- Zasuwy nożowe
Zasuwy nożowe kołnierzowe
- Info
- Bestsellery
Wyprzedaż!
Zawory nożowe a warunki eksploatacyjne
Zasuwy nożowe z powodzeniem można wykorzystywać w różnych środowiskach pracy, a duża uniwersalność i elastyczność możliwa jest dzięki:
kołnierzowi, który w całości został wytłoczony, co ma przełożenie w możliwości użycia zasuwy jako końcowej, bez konieczności przeciwkołnierza.
konstrukcji dolnej części, którą wyróżnia wysoki poziom symetryczności, co gwarantuje szczelność przy przepływie w jednym i drugim kierunku.
modułowości, która umożliwia montaż wielu wersji napędu oraz ich późniejsze zmiany
kryzie regulacyjnej, w którą wyposażony został każdy zawór płytowy i możliwe jest sterowanie przepływem medium
znormalizowanej długości zabudowy zgodnej z normą DIN 3202
Zastosowanie zasuw nożowych
Zasuwa płytowa-nożowa stosowana jest przeważnie w instalacjach przesyłowych różnych mediów, w tym w kanalizacji, rafineriach i przemyśle offshore, przetwórniach, wodociągach miejskich, oczyszczalniach ścieków, rolnictwie, halach produkcyjnych, zakładach metalurgicznych, hutach, branży OZE itd.
Główną rolą zasuwy do wody, gazu bądź produktów sypkich jest odcięcie przepływu, jego regulacja lub rozdział w różnych mediów roboczych.
Szerokie zastosowanie płytowych zasuw ręcznych i pneumatycznych zapewniają ich charakterystyczne parametry. Zasuwa nożowa posiada długą żywotność, szczelność wewnętrzną i zewnętrzną, niezawodność realizowania procesów zamykania i otwierania, bezproblemowe dostosowanie do różnorodnych warunków roboczych.
Zasuwy nożowe – zasada działania
Zasuwy nożowe instalowane mogą być pomiędzy 2 kołnierzami w rurociągu przesyłowym lub jako armatura końcowa. Pośród 2 częściami korpusu przesuwana jest ciężka płyta zasuwy, która charakteryzuje się długim prowadzeniem. Uszczelnienie na obwodzie następuje z wykorzystaniem uszczelki wykonanej z gumy. Uszczelka profilowana o dużej elastyczności skutecznie uszczelnia zasuwę nożową w kierunku zewnętrznym zaraz obok wyjścia z korpusu. Zawór nożowy jest całkowicie wolny od gromadzenia się osadów, zatorów powodujących zatkanie czy też innych ciał stałych i niepożądanych związków. Zasuwy płytowe cechują się pełnym przelotem (w pozycji otwartej) w którym nie występują nisze, bruzdy czy inne elementy utrudniające przesył.
Uszczelnienia zasuw płytowych na przykładzie zasuw obustronnie szczelnych
Uszczelnienie wykonane z elastomerów zajmuje miejsce pośród dwóch części korpusu zaworu i wykorzystywane jest jako prowadnica uszczelnienia korpusu (zewnętrznie) oraz uszczelnienia samej płyty w otworze przesyłowym zasuwy.
Poszczególne elementy składowe korpusu łączone są na styk tj. metal do metalu. Należy jednak pamiętać że w trakcie montażu śruby zaleca się dociągać z max. dopuszczalną siłą. Naprężenia rozciągające i ściskające, które mogą być przenoszone z rurociągu na armaturę, nie wpływają w żadnym wypadku na zacisk pośród uszczelką a płytą zasuwy, a tym samym na takie parametry jak siła napędowa, zużycie czy szczelność. Wcisk płyty jest łagodny, co warunkuje wspomniane wcześniej miejsce na uszczelkę. Niewielka siła docisku wystarczy, by płyta w zasuwie nożowej umożliwiła lekki ruch posuwisto-zwrotny przy jednoczesnym marginalnej eksploatacji uszczelki.
Faq - Zasuwy nożowe - Najczęściej zadawane pytania
Zasuwy nożowe są typem zaworów odcinających, które są powszechnie używane w przemyśle do kontroli przepływu mediów, głownie w których występuje duża zawartość ciał stałych. Mają one ostry nóż (stąd nazwa "nożowa"), które działając jak gilotyna przesuwając się w prowadnicach odcina transport czynników w postaci ciekłej jak i stałej. Cechuje je pełen przelot.
Zawory nożowe są często używane w wielu sektorach przemysłu, takich jak przemysł chemiczny, górniczy, przemysł spożywczy, przemysł wodociągowy i kanalizacyjny, ale przede wszystkim w przemyśle materiałów sypkich, lepkich np. w cementowaniach.
Zasuwy nożowe oferują wiele zalet. Są one bardzo wydajne w przepuszczaniu różnego rodzaju materiałów, a ich konstrukcja pozwala na łatwe czyszczenie i konserwację. Ponadto, ze względu na ich konstrukcję nożowki mają zwartą budowę typu miedzy kołnierzowego , są one stosunkowo łatwe w obsłudze i mogą być napędzane ręcznie jak i poprzez napęd pneumatyczny lub elektryczny.
Materiały używane do produkcji zasuw nożowych mogą się różnić w zależności od aplikacji. Najczęściej korpus zasuwy wykonany jest z żeliwa, natomiast nóż ze stali nierdzewnej. Do wymagających czynników pracy stosuje się całe wykonanie z kwasówki. Nóż w pozycji zamkniętej zaworu osadza się w gnieździe będąc prowadzonym po uszczelnieniu z NBR, EPDM lub silikonu, czasami dla potrzeb instalacji zasuwa uszczelnia przepływ metal/metal.
Czas pracy zasuwy nożowej bez konieczności serwisowania zależy od wielu czynników, takich jak warunki pracy, rodzaj czynnika roboczego i częstotliwość użytkowania. Przy regularnym użytkowaniu i prawidłowej konserwacji, zasuwy nożowe mogą pracować przez wiele lat.
Zasuwy nożowe stosowane są jako armatura odcinająca. Nie poleca się stosowania tego typu zaworów do regulacji przepływu, ponieważ w momencie przepływu czynnika przy częściowo zamkniętej zasuwie dochodzi do drgań, a wystąpienie kawitacji może trwale zniszczyć gniazdo i korpus. Ten typ armatury z założenia otwiera/zamyka się pomało aby zniwelować ryzyko wystąpienia uderzeń hydraulicznych.
Odporność zasuw nożowych na korozję zależy od materiałów, z których są wykonane. Zawory te posiadają noże w wykonane ze stali nierdzewnej więc są na ogół odporne na korozję, jednak niektóre środowiska, np. jak zasolone w przemyśle morskim i mogą wtedy wymagać użycia szczególnego wykonania lub specjalnego malowania.
Główną różnicą jest mechanizm działania. Większość zaworów ma element zmieniający swoje położenie w korpusie zaworu np. kula w zaworach kulowatych, natomiast w zasuwach element zamykający, czyli nóż „zasuwa” się prostopadle do rurociągu i radzi sobie, w przeciwieństwie do innych elementów zamykających armatury, z mediami sypkimi, lepkimi a przede wszystkim ciałami stałymi występujących w transporcie na instalacji.
Cena zasuw nożowych może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał i producent. W porównaniu z innymi typami zaworów, są jednak stosunkowo przystępne cenowo, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność i trwałość.
Regularne czyszczenie i konserwacja są kluczem do utrzymania zasuwy nożowej w dobrym stanie. Należy sprawdzać zasuwy regularnie pod kątem oznak zużycia lub uszkodzeń, głownie elementy robocze: nóż, gniazdo i uszczelki – można wymieniać te części, które są już wyeksploatowane.
Zasuwa nożowa jest montowana między dwiema kołnierzami na instalacji. Kołnierz zasuwy jest w całości wytłoczony, co ma przełożenie na możliwość użycia zasuwy jako armatury końcowej, bez konieczności przeciw kołnierza. Kołnierze w zaworach nożowych wykonane są w owierceniu PN10.
Między dwoma elementami korpusu przesuwany jest nóż zasuwy, która charakteryzuje się długim prowadzeniem. Uszczelnienie na obwodzie następuje z wykorzystaniem uszczelki najczęściej wykonanej z mieszanki gumy. Kiedy ostrze jest podniesione, przepływ przez zawór jest otwarty. Kiedy ostrze jest opuszczone, przepływ jest zablokowany.
Tak, niektóre zasuwy nożowe są projektowane do pracy z cieczami o wysokich temperaturach. Ważne jest jednak, aby sprawdzić specyfikację techniczną zaworu, aby upewnić się, że jest odpowiedni do zastosowania.
Tak, zasuwy nożowe są zazwyczaj łatwe do instalacji. Mogą one wymagać pewnego montażu na miejscu, ale na ogół nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani umiejętności.
Zasuwy nożowe mogą być kontrolowane ręcznie za pomocą dźwigni, trzpienia wznoszącego lub niewznoszącym, jak również automatycznie za pomocą napędu pneumatycznego czy elektrycznego. Wybór metody sterowania zależy od specyfiki zastosowania i preferencji użytkownika.
Zasuwa nożowa zostaje całkowicie zamknięta poprzez opuszczenie ostrza, które blokuje przepływ czynnika roboczego.
Zasuwa nożowa zostaje całkowicie otwarta poprzez podniesienie ostrza, które blokuje przepływ czynnika roboczego.
Tak, zasuwy nożowe mogą być używane w systemach niskiego ciśnienia. Zasuwy nożowe najczęściej pracują na instalacjach, gdzie wykorzystuje się ciśnienie grawitacyjne np. przetwórstwo pasz – otwieranie instalacji spuszczania z silosów, jednak generalnie ich konstrukcja pozwala na pracę maksymalnie do 10 bar.
Zasuwy nożowe są zazwyczaj testowane pod względem szczelności, wytrzymałości materiałowej, działania mechanizmu otwierającego/zamykającego i innych kryteriów. Proces ten zapewnia, że każda zasuwa spełnia określone standardy jakości.
Zasuwy nożowe są zazwyczaj ciche w użyciu, ale mogą wydawać pewne dźwięki podczas otwierania i zamykania. Dźwięki te są jednak zazwyczaj minimalne i nie powinny być przeszkodą.
Niektóre zasuwy nożowe mają funkcję samoczynnego zamykania, ale nie jest to standardem. Funkcja ta zależy od starowania napędem zastosowanym na zasuwie.
Tak, niektóre modele zaworów typu nożowego można dostosować do specyficznych potrzeb. Na przykład, mogą one zostać wyposażone w specjalne uszczelki, powłoki czy sterowanie, w zależności od wymagań danej instalacji.
Tak, zasuwy nożowe są na ogół łatwe do naprawy. Często wymagają one tylko wymiany uszczelki czy ostrza, co można zazwyczaj wykonać na miejscu. W wypadku tych elementów armatury. istnieje możliwość regulacji dławika (dokręcenia) w celu wyeliminowania wszelkich nieszczelności.
Tak, zasuwy nożowe są bezpieczne do użytku, pod warunkiem, że są prawidłowo instalowane i obsługiwane. Warto jednak pamiętać, że jak każde urządzenie przemysłowe, powinny one być obsługiwane przez wykfalifikowana kadrę w oparciu o instrukcję.
Tak, zasuwy nożowe są łatwe do czyszczenia, dzięki swojej prostej konstrukcji. W wielu przypadkach, mogą one zostać oczyszczone bez demontażu.
Zawory typu nożowego są zazwyczaj wydajne energetycznie, ze względu na ich prostą konstrukcję i minimalne straty przepływu. Ich zwarta konstrukcja przekłada się na relatywnie niskie koszty przy dużych średnicach.
Zasuwy nożowe mogą mieć pewne ograniczenia. Nie są skonstruowane do zastosowań, które wymagają precyzyjnej regulacji przepływu. Ponadto nie użytkuje się ich w aplikacjach wysokociśnieniowych.
Zasuwy nożowe są na ogół odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki ich solidnej konstrukcji. Jednakże, jak każde urządzenie przemysłowe, powinny być one obsługiwane wg instrukcji i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Tak, zasuwy nożowe są dostępne w szerokim zakresie średnic rurociągów, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do różnych systemów na instalacji. Najczęściej produkowane są w zakresie średnic od DN50 do DN700, chociaż niektóre modele występują nawet w średnicach do DN1200!
Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
E-mail: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.
Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
E-mail: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region