Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Budowa, zasada działania i zalety krańcówek

Jak działają i jak są zbudowane wyłączniki krańcowe do napędów pneumatycznych?

Wyłączniki krańcowe do napędów pneumatycznych 

W układach pneumatycznych, w których elementem wykonawczym jest zawór odcinający typu kulowego lub motylkowego, bardzo często stosuje się automatyzacje zaworów poprzez napędy pneumatyczne. W związku z tym, iż napędy te są zasilane sprężonym powietrzem, nie są w stanie przekazywać informacji w formie sygnału elektrycznego do układów sterowania. Z racji tego, jednym z elementów oprzyrządowania tego typu siłowników jest wyłącznik krańcowy.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest wyłącznik krańcowy?

  • Jak działa krańcówka?

  • Jakie są dostępne modele wyłączników krańcowych w ofercie Pneumat?


Skrzynka wyłączników krańcowych to urządzenie, które służy do przesyłania sygnałów z informacją o krańcowych pozycjach zaworów (dostępna również wersja z nadajnikiem położenia 4-20mA, sygnał ciągły). Pozwala na uzyskanie sygnału elektrycznego czy zawór jest otwarty czy zamknięty, oraz przekazanie go do układu automatyki.

Skrzynki wyłączników krańcowych są tak zaprojektowane, aby można je zamontować na napędach pneumatycznych lub poprzez konsole do zaworów ręcznych – warunkiem jest aby zawór posiadał płytę montażową wg normy ISO5211. Informacja w postaci sygnału napięciowego z krańcówki przekazywana jest po osiągnięciu krańcowego położenia tłoka napędu lub krańcowego położenia trzpienia zaworu.

Zainstalowany w przemyśle wyłącznik krańcowy

Do atutów wyłączników krańcowych zaliczamy:

  • możliwość pracy ciągłej

  • łatwość montażu i demontażu

  • znormalizowane przyłącza NAMUR 80x30 i/lub 130x30

  • możliwość zastosowania do większości napędów pneumatycznych różnych producentów

  • oprócz sygnału elektrycznego wizualny wskaźnik ON\OFF widoczny również z odległości

  • opcjonalnie wykonanie do strefy ATEX

  • oprócz podstawowego wykonania z mikrostykami, możliwość zastosowania czujników indukcyjnych, pneumatycznych lub potencjometra


W większości modeli skrzynka wyłączników krańcowych montowana jest poprzez konsolę. Urządzenia są wykonane z aluminium lub wysokiej jakości tworzyw technicznych. Krańcówki mogą pracować w dowolnych warunkach tam gdzie montowane są napędy pneumatyczne – w zakresie temperatur -55°C do 100°C stopni, a ochrona IP66 / IP67 stanowi odpowiednie zabezpieczenie przed zapyleniem i wilgocią.

Przełącznik krańcowy - zasada działania
Wyłącznik krańcowy zastosowanie

W ofercie Pneumat również znajdują się wyłączniki krańcowe IBox – model IP2M01 to kompaktowa odsłona klasycznych wyłączników krańcowych.

Jest to flagowy produkt firmy Pneumat, który swoja popularność zawdzięcza konkurencyjnej cenie, dostępności z magazynu oraz funkcjonalnemu montażowi, który nie wymaga konsoli miedzy krańcówkę a napęd.

Występuje w wersji klasycznej z mikrostykami kontaktowymi w montażu 80x30 oraz w wersji z diodami led jak i w wersji Atex.


Wyłączniki IBox cieszą się również dużą popularnością w wersji montażu bezpośrednio do zaworu.

Przełącznik krańcowy zasada działania
Wyłącznik krańcowy i-box

Decydując się na zakup tych powszechnie stosowanych elementów automatyzacji procesów jakim są skrzynki wyłączników krańcowych iBox, warto skorzystać z oferty sprawdzonego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.

Kompaktowe wykonanie w parze z atrakcyjną ceną, przekłada się na skoordynowany przepływ informacji o stanie położenia zaworu w instalacji.

2022-10-20

Pneumat

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!