- Pistolety do przedmuchu
Pistolety do przedmuchu
- Produkty
-
Spis treści:
Definicja i zasada działania pistoletu do przedmuchu
Pistolet do przedmuchu – urządzenie, którym dozuje się powietrze bądź inne medium w określonym kierunku, o odpowiedniej sile i w pożądanej ilości. Jest to urządzenie, które obsługuje się ręcznie za pomocą spustu, który jest połączony z zaworem umieszczonym wewnątrz pistoletu. Po wciśnięciu
Budowa pistoletu do przedmuchiwania
Budowa narzędzia do przedmuchiwania nie jest skomplikowana. Obudowa z rękojeścią ma formę pistoletu, który posiada spust. Jest to element zwalniający zawór (otwierający lub zamykający). Budowa może się różnić pod kątem umiejscowienia zaworu, lokalizacji uchwytu czy podania powietrza (z dołu, od rękojeści, z góry lub z tyłu). Zawór spustowy jest sercem każdego pistoletu do przedmuchu. Budowa materiałowa może być podyktowana zastosowaniem w konkretnej branży. Obudowa zwykle jest wykonana z tworzywa, metalu, połączenia kilku materiałów - silikonu, gumy, tworzyw, kompozytu itp. Swoje zalety mają zarówno kompozytowe pistolety do powietrza jak i metalowe (z uwagi na większą trwałość mechaniczną, jednak kosztem większej wagi).
Pistolety do przedmuchiwania mają charakterystyczną cechę – często są zakończone mniejszą lub większą lancą w zależności od potrzeb. Pistolet może nie mieć lancy i być tzw. „zerówką” jak i mieć rurkę przedłużającą np. 90, 100, 200, 300 mm lub nawet większe.
Akcesoria do pistoletów
Zdarza się, że standardowa długość lancy/rurki jest niewystarczająca. Taki problem występuje zwykle, gdy konieczne jest odmuchanie pistoletem elementu lub przestrzeni znajdującej się w głębokim, wąskim i ciasnym miejscu. Zaleca się wówczas wykorzystanie bardzo długich lancy, które mogą być wbudowane w pistolety lub zamocowane do narzędzia jako przedłużki – jest to uwarunkowane od modelu pistoletu. W sprzedaży są również elastyczne lance w formie uginanej, które można formować w zagięte elementy i trafiać w konkretny punkt wskazany przez operatora.
Pistolet jest bazą i pełni zawsze tę samą rolę, jednak dodatki częściowo zmieniają jego funkcję. Pistolety/rurki pistoletów (w zależności od modelu) mogą być zakończone dodatkowymi akcesoriami. Są to m.in.:
dysza Venturiego,
osłona wiór,
końcówka typu „dead end” (STAR-TIP),
nóż powietrzny,
dysza rotacyjna.
Dysza Venturiego sprawia, że pistolet większą część powietrza pobiera (zaciąga) z zewnątrz. Powietrze, które podaje pistolet jest napędem dla dyszy. Dla zobrazowania przy podaniu 100 litrów powietrza na minutę stosując dyszę Venturiego, zwiększy się wydajność do 400 litrów, czyli czterokrotnie (mnożnik zależy od konstrukcji dyszy i producenta).
Osłona wiórów zakładana na lancę/rurkę (tzw. talerzyk) chroni operatora przed uderzeniem odmuchiwanych wiór. Jest to praktyczny element, przyjazny bezpiecznemu miejscu pracy. Taka osłona może mieć także formę powietrznej tarczy, a więc niekoniecznie fizycznego dodatku.
Ciekawym i ważnym elementem jest dysza kończąca rurkę typu „dead end”. Chroni ona operatora przed wtłoczeniem powietrza pod skórę w przypadku przyłożenia pistoletu do ciała. Podczas operowania urządzeniem blisko odsłoniętej skóry istnieje ryzyko przedostania się cząsteczek powietrza pod ciśnieniem do organizmu. Cząsteczki te mogą migrować do żył, serca, mózgu i doprowadzić do zatorów. Producenci przeciwdziałają temu oferując różne rozwiązania np. końcówki „dead end”, które charakteryzują się odpowietrzeniem przy końcówce lancy (powietrze rozchodzi się na boki). Przykładem bezpiecznego pistoletu z zintegrowanym rozwiązaniem tego typu może być pistolet CEJN 208 w wersji Star Tip. W tym przypadku końcówka rurki ma kształt gwiazdki.
Nawet przy kontakcie bezpośrednim końcówki lancy ze skórą otwór nie zatyka się, przez co nie nastąpi efekt wtłaczania medium pod skórę. Kształt dyszy przekłada się dodatkowo na ekonomiczne działanie pistoletu oraz cichą pracę.
Dowiedz się więcej na temat bezpiecznej pracy z pneumatyką
Zachęcamy do zapoznania się z szerokim wyborem dysz z oferty Pneumat. Posiadamy dysze płaskie, okrągłe, proste, Venturiego, gwintowane i nakładane bezpośrednio na lancę. W sprawie doboru właściwej dyszy zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Pneumat.!
Dobór pistoletu do przedmuchu
Dobór pistoletu powinien być uwarunkowany oczekiwaniami użytkownika i wymaganiami konkretnej aplikacji. Musimy wiedzieć gdzie i do czego będzie on wykorzystywany. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia można kierować się kilkoma parametrami:
Wydajność
Są branże i zastosowania, w których wymagana jest bardzo duża siła działania, duża udarność (agresywne, silne uderzenie odmuchowe powietrza). Dla takich potrzeb sprawdzi się nasz pistolet do przedmuchiwania marki Typhon. Należy jednak pamiętać, że zużywa on 750 litrów powietrza na minutę, co jest znacznie większą wartością niż w przypadku klasycznego pistoletu. Takie silne uderzenie jest wymagane np. przy większej odległości od detalu, gdzie zabrudzenia sa lepkie lub przywierają. Pistolety w zależności od rodzjau różnią się wydajnością przy różnym ciśnieniu pracy (podawane są w kartach charakterystyki). Oznacza to ile litrów na minutę pistolet potrafi z siebie wydobyć przy danym ciśnieniu pracy. Pozwala to na określenie siły i ilości zużytego powietrza finalnie. Należy zwrócić uwagę również na źródło, z którego pobierane jest medium. Wielkoprzepływowy pistolet do przedmuchu przy zbyt małej sprężarce, a dokładnie zainstalowanym na niej (małym) zbiorniku może powodować bardzo szybkie zużycie zawartości powietrza. Szybkie opróżnienie zbiornika może zaburzyć pracę.
Stopień głośności pracy
Pistolety do przedmuchiwania sprężonym powietrzem nie należą do cichych narzędzi pneumatycznych. Powietrze wydobywając się pod wysokim ciśnieniem z dyszy rozpręża się czemu towarzyszy hałas (szum). Jest to ważny aspekt w miejscu, gdzie narzędzie jest wykorzystywane częściej, gdzie pracuje dużo ludzi. W takiej sytuacji szczególnie ważny będzie wybór cichego modelu urządzenia bądź zastosowania odpowiednich dysz. Zastosowanie odpowiednich konstrukcyjnie dysz jak wspomniana wcześniej STAR-TIP ogranicza ten hałas. Powietrze wydobywa się wówczas w sposób laminarny, nie turbulentny. Niektórzy producenci oznaczają swoje pistolety np. certyfikatem OSHA, który określa jakie normy urządzenie spełnia. Warto jednak pamiętać o tym, że redukcja hałasu wiąże się też ze spadkiem wydajności i siły pistoletu. Zmniejszenie poziomu hałasu w pistolecie może spowodować obniżenie wydajności (spadek ciśnienia) do nieakceptowalnych wartości, przez co pistolet może nie spełniać swoich funkcji w konkretnej aplikacji. Przykładowo w pistolecie CEJN o wydajności 500 l po zainstalowaniu dyszy obejściowej ciśnienie może spaść do 2 bar (standardowo 6), co przyczyni się obniżenia wydajności.
Uniwersalność, czyli zastosowanie w różnych aplikacjach
Zastosowanie dodatkowych akcesoriów sprawia, że pistolet może być używany w różnych segmentach przemysłu. Są jednak modele pistoletów o znacznie szerszym wachlarzu zastosowań, mające regulację natężenia przepływu, szerokości strumienia lub przeznaczenia do różnych mediów (powietrze, woda, chłodziwo itp.). Świetnym przykładem jest pistolet CEJN serii 210, który pozwala na wybór kształtu strumienia lub zamianę dyszy na inną. Jest to wygodne i praktyczne, ponieważ regulacja odbywa się bezpośrednio na pistolecie, a nie na zewnętrznych elementach, maszynach, sprężarce, aplikacjach itp. W klasycznych pistoletach natężeniem wydmuchiwanego medium możemy sterować spustem, siłą nacisku, otwierając zawór mniej lub bardziej. Nie są jednak tak uniwersalne jak przykład powyżej. Jeśli pistolet ma być stosowany w środowisku kwasów i zasad, wówczas należy dobrać pistolet, który posiada stosowne uszczelnienie.
Ergonomia
Są aspekty niewiążące się bezpośrednio z przepływem medium, a jednak ważne z punktu widzenia użytkownika. Jest to m.in. możliwość odłożenia pistoletu w konkretne, bezpieczne miejsce na czas, gdy nie jest używany. Pistolety do przedmuchu mają w obudowie charakterystyczne otwory służące do zawieszania punktowego w miejscu pracy na uchwycie czy haczyku. Do niektórych pistoletów do przedmuchu można wykorzystywać specjalne uchwyty magnetyczne, które przyciągne są przez metalowe elementów na hali, maszyny itp. Uchwyt magnetyczny do pistoletu Cejn serii 208, 210. Natomiast zastosowanie dodatkowych materiałów w rękojeści oraz profilowanie kształtu polepsza chwyt w trudnych warunkach użytkowania (spocone dłonie, mokre środowisko), a przez to zwiększa bezpieczeństwo.
Zastosowanie
Pistolety powietrza znajdują zastosowanie przy przedmuchu, odmuchu, pompowniu opon, czyszczeniu, wszelkiego rodzaju pracach konserwujących, utrzymaniu porządku w miejscu pracy. Występują również pistolety stricte w wersjach specjalistycznych, np. do pompowania kół (z manometrem i końcówką do pompowania), gotowe z dyszą Venturiego okrągłą lub płaską, zintegrowane z dyszą płaską lub dyszą grzebieniową, z jonizatorem powietrza (neutralizuje ładunki elektryczne, które występują na detalach), do płynów czy z innymi dedykowanymi rozwiązaniami. W zakładach wykorzystuje się również pistolety uniwersalne jak wspomniany pistolet CEJN 210, który nadaje się nie tylko do przedmuchu sprężonym powietrzem, ale i mycia różnymi cieczami. Pistolet taki może zostać wykorzystany w zakładzie przy myciu maszyn, beczek i innych elementów. Możliwość regulacji mocy działania jest tutaj bardzo przydatna. Pistolet CEJN 210 sprawdzi się także przy płynach chłodzących (chłodziwach). Sięgają po nie producenci maszyn, którzy po obróbce materiałów, muszą je opłukać.
Pistolety te stosowane są w różnych branżach, począwszy od zastosowań garażowych, skończywszy na bardzo zaawansowanych fabrykach, stolarniach, tartakach, zakładach meblarskich, w przemyśle chemicznym, ciężkim, wszędzie gdzie są linie montażowe, stanowiska pracy na produkcji, przy taśmociągach itp. Wykorzystywane są przez służby utrzymania ruchu, na halach produkcyjnych, przez producentów w branży agrotechnicznej, działy serwisu.
W branży żywności i napojów, priorytetem pozostaje przestrzeganie surowych standardów bezpieczeństwa żywności. CEJN wprowadza innowacyjne rozwiązanie mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w produkcji: pistolet do przedmuchiwania 208 Detect, stworzony z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w przetwórstwie żywności i napojów.
Rozszerzając gamę pistoletów przedmuchowych, CEJN prezentuje model 208 Detect - wykonany z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością zgodnie z reg. WE nr 1935/2004 i 21 CFR część 170-199 (FDA) - innowacyjne urządzenie wykonane z namierzalnego tworzywa sztucznego, które ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w sektorze żywnościowym i napojowym. Ten pierwszy na świecie pistolet przedmuchowy, który można wykryć przy użyciu detektorów metali i rentgena, znacząco zmniejsza ryzyko skażenia i odrzucenia partii produktów, drogich akcji wycofywania z rynku oraz generowania odpadów.
Normy bezpieczeństwa żywności, takie jak HACCP, IFS, i BRC, wskazują obecność obcych ciał stałych, jak metale czy tworzywa, jako jedno z głównych zagrożeń produkcyjnych. Pistolet 208 Detect, dzięki zastosowaniu tworzywa klasy spożywczej, umożliwia detekcję fragmentów plastiku nawet o minimalnych wymiarach 2x2 mm, wspierając tym samym procedury HACCP, IFS, i BRC.
Pistolet 208 Detect, oprócz swojej wykrywalności, zachowuje wszystkie zalety standardowego modelu 208, takie jak mocny nadmuch, lekkość, ergonomiczność, solidność oraz dokładną regulację przepływu, wzbogacając portfolio narzędzi zapewniających bezpieczeństwo w branży spożywczej.
Odkryj pełen zakres możliwości i zrozum różnice w działaniu między namierzalnym, a niewykrywalnym pistoletem do przedmuchu, zapoznając się z naszym filmem demonstracyjnym poniżej:
*Wielkość detekowalnych elementów plastikowych zależy od charakterystyki użytego detektora metali oraz metody jego kalibracji.
Montaż pistoletu do sprężonego powietrza
Montaż przyłącza pistoletu do przedmuchu nie jest skomplikowany. Należy skupić się na dwóch elementach: przyłącze do pistoletu, gdzie podawane jest powietrze oraz dysza. Wybrane pistolety mogą być sprzedawane z przyłączem, jak i bez przyłącza. Użytkownik może wybrać przyłącze dopasowane do własnych potrzeb. Może być to najbardziej uniwersalne przyłącze NW 7,2, Szybkozłącza jednostronnie odcinające DN 7,2: szybkozłączki pneumatyczne DN7,2, gwint bądź szybkozłącze innego typu np. NW10,4 Szybkozłączki CEJN: szybkozłącza Parker Rectus, Tema, Prevost. Jeśli dysza jest wymienna, również istnieje możliwosć jej wyboru.
Pistolet montowany jest do szybkozłącza, następnie do węża, ten z kolei do kompresora powietrza lub innego punktu instalacyjnego.
Zalety korzystania z pistoletów do przedmuchu
✓
Szeroka oferta
pistolety Cejn, Flowmatik, typhoon, pistolety do pompwania kół
✓
Korzystna cena
uzależniona od modelu pistoletu, który spełni wymagania klienta
✓
Różnorodność/mnogość zastosowań
do powietrza, cieczy, gazów technicznych, chłodziwa
✓
Bezpieczeństwo
pistolety Cejn Star-tip ,dysze obejściowe, osłony, atesty typu OSHA, możliwość zastosowania złączy bezpiecznych np. e-Safe
✓
Oszczędności
pistolety o zmniejszonym przepływie (star-tip) oraz zmniejszonym maksymalnym ciśnieniu (AirG i AirT)
✓
Personalizacja
dostosowanie do aplikacji - możliwy zakup od razu ze zintegrowaną dyszą dedykowaną do konkretnej aplikacji
✓
Kompaktowa budowa
zwarta konstrukcja, małe rozmiary, ale wygodne w użytkowaniu
✓
Dostępność akcesoriów
dodatkowe lance, osłony, dysze specjalne, osłony, różne rodzaje przyłączy
Przykładowo pistolety CEJN są wykonane z tworzywa bardzo dobrej jakości, które jest wyjątkowo odporne, nie łamie się ani nie niszczy zbyt szybko. Są lekkie, a jednocześnie spełnią wszystkie wymogi związane z wydajnością. Są to bardziej wymagające pistolety choćby ze względu na ilość i zróżnicowanie opcjonalnych dysz, przedłużek.
Do zalet pistoletów do przedmuchu serii Flowmatik zaliczyć można europejski rodowód, prostotę w obsłudze niewymagającej od użytkownika specjalistycznej wiedzy technicznej. Pistolet powietrzny Flowmatik ma zintegrowaną lancę, jest monolitem jako całość – jest gotowy do działania (podłączenie=działanie). Wykonany jest z aluminium. Kolejną zaletą pistoletów do przedmuchiwania Flowmatik jest ich konkurencyjna cena oraz duża dostępność, przy czym jakość pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Pistolety mogą być regenerowane, szczególnie te konfigurowalne. Należy jednak pamiętać, że przy tańszych rozwiązaniach jest to nieopłacalne (nakład pracy i kosztów przewyższa zwykle zakup nowego pistoletu). Serwis pistoletów dotyczy najczęściej rozbieralnych pistoletów, których części są wymienialne.
Faq - Pistolety do przedmuchu - Najczęściej zadawane pytania
Uszkodzenie przyłącza to jedna z częstszych usterek operatorów, wynikająca z uszczerbku mechanicznego spowodowanego upadkiem, przygnieceniem, otarciem itp. Przyłącze jest elementem wymienialnym w większości przypadków, więc nie ma problemu z jego wymianą.
Lanca niszczy się podczas dotykania produktu, na wskutek otarcia, przetarć, rysowania itp. Jeśli model pistoletu na to pozwala i dysza jest elementem demontowanym, jak najbardziej można go zastąpić nowym produktem.
Nie jest to częsta usterka, jednak pod kątem regeneracji może być problematyczna. W momencie uszkodzenia mechanicznego nie naprawia się tego elementu, a wymiana na nowy nie zawsze jest możliwa. W wielu przypadkach bardziej opłacalny jest zakup nowego pistoletu sprężonego powietrza.
Pistolety do przedmuchu zużywają bardzo dużo powietrza, średnio ok. 500 litrów na minutę. W przypadku wielu stanowisk odmuchowych jest to wbrew pozorom znaczący koszt. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie pistolet CEJN z dyszą Star- Tip. Gwarantuje podobne parametry uderzenia, mocy przy jednoczesnym zużyciu powietrza o ponad 50% mniejszym (ok. 190 l/min)! Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla tych, którzy poszukują pistoletu o wysokiej kulturze pracy (cichy), oszczędnym ekonomicznie w swojej pracy..
Wymuszenie pracy pistoletu pod kątem danego ciśnienia pracy bez względu na przyczyny powoduje jego ograniczenie pod kątem wydajności. Zdecydowanie wartym polecenia pistoletem jest w tym przypadku Typhon, który jest w stanie „przepchnąć” zdecydowanie większe ilości powietrza.
W teorii można łączyć ze sobą lance, jednak w praktyce nie powinno się tego robić. Nie chodzi tutaj o spadki ciśnienia przy takiej długiej przedłużce, a utratę sztywności rurki. Wpływa to na niekontrolowane odkształcenia, np. w połowie lancy, więc niekorzystne jest łączenie zestawu takich rurek. Powinna być 1 rurka – od pistoletu do dyszy. Mimo wszystko zdarzają się przypadki takich połączeń, których jednak nie rekomendujemy. Choć możliwie technicznie, nie zaleca się takich rozwiązań.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Biogram
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl
Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region