Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Siłowniki pneumatyczne niestandardowe do systemu regulacji temperatury w przemyśle papierniczym

Case Study - Zautomatyzowana regulacja temperatury na hali produkcyjnej za pomocą siłowników pneumatycznych w niestandardowym wykonaniu

Niektóre branże np. zajmujące się produkcją papieru obarczone są serią obostrzeń i norm, których muszą przestrzegać. Jedną z nich jest odpowiednio dobrany i sprawny system regulacji temperatury, aby łatwopalne materiały nie wywołały pożaru w zakładzie. Prostym do wdrożenia rozwiązaniem jest zamontowanie siłowników, które umożliwiają zautomatyzowane otwieranie i zamykanie okien oraz klap dymnych na hali.


Aby napędy pracowały bezawaryjnie, a ich żywotność była długa, należy dobrać odpowiedni produkt do czynników zewnętrznych wpływających na jego funkcjonowanie. Nie zawsze udaje się wytypować produkt ze standardowej oferty, dlatego nasza firma produkuje siłowniki pneumatyczne wyprodukowane na specjalne zamówienia Klientów. Przeczytaj jakie dedykowane rozwiązanie wdrożone przez nas w papierni zautomatyzowało pracę, znacząco obniżyło koszty i podniosło poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

Indywidualnie dopasowane siłowniki pneumatyczne

Na podstawie artykułu dowiesz się, jak usprawniliśmy proces produkcji u klienta wykorzystując napędy pneumatyczne

Klient prowadzący zakład przemysłowy produkujący papier skarżył się na częste awarie siłowników elektrycznych odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie okien oraz klap dymnych na hali. Napędy, które ulegały usterce nierzadko musiały być wymieniane na nowe, co generowało ogromne koszty, a czasowo niesprawne egzemplarze uniemożliwiały prawidłową regulację temperatury, co obniżało komfort pracowników i ich bezpieczeństwo.

Zastany proces:

  • Bardzo duża wilgotność oraz skrajne temperatury panujące na hali produkcyjnej papierni.

  • Hala wyposażona w klapy dymne znajdujące się na dachu oraz okna służące do regulacji temperatury rozmieszczone na całej jej długości na wysokości kilkunastu metrów.

  • Otwieranie i zamykanie klap oraz okien sterowane siłownikami elektrycznymi.

  • Siłowniki elektryczne ulegają częstym awariom pod wpływem czynników atmosferycznych.

  • Uszkodzone siłowniki muszą być wymieniane na nowe, co jest niezwykle kosztowne.

  • Niesprawny i zawodny system regulacji temperatury naraża zakład na ryzyko wystąpienia pożaru i obniża komfort pracy zespołu.


Usprawniony proces:

Po zapoznaniu się z charakterystyką warunków panujących na hali produkcyjnej oraz wymiarami dotychczas stosowanych siłowników elektrycznych zdecydowaliśmy się na przygotowanie projektu siłownika pneumatycznego w niestandardowym wykonaniu. Dzięki temu mogliśmy całkowicie odwzorować wymiary wdrożonego wcześniej rozwiązania, bez konieczności modyfikacji innych elementów układu. Poprowadziliśmy instalację sprężonego powietrza przewodami odpornymi na warunki atmosferyczne oraz promienie UV.

Cena jednego siłownika pneumatycznego uwzględniając również koszty poboczne m.in. zakup elektrozaworów wynosiła 5 razy mniej niż wymiana uszkodzonego siłownika elektrycznego na nowy. Niestandardowe siłowniki pracują niezawodnie w zakładzie od półtora roku. Systematycznie wymieniane są kolejne sztuki (30-60 szt./rok) siłowników elektrycznych na pneumatyczne. Docelowo cały układ regulacji temperatury hali sterowany będzie napędami pneumatycznymi.

Niestandardowe
rozwiązanie

Oszczędne
rozwiązanie

Automatyzacja
procesu

Bezpieczne
warunki pracy

Firma Pneumat jest producentem napędów pneumatycznych

Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Siłowniki pneumatyczne w niestandardowym wykonaniu znajdą zastosowanie w każdej aplikacji, która charakteryzuje się nietypowymi wymaganiami. Przygotowujemy indywidualny projekt napędu, gdy produkty ze standardowej oferty nie spełniają potrzeb układu w zakładzie Klienta. Z kolei instalacja sprężonego powietrza wyposażona w przewody odporne na promienie UV i wpływ czynników atmosferycznych sprawdzi się na halach, gdzie zlokalizowana będzie w pobliżu okien, a dodatkowo narażona będzie na wysoką wilgotność, niskie, wysokie lub wahające się temperatury itp. czynniki. Takie rozwiązanie z powodzeniem można wdrożyć w przemyśle celulozowo-papierniczym, drukarni, zakładzie spożywczym, energetyce i ciepłownictwie.

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spozywczy

Ikona przemysłu produkcyjnego

Przemysł
celulozowo-papierniczy

Ikona energetyki i ciepłownictwo

Energetyka
i ciepłownictwo

Niestandardowe realizacje napędów pneumatycznych, które znajdą Państwo w naszej ofercie umożliwiają dostosowanie parametrów siłownika nawet do najbardziej nietypowych aplikacji. Możemy przygotować także zamiennik niedostępnego już na rynku produktu lub zastąpić inne rozwiązanie np. siłownik elektryczny napędem pneumatycznym o tych samych wymiarach. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie internetowym oraz bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.

2023-02-15

Pneumat.

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży

Regionalny ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!