- Różnice między zaworem kulowym z dławikiem i bez
Różnice między zaworem kulowym z dławikiem i bez
W jakim celu stosujemy zawory kulowe?
Zawory kulowe są głównymi elementami armatury w układach wodociągowych, gazowych i grzewczych, zarówno w przemyśle jak i w instalacjach domowych. Pełnią funkcję odcinającą lub regulacyjną w przepływach czynników w instalacji. Każda instalacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i możliwości natychmiastowego zamknięcia oraz kontrolowania przepływu danego medium, dlatego tego typu zawory są niezbędnymi elementami rurociągów.
Jaka jest różnica miedzy zaworem kulowym a kulowym z dławikiem?
Zawór kulowy to jeden z najczęściej stosowanych zaworów w różnego rodzaju instalacjach, w celu odcięcia lub otwarcia przepływu mediów ciekłych i gazowych. Zaworem kulowym nie ma możliwości kontrolowania wielkości przepływu. Elementem zamykającym przepływ jest kula, która jest uszczelniona teflonem, co przekłada się na szczelne odcięcie przepływu czynnika. W celu zamknięcia lub otwarcia zaworu rączkę/dźwignię/motylek należy przekręcić o 90 stopni, w ten sposób szybko zamkniemy obieg w instalacji. Materiał z jakiego są wykonane zawory kulowe (stal nierdzewna, mosiądz niklowany, stal węglowa) pozwala zachować długą żywotność oraz niezawodność zaworów. Główną cechą zaworków kulowych jest ich łatwość obsługi oraz różnorodność modeli.
Zawory kulowy z dławikiem oprócz standardowej budowy, pod rączką wyposażone są w nakrętkę. Celem tej nakrętki jest dokręcenie zaworu, tak, aby został doszczelniony. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w instalacjach wodociągowych oraz centralnego ogrzewania. Zawory z dławikiem są przez niektórych uważna za bardziej żywotne. Ze względu na szczelniejszą budowę często są odporne na wyższe ciśnienia niż standardowym wykonaniu. Inną zaletą wymienianą jest również to że z dławikiem uszczelka na osi rączki jest zabezpieczona nakrętką. Można ją wymienić, uszczelnić lub tylko dokręcić, aby usunąć przeciek. Uszczelnienie pod rączką jest niewymienne w przypadku zaworu bez dławika.
Który wybrać?
Wybierając zawory do instalacji zwrócić należy uwagę na wiele czynników. Głównym celem jest ich przeznaczenie, gdyż ich budowa będzie się różniła w zależności od czynnika w instalacji. Następnie, dobrać odpowiedni rozmiar i określić maksymalne ciśnienie robocze i temperaturę medium, jeśli będą to zawory stosowane w np. instalacjach wodociągowych oraz centralnego ogrzewania. Jeśli aplikacja wymaga zastosowania bardziej jakościowego wykonania oraz chcemy mieć możliwość doszczelniania zaworów, preferowanym rozwiązaniem będą zawory z dławikiem. Trzeba jednak pamiętać że zawory bez dławika, jeśli są wykonane z zachowaniem systemów jakości w produkcji oraz zostaną prawidłowo dobrane do aplikacji w której maja pracować, będą również służyły długo jako niezbędny element na instalacjach.
Zawory kulowe z dławikiem:
2023-04-13
Pneumat.
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!