- Zawory bezpieczeństwa
Zawory bezpieczeństwa sprężynowe - dobór, sprzedaż
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
Spis treści:
Zawory bezpieczeństwa
Zawór bezpieczeństwa to element wykorzystywany w instalacjach ciśnieniowych cieczy lub gazów do zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Zawór bezpieczeństwa zaczyna się otwierać w momencie przekroczenia określonej wartości ciśnienia zwanego ciśnieniem nastawy lub początku otwarcia i odprowadza nadmiar czynnika do atmosfery lub poprzez króciec wylotowy do podłączonego odbiornika.
Zawory bezpieczeństwa podczas standardowej pracy urządzeń mają formę zamkniętą. W przypadku natomiast gdy wartość ciśnienia pracy przekroczy dopuszczalną wartość następuje jego otwarcie. Zawory bezpieczeństwa wykazują natychmiastową zdolność otwarcia w momencie gwałtownego, niekontrolowanego skoku ciśnienia, zapobiegając eksplozji rurociągu, kotła, zbiornika itd. Zawory bezpieczeństwa sprężynowe są z jednym z typów armatury zabezpieczającej oraz zapewniają skuteczną blokadę wielu aplikacji, gdyż są niezależne od zewnętrznych źródeł energii.
W ofercie firmy Pneumat. znajdą Państwo szeroką gamę zaworów bezpieczeństwa sprężynowych dla różnych mediów. Prowadzimy dobór zaworu bezpieczeństwa dla naszych klientów uwzględniając ich wymagania. Dobór elementów przeprowadza wraz z Państwem nasz doświadczony doradca.
Budowa zaworu bezpieczeństwa
Podstawowa budowa zaworu bezpieczeństwa obejmuje 2 poziomy: obszar przepływu z wejściem (wlot) i wyjściem (wylot) zawierającą kątowo uformowany korpus i strefę pokrywy, gdzie ulokowana jest sprężyna i urządzenia do przedmuchiwania zaworu.
Grzyb zaworku jest komponentem, który odcina obsługiwane medium znajdujące się aktualnie pod ciśnieniem na wejściu od niższej wartości ciśnienia znajdującego na wylocie. Obok grzyba i sprężyny występuje także inny element ruchomy wewnętrzny jak trzpień. Korpus w zależności od typu zaworów może być kątowy lub prosty. Atutem prostych zaworów bezpieczeństwa jest to, że mogą być montowane w poziomie.
Pierwotnie naprężona sprężyna zaworu bezpieczeństwa (zlokalizowana w pokrywie) przenosi własną siłę poprzez trzpień na grzyb.
Kolejnym istotnym elementem jest pokrywa zaworu, w której znajduje się sprężyna oraz opcjonalne urządzenie do wymuszenia otwarcia zaworu pod ciśnieniem np. mechanizm typu twist-type lub dźwignia. Sprężyna połączona jest poprzez trzpień z grzybem zaworu. Grzyb zaworu jest elementem, który odcina medium znajdujące się pod ciśnieniem na wejściu od niższej wartości ciśnienia wylotowego.
Urządzenie do przedmuchiwania będące opcjonalną częścią, odpowiedzialne jest za kontrolowanie właściwej współpracy wszystkich wewnętrznych podzespołów ruchomych. Dobrą praktyką jest przedmuchiwanie elementu w zakresie ≥85% ciśnienia zadziałania. Dźwignia do przedmuchiwania jest opcjonalnym osprzętem, który można zamówić osobno bądź razem z zaworem. Polecamy także wersje pneumatycznych zaworów z mieszkiem, który kompensuje zbyt wysokie przeciwciśnienie lub membraną, która szczególnie polecana jest przy kontakcie z mediami o gęstej charakterystyce.
Rodzaje zaworów bezpieczeństwa
W zależności od zastosowań możemy wyróżnić:
zawory bezpieczeństwa do powietrza
zawory bezpieczeństwa do innych typów gazów np. pary, azotu
zawory bezpieczeństwa do wody lub innych cieczy
zawory bezpieczeństwa do aplikacji kriogenicznych
Innym typem zaworu o podobnej budowie i działaniu jest zawór upustowy. Nie jest to jednak zawór bezpieczeństwa ze względu na możliwość regulacji ciśnienia otwarcia samodzielnie przez klienta. Zawory upustowe są przystosowane do częstszego otwierania się. Otwarcie to następuje wolniej niż w przypadku zaworów bezpieczeństwa, które to (pełne otwarcie) powinny osiągać już 10% powyżej ciśnienia nastawy. Ze względu na te różnice zawór upustowy w rozumieniu dyrektywy PED oraz przepisów UDT nie stanowią zabezpieczenia instalacji.
W zależności od wykonań materiałowych wyróżnić można zawory bezpieczeństwa z:
mosiądzu
żeliwa
stali węglowej
stali nierdzewnej
tworzyw sztucznych np. polipropylen (bardzo rzadko)
Zawory bezpieczeństwa sprężynowe serii 810
Seria 810 to grupa zaworów bezpieczeństwa, która przeważnie wykorzystywana jest do ochrony zbiorników ciśnieniowych, mediów takich jak neutralne, nietrujące i niepalne gazy, które mogą być swobodnie odprowadzane do środowiska. Jest to podstawowy model w zakresie zaworów bezpieczeństwa do sprężonego powietrza z upustem do atmosfery. Każdy produkt serii 810 z powodzeniem stosowany jest jako zawór bezpieczeństwa do sprężarki powietrza.
Specyfikacja:
Rozmiar gwintów: 1/4" - 1"
Zakres temperatur: od-60°C do + 225°C (w zależności od rodzaju uszczelnienia)
Zakres nastaw: 0,2 - 50 bar (w zależności od wersji)
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 2003 D/G
ASME-Code
Sec. VIII Div. 1
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa sprężynowe serii 812
Podstawowy model w zakresie zaworów bezpieczeństwa o dużej przepustowości medium. Zawory bezpieczeństwa są produkowane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, najwyższej precyzji i wysokiej jakości komponentów (wrzeciono, sprężyna ze stali nierdzewnej oraz smukły korpus wykonany z mosiądzu). Zawór bezpieczeństwa sprężynowy tej serii jest odpowiedni dla mediów gazowych do 45 bar, które mogą być dowolnie odprowadzane do atmosfery. Zawory bezpieczeństwa z serii 812 znajdują zastosowanie przy zbiornikach ciśnieniowych, kompresorach (najczęściej wybierany zawór bezpieczeństwa do kompresora), pneumatycznych urządzeniach sterujących, wzmacniaczach ciśnienia, transporcie oraz pneumatycznych układach hamulcowych.
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 2003 D/G
ASME-Code
Sec. VIII Div. 1
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Zawory bezpieczeństwa sprężynowe serii 410
Najmniejsza i najbardziej kompaktowa seria zaworów bezpieczeństwa z upustem do atmosfery wykonanych w całości ze stali nierdzewnej. Ze względu na dużą wartość upustu nadciśnienia w porównaniu do jego wielkości, ten ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa sprężynowy może być stosowany do ochrony sprężarek o wysokiej wydajności. Zawory bezpieczeństwa również idealnie nadają się do ochrony dużych zbiorników ciśnieniowych i systemów powietrznych wykonanych ze stali nierdzewnej, które pracują w środowiskach agresywnych. Zawory z serii 410 znajdują zastosowanie przy pneumatycznych urządzeniach sterujących, wzmacniaczach ciśnienia, transporcie, pneumatycznych układach hamulcowych, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Z powodzeniem sprawdzą się jako zawory bezpieczeństwa do kompresora powietrza.
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 2003 D/G
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Zawory bezpieczeństwa sprężynowe serii 412
Te wysokiej jakości zawory bezpieczeństwa, wykonane ze stali nierdzewnej są wyjątkowe w swojej klasie. To co wyróżnia ten sprężynowy zawór bezpieczeństwa to smukła i elegancka konstrukcja, która skrywa najwyższy poziom precyzji i wydajności. Jednocześnie ten zawór bezpieczeństwa można zamówić z nastawą na ciśnienie do 45 bar. Produkty z serii 412 są wykorzystywane do powietrza i gazów, które mogą być dowolnie odprowadzanych do środowiska. Zawory 412 znajdują zastosowanie przy zbiornikach ciśnieniowych, sprężarkach, pneumatycznych urządzeniach sterujących, wzmacniaczach ciśnienia, transporcie, pneumatycznych układach hamulcowych, branży spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej.
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 2003 D/G
ASME-Code
Sec. VIII Div. 1
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Zawór bezpieczeństwa sprężynowy serii 652
652: sprężone powietrze
652P: para
652W: woda
Zawory bezpieczeństwa wykonane z brązu są ekonomiczną alternatywą dla zaworów o wyższej przepustowości, w przypadku, gdy w układzie występują małe przepływy medium. Wersja 652W dla cieczy neutralnych jest idealna do ochrony pomp i systemów zbiorników ciśnieniowych w przypadkach, gdy nie zostaje osiągnięta temperatura wrzenia lub jeśli nie może dojść do parowania medium. Membrana zaworu bezpieczeństwa chroni jego ruchome elementy zaś wersja bez membrany, typ 652 jest idealny do ochrony małych instalacji sprężonego powietrza. W zależności od materiału uszczelniającego, ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa może być stosowany do obojętnego, nietoksycznego medium o różnych temperaturach. Wyposażona wersja zaworów 652P w uszczelkę EPDM, może zostać wykorzystana do kotłów parowych o pojemności mniejszej niż 10 litrów i ciśnieniu do 3 barów.
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 293, 312 F, D/G
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Zawór upustowy serii 418
Wysoce odporny na korozję zawór upustowy w wersji gazoszczelnej wykonany ze stali nierdzewnej. Jest to produkt odpowiedni dla wszystkich mediów i ze względu na jego duży zakres sprężyny nadaje się do szerokiej gamy zastosowań. W związku z tym idealnie pasuje do układu, gdzie potrzebna jest możliwość zmiany wartości nastawy zaworu podczas odbywającej się pracy. Seria 418 stosowana jest do ochrony pomp przed przeciążeniem w obiegach zamkniętych, dla neutralnych / nieobojętnych cieczy, gazów oraz pary w zależności od uszczelnienia. Przykładami zastosowań są zakłady chemiczne, biogazownie, mechanika i budowa maszyn, przemysł stoczniowy, morski, farmaceutyczny oraz kosmetyczny.
418: sprężone powietrze
418P: para
418W: woda
Dopuszczenia:
European Pressure
Equipment Directive
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Kątowe zawory bezpieczeństwa serii 851
Wykonane z brązu kątowe zawory bezpieczeństwa z przyłączami gwintowanymi o bardzo zwartej konstrukcji, z odpowiednim stosunkiem ceny do parametrów technicznych są wykorzystywane do zróżnicowanych aplikacji, mediów i różnych zakresów temperatur. Jako wyposażenie opcjonalne, zawory są dostępne z metalowymi mieszkami i gazoszczelnymi czapami, dzięki czemu możliwe jest zabezpieczenie układu, w którym występują nieneutralne, łatwopalne i lepkie media.
851: sprężone powietrze
851P: para
851W: woda
Przeznaczenie do:
zbiorniki sprężonego powietrza
aplikacje neutralnych i nieneutralnych gazów, par i cieczy
przemysłowe systemy parowe i kotły
stacjonarne silosy, cysterny transportowe z sypkimi, płynnymi, zgranulowanymi i sproszkowanymi mediami*
przemysł stoczniowy
technologie medyczne (sterylizator, autoklawy)
*tylko dla wersji z mieszkiem
Dopuszczenia:
TÜV-Type test
approval 293, 312 F, D/G
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Kątowe zawory bezpieczeństwa z przyłączem kołnierzowym serii 852
Kątowe zawory bezpieczeństwa z przyłączem kołnierzowym w wykonaniu z brązu oraz stali nierdzewnej gwarantującej odporność na korozję, umożliwiają ich zastosowanie praktycznie przy każdym medium, szczególnie w obliczu agresywnych roztworów wodnych, słonej wody lub soli fizjologicznej. Zawory są dostępne w opcji z uszczelnieniem metal-metal spełniającym najwyższe wymagania szczelności, czy nawet zabezpieczenia przed ciśnieniem wstecznym.
852: sprężone powietrze
852P: para
852W: woda
Przeznaczenie do:
zbiorniki sprężonego powietrza
urządzenia gaśnicze
przemysł stoczniowy
aplikacje neutralnych i nieneutralnych gazów, par i cieczy
stacjonarne silosy, cysterny transportowe z sypkimi, płynnymi, zgranulowanymi i sproszkowanymi mediami*
*tylko dla wersji z mieszkiem
Dopuszczenia
TÜV-Type test
approval 293, 312 F, D/G
EC type
examination S/G
TR ZU 032/2013 - TR ZU 010/2011
D/G (S/G)
Zawory bezpieczeństwa są nastawiane i plombowane fabrycznie przez producenta.
Miniaturowe zawory sprężynowe upustowe
Elementy o uszczelnieniu viton i ciśnieniu otwarcia wynoszącym od 1 do 60 bar. Maksymalna temperatura pracy wynosi 180°C. Dostępne gwinty: G1/8 i G1/4. Wszystkie zawory bezpieczeństwa zawierają dopuszczenie do swobodnego stosowania w krajach Unii Europejskiej. Każdy z oferowanych zaworów bezpieczeństwa jest należycie ustawiony, przetestowany i zaplombowany na określone ciśnienie. Z uwagi na to wymagamy precyzyjnego określenia wymaganego przez Państwa ciśnienia otwarcia.
Przepisy zalecające użycie sprężynowych zaworów bezpieczeństwa
rozporządzenie, które dotyczy zbiorników ciśnieniowych oraz przepisy wykonawcze TRB, TRG i instrukcji AD
rozporządzenie dotyczące kotłów parowych wraz z przepisami wykonawczymi TRD
normy DIN, EN i ISO
Dobór zaworów bezpieczeństwa
Właściwe działanie zaworu bezpieczeństwa można uzyskać jedynie dzięki właściwemu doborowi wielkości. Oznacza to, że przepustowość zaworów sprężynowych nie może być mniejsza od maksymalnej wydajności sprzętu generującego ciśnienie w rurociągu. W przypadku czynników gazowych pamiętać należy także o zachowaniu odpowiedniego zapasu w stosunku do maksymalnej wydajności.
Z drugiej strony znacznie przewymiarowany zawór bezpieczeństwa może nigdy w pełni się nie otworzyć, a jego częściowe otwarcia mogą doprowadzić do szybszego zużycia i nieszczelności. Wydajność zależna jest zwykle od maszyn i urządzeń wytwarzających ciśnienie, choć może być również wynikiem reakcji chemicznych lub zmian temperaturowych.
Oprócz maksymalnej wydajności podczas doboru należy wziąć pod uwagę wiele innych parametrów takich jak:
lepkość i gęstość medium,
maksymalną, minimalną oraz roboczą temperaturę,
temperaturę otoczenia i inne czynniki atmosferyczne,
agresywność chemiczną medium wobec materiałów zastosowanych w zaworze,
palność lub wybuchowość medium,
strefę zagrożenia wybuchem, jeśli taka występuje.
Faq - Zawory bezpieczeństwa - Najczęściej zadawane pytania
Zawór bezpieczeństwa posiada stałą nastawę ustawioną bezpośrednio przez producenta. Zawory bezpieczeństwa mają potwierdzenie TUV oraz dyrektywy o urządzeniach ciśnieniowych (PED). Możliwa jest dodatkowa opcja atestu ciśnieniowego potwierdzającego daną nastawę dla m.in. Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Ponadto zawory bezpieczeństwa cechuje większy przepływ medium niż zawory upustowe.
Z uwagi na fakt że zawory bezpieczeństwa kątowe świetnie sprawują się w funkcji odprowadzenia medium, kiedy niepożądany jest ewentualny upust zaworu wokół jego umiejscowienia.
Zabieg ten jest celowy, aby umożliwić przedmuchanie zaworu, najlepiej raz w miesiącu. Samo odkręcenie jest minimalne i nie powoduje problemów z samym zaworem.
Do regulacji nastawy ciśnienia zaworu wystarczy jedynie klucz imbusowy (sześciokątny).
Wspomniane grupy zaworów znajdują zastosowanie w instalacjach ciśnieniowych różnego typu. Są to m.in.:
* zbiorniki ciśnieniowe / - układy dla oparów, gazów i cieczy neutralnych / nie obojętnych
* kotły parowe (kotłownie parowe i przemysłowe)
* stacjonarne silosy i pojazdy transportowe do towarów ciekłych, ziarnistych
* pompy
* budownictwo okrętowe
* układy wspomagające ciśnienie wody / powietrza
Seria zaworów 812 od serii 810 charakteryzuje się dużo większym możliwym przepływem medium. Polecane są szczególnie dla aplikacji, które mają takie wymagania.
Zawór bezpieczeństwa warto zamontować jak najbliżej fragmentu napełniania instalacji, przed naczyniem zbiorczym, przy utrzymaniu ukierunkowania przepływu.
Zawory bezpieczeństwa redukują napór ciśnienia w kierunku ustalonej nastawą wartości. W chwili, kiedy uderzenie uzyska wartość nastawy, wyniknie otwarcie zaworu, a więc wyrzut medium (może osiągać duże wartości temperatury). Zapobiegnie to osiągnięcie ciśnienia w sprzęcie, które potrafiłoby sprowokować awarie paneli słonecznych bądź innych detali w instalacji technicznej.
Należy prowadzić cykliczne przeglądy działania zaworów bezpieczeństwa - co najmniej raz na rok, a lepiej raz na 6 miesięcy. Należy szczególną uwagę zwrócić na czystość w instalacji, bowiem na niekorzyść elementów jak i całego układu mogą wpływać wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętać należy że w skutek powtarzalnych przeglądów polegającym na wykonaniu przekręcenia pokrętła tj. zwolnieniu pokrętła oraz wymuszeniu wypływu wody – zagwarantowana zostaje nieprzerwana praca omawianego elementu instalacji solarnej (obowiązuje również dla zaworów bezpieczeństwa do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej).
Zawór bezpieczeństwa jest zaworem samoczynnie otwierającym się w wyniku przekroczenia określonego z góry ciśnienia zwanego ciśnieniem nastawy lub ciśnieniem początku otwarcia. Służy on do ochrony urządzeń i instalacji przed skutkami wzrostu ciśnienia ponad ich maksymalne wartości robocze.
Jest to nadciśnienie, przy którym zawór zamyka się, a grzybek powtórnie osiada na siedzisku.
Zawór bezpieczeństwa, którego grzybek w czasie wzrostu ciśnienia wykonuje ruch nieproporcjonalny do stopnia wzrostu ciśnienia, osiągając graniczną wielkość skoku już przy ciśnieniu mniejszym lub równym 10% ciśnienia otwarcia.
Opiekunem kategorii jest:
Magdalena Skotnica
Młodszy doradca ds. techniczno-handlowych
E-mail: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Energetyki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat poszerza wiedze z zakresu bloków przygotowania powietrza oraz zaworów bezpieczeństwa. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii oraz możliwościami jakie płyną z wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych. Prywatnie miłośniczka podróży.
Opiekunem kategorii jest:
Magdalena Skotnica
Młodszy doradca ds. techniczno-handlowych
E-mail: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl
Absolwentka Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Energetyki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat poszerza wiedze z zakresu bloków przygotowania powietrza oraz zaworów bezpieczeństwa. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii oraz możliwościami jakie płyną z wykorzystania naturalnych zasobów odnawialnych. Prywatnie miłośniczka podróży.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region