- Porady dotyczące pracy z pneumatyką
Porady dotyczące pracy z pneumatyką
Praca ze sprężonym powietrzem obliguje nas cały czas o myśleniu o bezpieczeństwie. Świadomość zagrożeń i posiadanie odpowiedniego sprzętu to podstawa bezpiecznego miejsca pracy. Powinien on być bezpieczny i niezawodny, nie wpływając na wydajność i efektywność. Czy zatem sprężone powietrze jest bezpieczne? Wyjaśniamy!
Według danych Bureau of Labor Statistics w Stanach Zjednoczonych ponad 25 procent wszystkich urazów związanych z miejscem pracy, pochodzi z poślizgnięć, potknięć i upadków. Podłogi w miejscu pracy mogą być łatwo zagracone kablami i wężami leżącymi wokół jako potencjalne zagrożenie potknięciem.
Wypadki związane z potknięciami o przewody i kable to tylko jedno z kilku potencjalnych zagrożeń podczas pracy z urządzeniami zasilanymi przewodem ze sprężonym powietrzem lub na długim kablu/przewodzie (np. elektrycznym). Jest jednak wiele sposobów i rozwiązań aby im zapobiec. Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i efektywności pracy ze sprężonym powietrzem.
1. Zastosowanie zwijaczy węży pneumatycznych oraz kabli montowanych nad stanowiskiem pracy
Zastosowanie bębna do zwijania węży, który automatycznie chowa wąż, zminimalizuje ryzyko leżenia węży i kabli na podłodze, gdy nie są one używane. Najlepiej zwijacze przewodów jest instalować w pozycji na pewnej wysokości od poziomu podłogi lub na suficie, aby utrzymać czystą powierzchnię podłogi i zapewnić pracownikom łatwy do nich dostęp. Regulacja wysunięcia końcówki węża z pomocą kuli oporowej pozwala na wygodne dostosowanie zwisającego węza/przewodu do specyfiki stanowiska pracy.
2. Węże w kontrastowym kolorze (wysoka widoczność)
Węże gdy nie są używane, powinny być zawsze bezpiecznie schowane w bębnie. W przypadkach, gdy węże są pozostawione na ziemi, podłodze powinny być w kolorze, który jest łatwo zauważalny. Zamiast potykać się o wąż, pracownicy mogą go bez problemu zauważyć i przejść nad nim lub go ominąć . Wąż o wysokiej widoczności jest zaprojektowany tak, aby można go było łatwo zauważyć na większości powierzchni, a nawet w warunkach słabego oświetlenia. Jeśli można dostrzec zagrożenie, można go również uniknąć.
3. Zwijacze węży/kabli z bezpieczną prędkością wciągania
Bęben/zwijacz z spowalniaczem prędkości wciągania bezpiecznie i precyzyjnie prowadzi wąż do obudowy. Może to zapobiec obrażeniom pracowników i uszkodzeniom powierzchni materiałów spowodowanym przez niekontrolowane wciąganie węży zakończonych szybkozłączami jak i zamocowanych na nich narzędzi.
4. Bezpieczna kula zatrzymująca
W przypadku węży leżących na ziemi zawsze istnieje ryzyko potknięcia. Nawet kulka zatrzymująca wąż również może stanowić potencjalne zagrożenie potknięciem. Zwijacze węży są zwykle wyposażone w twardą kulę zatrzymującą o kształcie kulistym lub cylindrycznym. Przypadkowe nadepnięcie na kulę zatrzymującą stwarza ryzyko potknięcia się lub urazów, takich jak zwichnięcie lub złamanie. Użycie bębna z miękką kulą zatrzymującą powoduje, że kula zapada się zamiast toczyć, minimalizując ryzyko wypadku.
5. Miękkie osłony, aby uniknąć uszkodzenia otaczających przedmiotów
Zastosowanie miękkich osłon na szybkozłączkach chroni otaczające je przedmioty przed uszkodzeniem, a odporna na ścieranie powierzchnia zabezpiecza szybkozłączkę przed działaniem czynników zewnętrznych, a tym samym przed uszkodzeniem, wydłużając przewidywany okres użytkowania.
6. Sprawdzić sprzęt pod kątem zabrudzeń i uszkodzeń
Zawsze przed użyciem należy sprawdzić, czy zarówno wąż, jak i szybkozłącza są w dobrym stanie technicznym. Uszkodzony wąż może spuchnąć i pęknąć. Uszkodzony sprzęt należy natychmiast wymienić. Brud na i w szybkozłączce może spowodować nieprawidłowe działanie, a w konsekwencji poważne obrażenia.
7. Zastosowanie bezpiecznego szybkozłącza
Po rozłączeniu konwencjonalne szybkozłącze wprawia wąż w ruch z charakterystycznym głośnym podmuchem. Bezpieczna szybkołączka uwalnia ciśnienie wylotowe w kontrolowany sposób przed rozłączeniem złącza. Nie będzie tu efektu odrzutu, bicza węża. Szybkozłącza z odpowietrzeniem są warte inwestycji, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, zarówno chroniąc ich słuch, jak i zapobiegając ewentualnym urazom podczas rozłączania.
8. Bezpieczne pistolety sprężonego powietrza do odmuchu i czyszczenia
Sprężone powietrze to nie to samo co zwykłe powietrze. Sprężone powietrze jest skondensowane i przechowywane pod ciśnieniem większym niż atmosferyczne. Sprężone powietrze próbuje powrócić do swojej pierwotnej objętości. Kiedy jest używane, tworzy skoncentrowany strumień gazu o wysokim ciśnieniu i dużej prędkości. Nawet przy kilku warstwach odzieży, powietrze może przeniknąć przez skórę powodując poważne obrażenia, czyli zator powietrzny.
Zachowaj bezpieczeństwo podczas używania sprężonego powietrza do czyszczenia. Odmuchując należy zawsze używać nieuszkodzonego bezpiecznego pistoletu pneumatycznego i unikać bezpośredniego kontaktu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia powietrza z ciałem.
9. Pistolety do przedmuchu z osłoną przeciwwiórową
Używaj osłon dedykowanych do konkretnych urządzeń. Skuteczna osłona przed wiórami zapobiega wdmuchaniu wiórów lub cząstek, niezależnie od ich wielkości, do oczu lub na ciało operatora. Osłona przed wiórami może być zarówno mechaniczna jak i tworzona za pomocą kurtyny powietrznej, wybierz najlepszy sposób ochrony w zależności od zastosowań i rodzaju wiórów.
10. Ciche pistolety do przedmuchiwania
Należy używać pistolety sprężonego powietrza o niskim poziomie hałasu zawsze wtedy, gdy poziom narażenia na hałas jest długotrwały . Jeżeli 8-godzinny średni ważony poziom dźwięku przekracza 85 dB(A), pracodawcy powinni wprowadzić program zabezpieczenia przed hałasem, aby chronić swoich pracowników przed uszkodzeniami słuchu. Wzrost hałasu o 3dB jest odczuwany subiektywnie przez człowieka jako dwukrotnie głośniejszy.
11. Przestrzegaj lokalnych przepisów i norm
Należy upewnić się, że używany sprzęt jest zgodny z przepisami i normami obowiązującymi na rynku lokalnym, takimi jak przepisy amerykańskiego Departamentu Pracy Occupational Safety and Health Administration (wymagania OSHA), normy i dyrektywy europejskie oraz lokalne organy ds. środowiska pracy. Przepisy te m.in. wyznaczają i egzekwują standardy jakości, bezpieczeństwa i higieny pracy.
2023-02-06
Pneumat.
Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!