośniczka zwierząt, w szczególności psów.
Opiekunem kategorii jest:
Olga Zychla
Starszy Projektant Instalacji
E-mail: instalacje@pneumat.com.pl
W firmie Pneumat od 2019 r. W Dziale Realizacji Inwestycji jest odpowiedzialna za projektowanie instalacji sprężonego powietrza, gazów obojętnych oraz próżni w systemie aluminiowym Infinity. Wspólnie z zespołem kompleksowo realizuje zadania dla Klientów z firm produkcyjnych i przemysłowych. Prywatnie miłośniczka zwierząt, w szczególności psów.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region