Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Węże spawalnicze do gazu

  • Info
  • Bestsellery
Węże spawalnicze

Przewody spawalnicze oferowane przez Pneumat System to grupa specjalistycznych węży dla spawalnictwa serii DIN 8541 i Sparklin.

Charakterystyka oferty przewodów spawalniczych

Przewody do gazu DIN 8541

Przewody spawalnicze serii DIN 8541 to grupa elsatycznych węży spawalniczych odpornych na załamania, ścieranie i działanie warunków atmosferycznych. Węże spawalnicze stosowane są do tlenu i acetylenu, zgodne z normą DIN 8541. Wąż spawalniczy DIN 8541 dostępny jest w 2 kolorach : niebieskim dla tlenu i czerwonym dla acetylenu.

Węże spawalnicze gazowe Sparklin

Węże iskroodporne serii Sparklin to węże z niebieskiego poliuretanu z zewnętrzną osłoną z żywicy syntetycznej.
Rolą osłony jest ochrona węża PU przed iskrami powstającymi podczas spawania.
Osłona nie jest trwale zespolona z wężem PU dzięki czemu możliwy jest montaż węża z dowolnym osprzętem.

Przewody spawalnicze Sparklin : 

- chronią przed iskrami,

- ekstremalnie elastyczne,

- nie skręcają się,

- odporne na większość chemikaliów,

- odporne na oleje, smary, kwasy, ozon, ciepło, starzenie, UV.

Przewody spawalnicze do gazu Welblue

Przewód spawalniczy Welblue do transportu tlenu dedykowany pracom w spawalnictwie. Wąż posiada zbrojenie w postaci oplotu tekstylnego, wykonany jest z niebieskiej gumy SBR/EPDM i spełnia normy ISO3821. Zalecana temperatura pracy wynosi od -25 ˚C do +80˚C. Węże do gazu dostępne są o średnicy wewnętrznej 6 i 8 mm oraz zewnętrznej 13 i 15 mm i dla ciśnienia roboczego 20 bar.

Przewody spawalnicze do gazu Welred

Przewód do gazu Welred dedykowany jest przesyłowi acetylenu. Niemniej jednak te elastyczne węże gazowe stosowane są z powodzeniem jako węże do gazu ziemnego, wodoru, helu, azotu czy jako węże do gazu propan butan. Wysoką jakość przewodów potwierdza ich certyfikacja ISO3821.

O wężach gazowych słów parę…

Węże gazowe wykonane z gumy, stosowane są do doprowadzania gazów do miejsca spawania.  Przewody do gazu powinny być elastyczne, by doprowadzać w procesach spawalniczych gazy takie jak tlen, sprężony argon, azot, dwutlenek węgla, acetylen, propan, butan itd.

Do transportu gazów spawalniczych wykorzystuje się węże spawalnicze ze zbrojeniem w postaci różnego rodzaju oplotów.

Przyjmuje się standardowo że wąż niebieski  jest przeznaczony do tlenu, wąż czerwony do acetylenu oraz innych gazów palnych z wyjątkiem LPG, gazu ziemnego i metanu. Z kolei waż czarny stosowany jest przy transporcie sprężonego powietrza, azotu, argonu, CO2.

Jeśli stosowane są mieszanki gazów, wówczas wykorzystywany powinien być wąż odpowiedni do gazu, który dominuje w mieszance.

Długość gumowych elastycznych węży gazowych jest regulowana przez przepisy i powinna mieścić się w zakresie od 5 do 20 m. Istnieje jednak możliwość przedłużania węży.

Wąż do gazu powinien być także okresowo sprawdzany pod kątem szczelności i wytrzymałości – przynajmniej raz na kwartał.


Jak sprawdzić szczelność węży gazowych?

Oprócz oceny wizualnej, dany wąż gazowy należy poddać testowi szczelności. Pierwszym krokiem jest zanurzenie przewodu w wodzie z zaślepionym jego jednym końcem. Następnie podawane jest ciśnienie o wartości 1 bar na sekundę do chwili osiągnięcia ciśnienia równego maksymalnemu ciśnieniu roboczemu dla badanego węża. Czas, kiedy do przewodu gazowego podawane jest ciśnienie, nie powinien być krótszy niż 5 minut. Na podstawie tego badania możemy określić szczelność węży: jeśli zauważymy wypływ gazu, wówczas przewód jest nieszczelny i nie powinien być użytkowany.

Faq - Węże spawalnicze - Najczęściej zadawane pytania

Spawanie polega na łączeniu elementów dzięki stapianiu ich krawędzi. W zależności od potrzeb dodaje się również spoiwo z zewnątrz. Proces ten swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że do spawania używa się acetylenu w atmosferze tlenu. To właśnie wtedy w wyniku odpowiedniego rozgrzania materiału skoncentrowanym płomieniem następuje jego topienie. Dzieje się to w wyniku spalania wspomnianych wcześniej gazów. Warto również wspomnieć, że do spalania stosuje się również wodór, jednak dzieje się to bardzo rzadko.

Wąż spawalniczy to elastyczny przewód, który łączy źródło gazu spawalniczego z lancą spawalniczą bądź palnikiem. Wyróżniamy węże do gazów palnych typu acetylen lub propan-butan oraz węży do tlenu lub osłony gazem obojętnym. Wąż acetylenowo-tlenowy to rodzaj węża spawalniczego, który składa się z 2 różnych przewodów, które są ze sobą zespolone lub występować pojedynczo. Przewód służy do dostarczania acetylenu i tlenu do palnika spawalniczego. Węże spawalnicze tego typu są bardzo elastyczne i odporne na podwyższoną temperaturę.

Najczęściej stosowanymi rodzajami węży spawalniczych są węże przede wszystkim z gumy lub mieszaniny gumy i PCV. Różnią się one rodzajem transportowanego gazu, odpornością chemiczną, elastycznością i innymi cechami technicznymi. Węże spawalnicze w zależności do zastosowanego medium różnią się kolorem. Służy to identyfikacji wizualnej i zapobiega pomyłce operatora przy podłączaniu węży, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy (np. tlen nie może być transportowany wężami nieprzystosowanymi do tego medium).

Dobry wąż acetylenowo-tlenowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na  ciśnienia i temperatury. Wąż tlenowy musi być wykonany z niebieskiej gumy, a wąż acetylenowy z czerwonej, a gazy typu LPG w kolorze pomarańczowym, aby łatwo je odróżnić. Wąż powinien być także elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne i spełniać wymagania norm spawalniczych EN 559 lub ISO 3821.

Długość węża acetylenowo-tlenowego zależy od rodzaju spawania i aplikacji. Zazwyczaj wąż ma długość od 5 do 15 metrów, w zależności od potrzeb.

Ważne jest, aby wąż acetylenowo-tlenowy był przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez promieniowanie UV, temperatury lub inne uszczerbki mechaniczne. Należy także regularnie sprawdzać wąż pod kątem uszkodzeń i wymieniać go, gdy jest zużyty lub uszkodzony.

Wąż acetylenowo-tlenowy jest zaprojektowany specjalnie do spawania, ale może być także używany do innych aplikacji niż tylko samo spawanie, np. cięcie. Jednak należy pamiętać, że węże te są przeznaczone do pracy z acetylenem i tlenem, i nie należy go stosować do innych gazów.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: