- Optymalizacja zużycia powietrza wykorzystywanego do natleniania basenu z rybami
Optymalizacja zużycia powietrza wykorzystywanego do natleniania basenu z rybami
W przemyśle rybnym wykorzystuje się sprężone powietrze m.in. do natleniania zbiorników wody oraz basenów z rybami. Niewłaściwie zaplanowany proces może jednak generować duże zużycie powietrza, a co za tym idzie także energii elektrycznej. Jest ona bowiem potrzebna do sprężenia i przygotowania powietrza. W takiej sytuacji warto poszukać rozwiązania, które pozwoli na bardziej ekonomiczne wykorzystanie medium przy zachowaniu wysokiej wydajności. Przeczytaj jak zoptymalizowaliśmy zużycie powietrza w zakładzie jednego z naszych Klientów zajmującym się hodowlą ryb.
Hodowla łososia będąca naszym Klientem wykorzystuje sprężone powietrze do natleniania zbiorników wodnych i basenów z rybami. Funkcjonujący dotychczas system obsługujący ten proces był jednak nieekonomiczny. Pobierał dużą ilość powietrza i energii. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które pozwoliło na oszczędność medium i obniżenie kosztów.
Zastany proces:
Hodowla łososia wykorzystuje sprężone powietrze do natleniania zbiorników z wodą i basenów z rybami.
Sprężarki podpięte do zbiorników odpowiedzialne są za proces ich natleniania.
Sprężarki umiejscowione są na balkonie znajdującym się ok. 4-5 m nad zbiornikami.
Układ pobiera bardzo dużą ilość sprężonego powietrza.
Usprawniony proces:
Po odwiedzeniu zakładu Klienta i przeprowadzeniu wywiadu na temat problemu z jakim się on boryka, dobraliśmy proste do wdrożenia rozwiązanie. Natlenianie wody przebiegało dotychczas poprzez bezpośrednie podpięcie sprężarek do zbiorników – wytwarzane przez nie sprężone powietrze trafiało od razu do wody. Zużywano jednak bardzo duże ilości powietrza i eksploatowano nadmiernie sprężarki. Zaproponowaliśmy odpięcie zbiorników z wodą od sprężarek i przepięcie ich na dmuchawę bocznokanałową. Usytuowaliśmy ją na balkonie znajdującym się powyżej zbiorników. Druga dmuchawa wraz z osprzętem została podpięta pod dyfuzor do natleniania basenu z rybami. Po wdrożeniu rozwiązania szybko okazało się, że jest ono skuteczne i przyniosło oczekiwane efekty - zoptymalizowało zużycie powietrza, dzięki czemu koszty energii są niższe.
Proces natleniania wody nadal realizowany jest przy użyciu sprężonego powietrza, jednak jego ilość została zoptymalizowana. Zmniejszenie zapotrzebowania na sprężone powietrze po wdrożeniu zmiany Klient szacuje na ok. 25%. Realnie wpłynęło to na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii oraz eksploatacji sprężarek.
✓
Oszczędne
rozwiązanie
✓
Optymalizacja
procesu
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Dmuchawa bocznokanałowa to rozwiązanie o bardzo szerokim zastosowaniu. W zakładach przemysłowych realizuje procesy osuszania, czyszczenia, transportu substancji, natleniania, odgazowywania i wielu innych. O zasadzie działania, doborze i innych zastosowaniach dmuchawy bocznokanałowej możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów opublikowanych na blogu technicznym.
Linie
produkcyjne
Rolnictwo
i hodowla
Przemysł
spożywczy
Mycie
i suszenie
Jeśli zastanawiasz się jak ograniczyć zużycie energii w swoim zakładzie, skontaktuj się z nami. Mobilny doradca techniczno-handlowy Pneumat. odwiedzi Twoją firmę, przeprowadzi audyt i dobierze właściwe rozwiązania szyte na miarę Twojej działalności.
Może zainteresuje Cię podobny temat:
2023-02-22
Pneumat
Autor:
Maciej Tomasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Autor:
Maciej Tomasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!