Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Złącza kłowe

  • Info
  • Bestsellery

Używane na całym świecie Uniwersalne złącza kłowe stosowane są w budownictwie (jako złącza budowlane) i przemyśle (jako złącza przemysłowe).

Wersja standardowa złączy kłowych jest zgodna z DIN 3489.

Cechy charakterystyczne złączy kłowych:

- wytrzymałe złącze kłowe z żeliwa ciagliwego, ocynkowane

- złącze kłowe wolne od chromu VI

- gwarancja bezpieczeństwa złączy , sprawdzone w 100%


Ciśnienie robocze: max 10 bar
Temperatura robocza: 
-40˚C do +95˚C
-15˚C do + 80˚C
Rozstaw: 42 mm
Uszczelnienie: NBR

Złącze kłowe – charakterystyka oferty

Oferta złączy kłowych będących w ofercie firmy możemy podzielić na złącza kłowe standardowe, z pierścieniem ochronnym oraz akcesoria do złączy kłowych.

Złącza kłowe standardowe :

- złącze kłowe z przyłączem (7; 8,5; 15; 19; 20) do węża (10; 13; 19; 25; 32)

- złącze kłowe z przyłączem (8,5; 15; 19) do węża (19; 25) z mosiężnym uszczelnieniem

- złącze kłowe z przyłączem (8,5; 15; 19) do węża (19; 25) wraz z kołnierzem zabezpieczającym

- złącze kłowe z zewnętrznym gwintem (G1; G1/2; G3/4; G3/8)

- złącze kłowe z zewnętrznym gwintem oraz mosiężnym uszczelnieniem (G1; G1/2; G3/4)

- złącze kłowe z wewnętrznym gwintem  DN (15; 19; 20) dla gwintów G1; G1/2; G3/4; G3/8

- złącze kłowe z wewnętrznym gwintem i mosiężnym uszczelnieniem DN 17 dla gwintów G1; G1/2; G3/4

- obrotowe złącze kłowe z przyłączem do węża DN (10; 15; 19)

- obrotowe złącze kłowe z przyłączem do węża wraz z kołnierzem ochronnym DN (10; 15; 19)

Złącza kłowe z pierścieniem zabezpieczającym zwiększającym bezpieczeństwo pracy :

- złącze kłowe z gwintem zewnętrznym o zakresie gwintowym od G3/8 do G1

- złącze kłowe o średnicy 10, 15 i 18 z przyłączem do węża 0,5 ; 0,75 i 1 cala

- złącze kłowe z przyłączem do węża z kołnierzem zabezpieczającym

Wśród akcesoriów do złączy kłowych znajdziecie Państwo :

- zawór kulowy, także w wersji podwójnej

- dwuczęściowe żeliwne obejmy

- zaślepki


Budowa i zalety złączy kłowych

Złącza kłowe posiadają zoptymalizowaną konstrukcję grubości ścianek, dzięki czemu średnice wewnętrzne złącza kłowego i przewodu są zbliżone.

Idealna osiowość i gładka powierzchnia jest możliwa do uzyskania dzięki mechanicznie obrabianym powierzchniom wewnętrznym złączki. Podobnie wykonane jest gniazdo uszczelki, dzięki czemu uszczelka jest idealnie dopasowana i nie zakłóca strumienia przepływającego powietrza.

Stosując złącze kłowe z obrotowym króćcem unika się skręcania węży podczas ich łączenia.

Złącze takie ułatwia również w znacznym stopniu łączenie węży o różnych średnicach. Nakrętka blokująca ogranicza do minimum ryzyko przypadkowego rozłączenia.

Pneumat System oferuje wysokojakościowe kute złącza kłowe, których ścianki są gładkie i cienkie, dzięki czemu nie dławią przepływu powietrza, a spadki ciśnienia zostały ograniczone do minimum.

Faq - Złącza kłowe - Najczęściej zadawane pytania

Rozstaw kłów ma ogromne znaczenie, ponieważ złącza o różnego typu nie można ze sobą połączyć. Ten rodzaj złączy nie posiada rozróżnienia na gniazdo i wtyk. Elementy łączy się ze sobą poprzez dociśnięcie obu części do siebie i obrót. Kły zazębiają się na specjalnie wyprofilowanej wypukłości. W instalacjach, w których przypadkowe rozłączenie złączy jest szczególnie niebezpieczne można użyć złączy kłowych z pierścieniem zabezpieczającym.

Oferujemy złącza o rozstawach kłów :

- typ europejski – rozstaw 42 mm

- złącza GEKA – rozstaw 40 mm

Przy doborze odpowiednich złączy należy określić, jakie medium będzie przesyłane oraz w jakich warunkach będzie pracować instalacja. Przy sprężonym powietrzu można zastosować złącza z mosiądzu posiadające uszczelnienia z gumy NBR olejoodpornej. Przy korpusie ze stali szlachetnej występuje uszczelnienie Vitonowe.

Sprężone powietrze może być niebezpiecznym medium. Aby od samego początku zapobiec poważnym wypadkom, należy rozważyć pewne środki bezpieczeństwa.

Często na rynku złączy kłowych oferowane są tanie kopie – najczęściej z niskogatunkowego odlewu i kiepsko wykonane. Również zestawy węży są mocno wątpliwe, ze względu na stosowanie niskiej jakości opasek zaciskowych, które są montowane i dostarczane głównie z Dalekiego Wschodu. Stosowanie takich produktów wiąże się jednak z wysokim ryzykiem: ze względu na niewłaściwie odlane króćce do węży i wysokie tolerancje zacisków nie można zagwarantować bezpiecznego zamocowania węża! Z drugiej strony wiele elementów odlewanych ma duże tolerancje. Często złączki nie mogą być już szczelnie połączone i/lub prowadzą do nieszczelności.

Ponieważ kopie te są często produkowane z materiałów niskiej jakości i niezatwierdzonych, takich jak żeliwo schłodzone (żeliwo białe), produkty mogą łatwo pękać pod dużym obciążeniem (np. po zainstalowaniu w silnie wibrujących maszynach budowlanych ze sprężonym powietrzem).

Używanie tak nieodpowiednich produktów wiąże się z wysokim ryzykiem odpowiedzialności! Ale dotyczy to nie tylko użytkownika: sprzedawca jest również odpowiedzialny, ponieważ odpowiada za uszkodzenia mienia i/lub obrażenia ciała w obrębie Wspólnoty Europejskiej.

Główną zaletą złącz kłowych jest ich łatwość montażu i demontażu, co umożliwia szybkie łączenie i rozłączanie elementów instalacji. Nie wymagają one użycia narzędzi i są odporne na wibracje. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo złącza są bardzo wydajne pod kątem przepływu. Posiadają pełny przelot nie ograniczony zaworem odcinającym. Dzięki temu mogą być stosowane do narzędzi pneumatycznych o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na sprężone powietrze.

Nałóż oba złącza pod kątem 180 stopni względem siebie, aż powierzchnie uszczelniające zetkną się. Następnie należy obrócić jedno złącze do oporu w przeciwnym kierunku - złącza zablokują się na swoim miejscu. W celu rozłączenia należy zsunąć złącze i jego odpowiednik w kierunku osiowym. Następnie należy obrócić jedną połówkę złącza do oporu w przeciwnym kierunku niż podczas łączenia i zdjąć ją ze złącza.

Złącza kłowe DIN3489 - montaż

Bezpieczeństwo operatora jest najważniejsze. Dlatego system złączy kłowych posiada dwie funkcje zabezpieczające.

Dwie funkcje zabezpieczające złączy kłowych

Jedną z nich jest zastosowanie złącza z nakrętką blokującą. Po jej dokręceniu mamy pewność, że połówki złączy nie mogą zostać poluzowane.

Niektóre wersje złączy kłowych Ludecke posiadają dodatkowy kołnierz zabezpieczający. Dzięki temu mu możemy je stosować z bezpiecznymi obejmami typu SK. Obejmy posiadają specjalne zaciski, które nachodzą na kołnierz bezpieczeństwa. Zapobiega to przypadkowemu ześlizgnięciu lub poluzowaniu węża.

Dwie funkcje zabezpieczające złączy kłowych
Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Agnieszka Skomorowska
Product Manager
E-mail: armaturazlaczna@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat. od 2019 roku doradza Klientom w zakresie doboru złączy do węży i armatury gwintowanej. Prywatnie miłośniczka "domowej" florystyki i gier planszowych.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Agnieszka Skomorowska
Product Manager
E-mail: armaturazlaczna@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat. od 2019 roku doradza Klientom w zakresie doboru złączy do węży i armatury gwintowanej. Prywatnie miłośniczka "domowej" florystyki i gier planszowych.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: