Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Bezpieczne i wydajne szybkozłącza oraz elastyczny wąż do szlifierek pneumatycznych

Case Study - Jak zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność procesu szlifowania odlewanych elementów?

Poziom bezpieczeństwa pracowników, wydajność narzędzi pneumatycznych i oszczędność procesu. Na usprawnieniu tych obszarów zależało naszemu Klientowi podczas realizacji procesu szlifowania odlewanych w jego zakładzie elementów. Sprawdź jaki osprzęt do szlifierek pneumatycznych dobraliśmy, aby usprawnić pracę operatorów narzędzi.


Narzędzia pneumatyczne wymagają osprzętu do ich zasilenia (podłączenia do instalacji sprężonego powietrza). Zwykle są to złącza, przewody pneumatyczne i dodatkowe elementy takie jak opaski zaciskowe itp. Niewłaściwie dobrane stanowią jednak źródło potencjalnego zagrożenia dla zdrowia operatorów, zmniejszają także wydajność narzędzi i mogą prowadzić do wycieków generujących zbędne koszty. Przeczytaj Case Study i dowiedz się na jakie rozwiązania warto postawić!

Zwiększenie bezpieczeństwa na stanowisku pracy

Dział Utrzymania Ruchu w zakładzie naszego Klienta zgłosił potrzebę modernizacji układu zasilającego narzędzia pneumatyczne w sprężone powietrze. Dotychczas stosowane rozwiązania były zawodne.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się zawory przemysłowe i hydranty.

  • Detale po procesie odlewania zostają poddane dokładnemu szlifowaniu. Stosuje się w tym celu szlifierki pneumatyczne.

  • Szlifierki podłączone są do instalacji pneumatycznej za pomocą standardowych szybkozłączy oraz króćców mosiężnych z tzw. choinką pod wąż, węży PCV oraz opasek zaciskowych typu Hi-Grip.

  • Odnotowuje się częste wycieki na połączeniu przewodu i szybkozłącza, co skutkuje zwiększonym zużyciem sprężonego powietrza oraz dużym zaangażowaniem działu UR w celu usunięcia wycieków.

  • Przewody pneumatyczne z czasem twardnieją i pękają, dodatkowo są ciężkie i mało elastyczne.

  • Operatorzy kaleczą się opaskami zaciskowymi stosowanymi na przewodach.


Usprawniony proces:

Postanowiliśmy zastąpić dotychczas stosowane rozwiązania bardziej bezpiecznymi, oszczędnymi i właściwie dopasowanymi do wymagań aplikacji. Dobraliśmy:

  • szybkozłącza i króćce bezpieczne Cejn 320 w wersji Stream Line (zakręcane na przewodzie bez konieczności stosowania opasek zaciskowych),

  • wąż do narzędzi Airsoft (bardzo lekki i elastyczny oraz odporny na olej).

Zastosowanie szybkozłączy i króćców Cejn w wersji Stream Line pozwoliło na zrezygnowanie z opasek, które powodowały skaleczenia. Przez zwiększony przepływ szybkozłączy Cejn względem standardowych szybkozłączy mosiężnych (2250L/min szybkozłącza Cejn vs 900L/min szybkozłącza mosiężne) znacznie poprawiła się wydajność szlifierek pneumatycznych. Obecnie szybkozłącze jest mocowane do węża za pomocą nakrętki na szybkozłączu. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla operatora i niezawodne, dzięki czemu nie wymaga częstych napraw przez dział UR. Twardniejący i pękający wąż został zastąpiony wężem Airsoft, który jest odporny na olej. Wąż PCV wcześniej stosowany nie nadaje się do pracy z olejem. Zestaw został pozytywnie przyjęty przez samych operatorów narzędzi, którzy zwrócili uwagę na łatwe wpinanie i wypinanie szybkozłączy oraz lekki i elastyczny wąż. Obecnie proces szlifowania odlewów jest oszczędny, bezpieczny i wydajny.

Bezpieczne
warunki pracy

Zwiększona
wydajność

Niezawodne
rozwiązanie

Oszczędne
rozwiązanie

Poprawa
ergonomii pracy


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Oszczędne i bezpieczne szybkozłącza, króćce oraz elastyczny, odporny na olej wąż sprawdzą się w branży automotive, w odlewniach, montowniach, przy produkcja mebli oraz zasilaniu różnego rodzaju narzędzi pneumatycznych.


Ikona przemysłu meblarskiego

Przemysł
meblarski

Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny

Ikona odlewni oraz montowania

Odlewnie
i montownie

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi Doradcami ds. Techniczno-Handlowych. Chętnie pomogą dobrać rozwiązania dopasowane do wymagań Państwa zakładu.


2024-01-09

Pneumat.

Autor:
Maciej Pawlak
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Maciej Pawlak
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!