Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zalety wynikające z używania bębnów do zwijania węży

Dlaczego warto używać zwijaczy przewodów?

Czy w Twoim warsztacie lub hali produkcyjnej wykorzystuje się przewody? W takim razie pewnie niejednokrotnie widziałeś węże pneumatyczne, elektryczne czy węże do wody leżące wokół podłogi i narażony byłeś na niebezpieczeństwo potknięcia się o te elementy. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu: zwijacze węży montowane na wysokości. W tym artykule przedstawimy 3 istotne powody przemawiające za ich powszechnym wykorzystywaniem w zakładzie pracy.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co świadczy o popularności stosowania zwijaczy do węży?

  • Czy bębny na węże są uniwersalne pod kątem zastosowania?

  • Jak podnieść bezpieczeństwo i efektywność pracy pracownika na produkcji?

Poznaj zalety używania zwijaczy firmy CEJN

1. Bezpieczeństwo ludzi w miejscu pracy

Ważny argument dlaczego warto stosować zwijacze

Najistotniejszym argumentem i 1-szym zarazem są względy bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o węże i kable znajdujące się na posadzce, to zawsze jest ryzyko związane z przypadkowym potknięciem się o nie. W skutek użycia zwijadeł przewodów, węże są trzymane poza miejscem do chodzenia, co niweluje ewentualne potkniecie czy zaplątanie. To jednak nie jedyny element poprawiający bezpieczeństwo pracownicze. Bęben na wąż, który posiada system powolnego zwijania przewodu, pozwala na jego bezpieczny, płynny, ustandaryzowany szybkościowo powrót do obudowy. Powrót przewodu odbywa się bez ryzyka zranienia osób wokół czy potencjalnych uszkodzeń rzeczy i elementów znajdujących się na trasie węża, które mogłyby być spowodowane zbyt dużą prędkością zwijania mającą przełożenie na nieprzewidywalne ruchy przewodu.

Bęben na wąż w przemyśle farmaceutycznym
Zwijacz przewodów w automotive

2. Wygoda pracownika, a więc ergonomia w pracy

Płynna praca zwijacza przewodów wpływa na ergonomię w pracy

W trakcie użytkowania przewodów i zwijadeł kabli nie ma potrzeby ich ciągnięcia czy przenoszenia po posadzce. Oszczędzamy w ten sposób czas jak i przeciwdziałamy wypadkom. Niejednokrotnie przewody pałętające się po podłodze gdzieś nam utykają, zaginają się w trakcie przeciągania miedzy sprzętami, maszynami, urządzeniami, regałami, szeroko pojętymi obiektami. Wykorzystywanie bębnów na węże do powietrza, wody i kable elektryczne zwiększa wydajność całej produkcji, gdyż o każdej porze znajduje się w jednym, właściwym, ustandaryzowanym miejscu zlokalizowanym na ścianie bądź suficie, poprzez co nie ma problemu z jego dostępnością tylko w momencie, kiedy jest on faktycznie potrzebny do pracy.

Łatwe czyszczenie maszyny CNC przy użyciu zestawu CEJN
Łatwa obsługa urządzeń pneumatycznych przy użyciu bębna do węży
Zwijacz do przewodów, który nie zabiera dużo miejsca i jest łatwy w obsłudze
Zwijacz przewodów wykorzystywany wykorzystywane w spawalnictwie

3. Eksploatacja i uszkodzenie

Mniejsze ryzyko uszkodzenia przewodów

Dzięki temu, że węże i kable będą trzymane poza podłogą, nastąpi mniejsze zużycie i ryzyko uszkodzenia. Węże i kable leżące na podłodze mogą łatwo ulec uszkodzeniu, co może skutkować kosztownymi wyciekami itp. Utrzymując je poza podłogą, ryzyko to jest zminimalizowane.

Różne typy zwijaczy węży dla różnych środowisk

W zależności od środowiska pracy należy odpowiednio dobrać zwijacze do węży. Jeśli pracujemy w normalnym środowisku warsztatowym, hali przemysłowej, montażowni czy fabryce produkcyjnej, idealnym wręcz doborem do sprężonego powietrza może być zamknięty zwijacz na wąż z tworzywa sztucznego z przewodem poliuretanowym.

Z kolei jeśli jednak potrzebny jest zwijacz przewodu, który może wytrzymać kontakt z wodą, właściwym wyborem jest zwijacz węża o klasie IP65. W sytuacji pracy w wymagających warunkach, najlepszym wyborem okaże się trwały, otwarty zwijacz nierdzewny.

W ofercie Pneumat znajdziesz różne warianty zwijadeł przewodów wodnych, elektrycznych czy powietrznych, w wersji obudowy zamkniętej jak i otwartej, o różnych długościach i wymiarach. Szczególnie także polecamy zwijacze CEJN z neonowym wężem, który w widoczny sposób wyróżnia się na każdym podłożu, w każdej lokalizacji. Zwijacze przewodów CEJN dostępne są również w zestawach razem innymi elementami jak pistolet czy szybkozłącze.

Bardzo dobrze widoczne przewody, które zapobiegają niezauważenia ich w trakcie przemieszczania się
Przenośne bębny z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle lotniczym
Zwijacz zamontowany na regale

2022-11-17

Pneumat

Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!