Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Historia klejów i technologii klejenia

Jak kleje utrzymują nasz świat razem?

Sądzisz że nie masz nic wspólnego z technologią klejenia? Błąd! W niniejszym informacyjnym opracowaniu dowiesz się, gdzie napotkać można substytuty kleju w codziennym użytkowaniu oraz w jaki sposób kleje podtrzymują nasz glob w całości jako niedostrzegalni, codzienni sojusznicy.


Samochody, samoloty, piłki nożne, lodówki, tostery - pewnie już się domyślasz - zawierają kleje. Lista ta ciągnie się w nieskończoność. Kleje trzymają nasz świat razem, czy to w dużym, przemysłowym kontekście, czy w naszych własnych domach. I tak jest od tysięcy lat! Ale jak zaczęła się historia klejenia?


Kleje w życiu codziennym

Wielu ludzi każdego dnia spotyka się z klejami. Być może trudno to sobie wyobrazić, ale wystarczy przyjrzeć się swoim stopom. Nawet jeśli osoba nosi obuwie, już wtedy ma do czynienia z pierwszym przykładem kleju w życiu codziennym, gdyż podeszwy butów zostały prawdopodobnie przyklejone. Nawet jeśli teraz nie ma na sobie obuwia, lecz czyta ten tekst na ekranie laptopa, komputera, tabletu lub smartfona, to także przedmioty te zazwyczaj zawierają elementy przyklejone.

Klej przemysłowy może znaleźć swoje zastosowanie w życiu codziennym

O smole mineralnej, żywicy drzewnej i kleju

Przez tysiące lat ludzie czerpali korzyści z właściwości klejów. Wszystko rozpoczęło się od prostych klejów, takich jak smoła mineralna, żywice brzozowe i drzewne. Głównie używano ich do produkcji broni, narzędzi lub budowy domów.

Naturalny klej z drzewa

Później powstały pierwsze substytuty kleju pochodzenia częściowo zwierzęcego, które znalazły zastosowanie w rzemiośle stolarskim czy introligatorskim. Następnie przez długi czas brakowało postępu w dziedzinie rozwoju klejów, pomimo wysokiego popytu na nie.

Dopiero pod koniec XIX wieku sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy szybki rozwój przemysłu przyczynił się do masowej produkcji klejów. Kluczowym słowem stała się produkcja masowa. Nadeszła pora na opracowanie nowoczesnych alternatyw, które sprostałyby rosnącym wymaganiom przemysłowym.

W dzisiejszych czasach technologia klejenia przynosi korzyści w wielu różnych sektorach przemysłu, takich jak inżynieria rolnicza, elektryczna, budowa maszyn, przemysł stoczniowy, motoryzacyjny i wiele innych.


Zalety nowoczesnego klejenia

Klejenie jest obecnie używane praktycznie wszędzie. Zatem nagłówek "Jak kleje trzymają nasz świat razem" ma swoje uzasadnienie. Ale dlaczego wiele branż polega na tej technologii w dzisiejszych czasach? Odpowiedź jest dość prosta: klejenie oferuje wiele znacznych korzyści!

Redukcja wagi: W niektórych dziedzinach, jak na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, klejenie zostało już uznane za nową formę spawania. Dla uzyskania szczególnie lekkich konstrukcji w inżynierii motoryzacyjnej, stosowanie klejów od lat stało się metodą pierwszego wyboru. Mniejsza masa prowadzi do lepszych wskaźników mocy w stosunku do masy, co w konsekwencji przekłada się na poprawę wydajności paliwowej.

Niezmieniona powierzchnia materiału: Klejenie oferuje również więcej korzyści w porównaniu z innymi metodami łączenia. Podczas korzystania z tej niewidzialnej technologii, powierzchnia materiału pozostaje niezmieniona, w przeciwieństwie do spawania czy lutowania. Ponadto, unikalne właściwości materiałów pozostają nietknięte. Proces utwardzania po połączeniu klejem automatycznie zapewnia uszczelnienie, co chroni przed korozją spowodowaną połączeniami.

Równomierne przenoszenie mocy: Kolejnym wyraźnym atutem w porównaniu ze spawaniem czy nitowaniem jest to, że dzięki klejeniu koncentracja naprężeń w połączeniach o dużej powierzchni jest minimalizowana. W ten sposób ogranicza się naprężenia szczytowe, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do uszkodzeń.

Łączenie różnych materiałów: Dzięki klejeniu można połączyć wiele różnych substytutów. Bez względu na to, czy to drewno, metal, tworzywa sztuczne, szkło, ceramika, czy papier - zakres materiałów, które można połączyć, jest znacznie szerszy niż w przypadku spawania.


Nie wszystkie połączenia klejowe są identyczne

Wszystkie substytuty kleju nie są jednakowe. Łączenie różnych materiałów wymaga stosowania różnych substytutów kleju. Standardowy pistolet do klejenia na gorąco lub ogólny klej nie wystarczą w rozległych branżach przemysłu.

W związku z tym obecnie istnieją firmy, takie jak firma WEICON, która skupia się na wytwarzaniu klejów i dostarcza niestandardowe rozwiązania dla zastosowań przemysłowych. Od 1947 roku produkuje specjalistyczne wyroby dla różnych gałęzi przemysłu. Szerokie spektrum produktów obejmuje specjalne kleje i uszczelniacze, a także techniczne spraye, wydajne pasty montażowe i smary, które znajdują zastosowanie w procesach produkcji, naprawach, a także w konserwacji i serwisowaniu.

Asortyment klejów WEICON zawiera środki do zabezpieczania gwintów, błyskawiczne kleje i kleje w aerozolu, silikony i kleje montażowe, a także masy do odlewania, na przykład plastik metal.

Jednak który substytut kleju jest odpowiedni? Wybór jest rozległy, a wymagania są złożone. Istnieją trzy kluczowe pytania, które zawsze warto rozważyć podczas poszukiwania właściwego kleju.

Trzy kluczowe pytania to:

  1. Jakie materiały należy połączyć?

  2. Jakiej wielkości jest szczelina klejenia?

  3. Na jakie naprężenia, takie jak ciepło lub wilgoć, narażona jest spoina klejowa po utwardzeniu?


Zapraszamy do przejrzenia oferty klejów technicznych firmy Weicon w ofercie sklepu internetowego Pneumat, zakupów jak i kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy znajdą odpowiedni produkt dla Państwa aplikacji.

2023-07-25

Pneumat.

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!