Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Kompresor do warsztatu, sprężarka do wulkanizacji

  • Info
  • Bestsellery

Kompresory wykorzystywane w warsztatach, często stosowane są dla różnych aplikacji, dlatego istotnym jest, aby przed kupnem kompresora warsztatowego zadać sobie parę pytań.

Jak już zostało to wspomniane, kompresory warsztatowe często służą do różnych celów tzn. sprężarka może być wykorzystywana do pompowania opon (np. w zakładzie wulkanizacji), do zasilania kluczy pneumatycznych, do przedmuchu, niskowydajnych szlifierek czy podnośników pneumatycznych oraz wielu innych urządzeń. Na samym początku, przy wyborze kompresora do warsztatu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich urządzeń pneumatycznych korzystamy lub będziemy korzystać w niedalekiej przyszłości. Drugim pytaniem jest – ile urządzeń i czy będą pracować jednocześnie. Wszystkie te pytania, pozwolą nam oszacować jaki potrzebujemy kompresor do naszych aplikacji pneumatycznych, aby działał poprawnie i nie uległ awarii, ze względu na eksploatacje.

Funkcje kompresora w technice warsztatowej i samochodowej

  • Napęd narzędzi pneumatycznych - kompresor powietrza jest niezbędny do działania wielu narzędzi pneumatycznych, które są preferowane ze względu na ich lekkość, wytrzymałość i efektywność. Narzędzia takie jak klucze udarowe, szlifierki, wiertarki, pistolety do malowania oraz pistolety do nakładania materiałów uszczelniających są zasilane sprężonym powietrzem z kompresora.

    Narzędzia pneumatyczne na sprężone powietrze
  • Oczyszczanie i przygotowanie powierzchni - kompresory są używane do oczyszczania powierzchni z brudu, rdzy, starych farb czy innych zanieczyszczeń przed malowaniem, spawaniem czy montażem. Wysokie ciśnienie powietrza pozwala na dokładne i szybkie czyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc - przy użyciu narzędzi pneumatycznych.

  • Lakierowanie i malowanie - sprężone powietrze jest używane w pistoletach lakierniczych do aplikacji farb i lakierów, co pozwala na równomierne i gładkie pokrycie malowanej powierzchni.

    Sprężone powietrze, które wykorzystywane jest w lakiernictwie
  • Pompowanie opon - w warsztatach samochodowych kompresory umożliwiają szybkie i efektywne pompowanie opon, co jest podstawową czynnością serwisową. Zwykle wymagane jest zasilanie sprężarkami o ciśnieniu do 10-13 bar (zwłaszcza w przypadku aut ciężarowych i dostawczych).

    Kompresor w serwisie rowerowym do pompowania kół w rowerach
    Kompresor do pompowania kół w samochodzie
  • Wulkanizacja - kompresory zapewniają działanie urządzeń do wulkanizacji opon, co jest kluczowe w serwisach oponiarskich.

    Wymiana ogumienia u wulkanizatora
  • Spawanie - choć mniej oczywiste, sprężone powietrze jest także używane w procesach spawania do chłodzenia spawanych miejsc i usuwania gazów i pyłów powstałych podczas spawania.

  • Klimatyzacja - w warsztatach zajmujących się serwisowaniem klimatyzacji samochodowej, kompresory umożliwiają efektywne testowanie systemów klimatyzacji.

  • Wentylacja w warsztacie - sprężone powietrze jest używane jako medium pomocnicze do czyszczenia kanałów wentylacyjnych lub jako sposób na napędzanie dużych wentylatorów w systemach odprowadzających zanieczyszczone powietrze.

  • Cięcie i wiercenie - sprężone powietrze jest stosowane w maszynach do cięcia i wiercenia, gdzie jego ciśnienie pozwala na szybkie i precyzyjne przeprowadzanie operacji cięcia, w tym wiercenia w twardych materiałach jak metal czy beton. Umożliwia też zastosowanie narzędzi pneumatycznych, które są mniej podatne na przegrzewanie się i mogą działać w trudniejszych warunkach przemysłowych.

  • Piaskowanie - w warsztatach zajmujących się renowacją lub produkcją, piaskowanie jest często wykorzystywane do czyszczenia metalu, usuwania rdzy, starych farb lub przygotowywania powierzchni do malowania. Kompresory dostarczają powietrze niezbędne do wydajnego i równomiernego procesu piaskowania.

  • Zasilanie automatów - wiele współczesnych nowoczesnych i profesjonalnych warsztatów wykorzystuje zrobotyzowane maszyny i automaty, które są zasilane przez sprężone powietrze. Sprężarki zapewniają ciągły przepływ powietrza potrzebny do operacji pneumatycznych w robotach, co jest kluczowe dla utrzymania ich wydajności i precyzji. W takich zastosowaniach istotne jest zastosowanie także odpowiedniego uzdatniania.

  • Transport i logistyka – choć nie jest to zastosowanie typowo warsztatowe, czy „przemysłowe”, to kompresory są stosowane w transporcie, na przykład w systemach hamulcowych ciężarówek, gdzie są odpowiedzialne za szybkie i skuteczne działanie hamulców. W logistyce, sprężone powietrze może być wykorzystywane do systemów załadunku i rozładunku, gdzie szybkie i skuteczne przemieszczanie towarów jest kluczowe.

Typy sprężarek powietrza stosowanych w technice warsztatowej

Kompresory tłokowe - działają z wykorzystaniem zespołu tłok-cylinder, gdzie powietrze jest sprężane. Idealne do lekkich i średnich prac, gdzie nie jest wymagany ciągły przepływ powietrza, np. okresowe napędzanie narzędzi ręcznych, malowanie. Są stosunkowo tanie i łatwe w obsłudze, ale mogą być głośne i wymagać regularnej konserwacji.

Kompresory śrubowe - działają z wykorzystaniem odpowiednio ustawionych, specjalnych dwóch wałów o profilu śrubowym, zainstalowanych wewnątrz bloku sprężającego. Są optymalnym rozwiązaniem w przemysłowych zastosowaniach wymagających ciągłego przepływu powietrza, takich jak ciągłe malowanie lub duże prace spawalnicze. Choć droższe w zakupie i eksploatacji, są bardziej wydajne, ciche i trwałe niż kompresory tłokowe.

Konserwacja sprężarki

Regularna konserwacja jest kluczowa dla zachowania efektywności, bezpieczeństwa i długiej żywotności sprężarki. Czynności konserwacyjne, to np.:

  1. czyszczenie i wymiana oleju - niektóre sprężarki wymagają regularnej wymiany oleju, podobnie jak silniki spalinowe

  2. sprawdzanie i czyszczenie filtrów - filtry powietrza powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone lub wymieniane, aby zapewnić czystość powietrza i optymalną pracę

  3. drenaż zbiornika - usuwanie kondensatu z zbiornika pomaga zapobiegać korozji i przedłuża życie sprężarki

  4. regularne inspekcje - systematyczne kontrolowanie stanu technicznego sprężarki, węży, połączeń i narzędzi pneumatycznych zapobiega awariom i wypadkom

Parametry techniczne sprężarek w warsztacie

Wydajność (LPM lub m3/min.: Litry lub metry sześcienne na minutę).

Producenci sprężarek podają wydajność dla określonego śnienia na wyjściu kompresora, jest to tzw. F.A.D. = ilość powietrza zasysanego z otoczenia do sprężarki, by zapewnić wskazaną wydajność przy konkretnym ciśnieniu, najczęściej 7,5 , 10 oraz 13 bar .

To, ile powietrza może dostarczyć sprężarka na minutę - kluczowy parametr, który musi odpowiadać zapotrzebowaniu narzędzi pneumatycznych używanych w warsztacie.

Ciśnienie (bar lub MPa - wyrażone w jednostkach bar lub megapaskal)

Maksymalne ciśnienie, które sprężarka może wygenerować. Typowe narzędzia warsztatowe wymagają ciśnienia w granicach 6-10 bar.

Pojemność zbiornika

Decyduje o tym, jak długo narzędzia mogą pracować przed ponownym uruchomieniem kompresora. Większe zbiorniki zapewniają dłuższą i ciągłą pracę.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi Doradcami Techniczno-Handlowymi, aby pomogli Państwu dobrać właściwą sprężarkę powietrza pod Państwa indywidualne potrzeby.

Faq - Sprężarki warsztatowe - Najczęściej zadawane pytania

Jeśli prowadzisz warsztat mechaniczny, wulkanizacyjny, stolarski lub zajmujesz się innymi pracami wymagającymi użycia narzędzi pneumatycznych, to kompresor warsztatowy jest niezbędny do zasilania tych narzędzi. Zapewnia on odpowiednią ilość powietrza, potrzebną do działania narzędzi pneumatycznych.

Przy wyborze kompresora warsztatowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak moc, wydajność, ciśnienie i pojemność zbiornika. Ważne jest również, aby wybrać kompresor odpowiedni do rodzaju narzędzi pneumatycznych, które będziesz stosować.

Nie musi, ale warto rozważyć zakup kompresora z niskim poziomem hałasu, szczególnie jeśli prowadzisz warsztat w zamieszkałej okolicy lub chcesz zapewnić sobie i swoim pracownikom komfort pracy.

Aby kompresor warsztatowy działał sprawnie i bezawaryjnie, należy regularnie sprawdzać stan filtra powietrza i oleju, a także czyścić zbiornik i wężę po każdym użyciu. W przypadku uszkodzeń należy skonsultować się z fachowcem lub serwisem technicznym.

W przypadku kompresorów smarowanych olejem zalecane jest zainstalowanie na wyjściu odpowiednio dobranego filtra (lub zespołu 2 filtrów - wstępnego i dokładnego), wyposażonych w  spusty kondensatu oraz zastosowanie osuszacza sprężonego powietrza (zależnie od wymagań aplikacji). Pozwoli to uzyskać sprężone powietrze o wymaganej klasie czystości wg ISO 8573.

Kompresor warsztatowy może zasilać wiele narzędzi pneumatycznych, takich jak klucze pneumatyczne, młotki pneumatyczne, wkrętarki, szlifierki, piaskarki, pistolety do malowania i wiele innych. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni kompresor z odpowiednią wydajnością, ciśnieniem i pojemnością zbiornika do rodzaju narzędzi, które będą zasilać.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: kompresory@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: kompresory@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.



W tym dziale znajdziesz: