Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zawory czasowe

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Medium:
przefiltrowane sprężone powietrze
Smarowanie:
nie jest wymagane
Ciśnienie robocze:
2-10 bar
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 1

Oferta zaworów czasowych Pneumat System to  zawór opóźniający, generator impulsu, zawór czasowy oscylacyjny (sterowany pneumatycznie bądź elektrycznie), typu flip-flop czy z układem czasowym. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi zaworami czasowymi!

Poniżej przedstawiono charakterystyki pięciu głównych kategorii zaworów czasowych:

  • Zawór opóźniający - w tej kategorii znajduje się jeden zawór opóźniający G1/8 NC. Te zawory czasowe cechuje oddalenie sygnału na wejściu numer 1 od 0 do 10 sekund co ustala się przy po pomocy pokrętła. Medium zaworów stanowi przefiltrowane powietrze, ciśnienie robocze to zakres od 2 do 10bar,  temperatura otoczenia, jak i medium to maksymalnie 60°C. Przepływ nominalny zaworu AZ to 550 Nl/min, natomiast przyłącze G1/8;
  • Generator impulsu – mają na celu wytworzenie impulsu o konkretnym okresie trwania. Sygnał ma pojawić się przy wyjściu numer 2. Okres trwania sygnału ustalany jest za pomocą pokrętła i trwa od 0 do 10 sekund. Generatory impulsu cechują się parametrami zbliżonymi do zaworów opóźniających, z tym, że wyróżniamy dwa rodzaje generatorów: generator impulsu z serii AZ z przyłączem G1/8 oraz generator impulsu 0,2s AZ z przyłączem Ø 4mm, którego czas sygnału trwania to dokładnie 0,2s i jest on stały. W celu wytworzenia następnego sygnału trzeba odpiąć impuls z wejścia numer 1, potem podłączyć go ponownie;
  • Zawory oscylacyjne – umożliwiają wahadłowe działanie silnika dwustronnego bez potrzeby używania specjalnych elementów jak krańcówki czy czujniki położenia tłoka. Czas cyklicznego przełączania ustalany jest dla wysuwu oraz powrotu siłownika osobno przy pomocy 2 pokręteł. Istnieje możliwość zamówienia opcji z restartem, która polega na tym, że zawory oscylacyjne sterowane pneumatycznie lub elektrycznie samoczynnie powracają do pozycji wyjściowej. W tej kategorii wyróżniamy:

- zawór oscylacyjny serii AZ, którego medium jest przefiltrowane sprężone powietrze, ciśnienie robocze 2 - 10bar, maksymalna temperatura otoczenia i medium to 60°C, zakres czasu od 0 do 10 sekund, natomiast przepływ nominalny 1100 Nl/min, a przyłącze G1/4;

- zawór oscylacyjny sterowany pneumatycznie serii AZ – charakteryzuje się dwoma różnymi ciśnieniami, tj. ciśnieniem roboczym: 2 – 10bar oraz ciśnieniem sterującym: 3 – 10bar. Maksymalne temperatury dla medium i otoczenia to standardowo 60°C, a przepływ nominalny 1100Nl/min. W ofercie posiadamy dwa zawory z tej kategorii, mianowicie: zawór oscylacyjny sterowany pneumatycznie G1/4 oraz zawór oscylacyjny sterowany pneumatycznie z restartem;

- zawór oscylacyjny sterowany elektrycznie serii AZ – podobnie do zaworów sterowanych pneumatycznie cechuje je ciśnienie robocze 2 – 10bar i ciśnienie sterujące 3 – 10bar, temperatura otoczenia i medium standardowo 60°C. Wyróżniamy dwa zawory: zawór oscylacyjny sterowany elektrycznie oraz zawór oscylacyjny z restartem.

  • Zawory Flip-flop – te zawory czasowe charakteryzują się wykonywaniem pół-cyklu, tzn. wysunięciem lub schowaniem siłownika. Aby cykl mógł być pełny należy podać sygnał sterujący dwa razy. Istnieje możliwość ręcznego przesterowania zaworu. W tej klasie wyróżniamy dwa zawory:

- zawór czasowy Flip-flop sterowany pneumatycznie  - jego ciśnienie robocze to 3 – 10bar, sterujące 2 – 10bar, temperatura medium i otoczenia do 60°C, przepływ nominalny 1100Nl/min oraz przyłącze G1/4;

- zawór Flip flop sterowany elektrycznie – jego parametry są podobne do zaworów sterowanych pneumatycznie, natomiast średnica trzpienia ssawki wynosi 9 milimetrów. 

  • Zawory 5/2 z układem czasowym:

- zawór 5/2 z automatycznym powrotem - po przekazaniu sygnału do wejścia siłownik zostaje wysunięty, a po ustalonym czasie następuje samoczynny powrót. Żeby możliwy był cały cykl nie można odłączyć impulsu przed upłynięciem ustawionego czasu, ponieważ zawór wróci do wcześniejszego stanu. Jego medium to przefiltrowane sprężone powietrze, ciśnienie robocze i sterujące wynosi najwyżej 10bar, temperatura medium i otoczenia to maksymalnie 60°C, przepływ nominalny 550 Nl/min, a przyłącze G1/8;

- zawór 5/2 z opóźnieniem czasowym – zawory te liczą czas, który został wyregulowany pokrętłem, a po jego zakończeniu zostają przesterowane i siłownik zostaje wyciągnięty. Nie można odłączyć sygnału przed upłynięciem nastawionego czasu. Parametry tych zaworów czasowych nie różnią się niczym od zaworów działających z automatycznym powrotem.

Faq - Zawory czasowe - Najczęściej zadawane pytania

Oferowane przez nas zawory czasowe można ustawiać w zakresie od 0 do 10 sekund.

Zawór czasowy to rodzaj zaworu, który służy do regulacji czasu przepływu medium przez przewód. Jest to zawór, który umożliwia kontrolowanie czasu, w którym może przepływać medium.

Zawory czasowe są stosowane w wielu różnych aplikacjach gdzie jest np. potrzeba opóźnienia czy generowania sygnału o określonym czasie trwania. Zawory te umożliwiają m.in. cykliczną pracę siłownika (zawory oscylacyjne, zawory flip-flop, zawory z układem czasowym).

Zalety stosowania zaworów czasowych to między innymi:

- kontrola czasu przepływu medium,

- optymalizacja zużycia mediów,

- automatyzacja procesów,

- poprawa efektywności pracy urządzeń i systemów.

Dobór odpowiedniego zaworu czasowego do konkretnej aplikacji zależy od wielu czynników tryb pracy, wymagana precyzja, itp. Zaleca się skonsultowanie się z fachowcem lub producentem, aby dobrać odpowiedni rodzaj i model zaworu czasowego do konkretnych potrzeb aplikacji.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

Biogram

W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

Biogram

W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: