Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Optymalizacja zużycia energii w zakładzie przemysłu lotniczego

Case Study - Bezpieczny system przedmuchu 2 bary, czyli jak zmniejszyć ciśnienie zachowując wysoką siłę przedmuchu

Ekonomiczne zarządzanie energią w zakładzie przemysłowym to jeden z istotnych aspektów, na które przedsiębiorcy prowadzący działalność powinni zwrócić uwagę. Nie tylko ze względów ekologicznych, choć mają one oczywiście ogromne znaczenie, ale również finansowych. Szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny energii stale rosną, należy dbać, by media zasilające nasz zakład były wykorzystywane w optymalny sposób.



Zgłosił się do nas Klient z prośbą o wdrożenie rozwiązania, które pomoże w zoptymalizowaniu zużycia energii w ramach realizacji jednego z procesów zachodzących w jego zakładzie przemysłu lotniczego.

Zastany proces:

  • przedmuch maszyny oraz stanowiska szlifierskiego z wiórów metali różnego stopu,

  • zadanie realizowane za pomocą pistoletu podłączonego do sieci sprężonego powietrza zasilanego ciśnieniem 6 bar,

  • konieczność uzyskania jak największego przepływu oraz prędkości powietrza wychodzącego z pistoletów do przedmuchu przy zadaniu ciśnienia 2 bary,

  • aplikacja nie może być regulowana, co oznacza że reduktory muszą być z góry nastawione na wartość ciśnienia wynoszącą 2 bary.

Odmuch pistoletem marki CEJN

Obszary optymalizacji:

  • zwiększenie przepływów i prędkości sprężonego powietrza przy zadanym ciśnieniu,

  • zredukowanie oporów węży i pistoletów do przedmuchu.


Usprawniony proces:

Aby spełnić wszelkie wymogi aplikacji i uzyskać pożądany efekt, zastosowaliśmy wysokowydajne pistolety do przedmuchu wraz z reduktorem ciśnienia nastawionym na 2 bary i szybkozłączami bezpiecznymi o przepływie 2200 l/min. Dodatkowo aby zwiększyć przepływy, wyposażyliśmy zmodernizowany zwijacz w wysoce elastyczny wąż PVC. Następnie przeprowadziliśmy kontrolę szczelności.


Do opisanej aplikacji dobraliśmy następujące pistolety do przedmuchu:

  • pistolety z kurtyną powietrzną redukującą ciśnienie,

  • pistolety ze specjalnie zaprojektowaną dyszą,

  • uniwersalne pistolety z regulowanym wydatkiem powietrza.


BOX 1 - 2

BOX
1 i 2

BOX 3 - 4

BOX
3 i 4

BOX 5

BOX
5



Poniżej prezentujemy porównanie obydwu systemów - dotychczasowego oaz wdrożonego przez nas systemu "2 bary". Ta niewielka zmiana pozwoliła wygenerować oszczędności przekraczające 500 tysięcy złotych rocznie.


Cały zakład
l/minm3/hm3/dobam3/rokKoszt PLN/rok
Zużycie - dotychczasowy system55000330052800126720001 013 760
Zużycie - system 2 bary250001500240005760000460 800
Oszczędności powietrza30001800288006912000552 960

Wyższa matematyka - bezpieczny system przedmuchu 2 BARy

Odmuch powietrzem pod ciśnieniem 2 bary jest nie tylko bardziej oszczędny, ale i bezpieczniejszy - redukuje ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wiórów obrabianego materiału oraz uszkodzeń ciała przez przypadkowe skierowanie strumienia na skórę. Z kolei zastosowane złącza bezpieczne eliminują hałas i odrzut przy ich wypinaniu.

Optymalizując przepływ i prędkość sprężonego powietrza, a także redukując opory węży i pistoletów jesteśmy w stanie zasilić urządzenia powietrzem o ciśnieniu 2 bary zamiast 6 barów. Takie rozwiązanie pozwoliło na oszczędność medium nie rezygnując z wydajności i jakości wykonywanej pracy, a co za tym idzie obniżenie kosztów działalności. Dodatkowo rozwiązania z zakresu bezpiecznej pneumatyki zminimalizowały ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku przy pracy.

Oszczędne
rozwiązanie

Rozwiązanie
przyjazne środowisku

Bezpieczne
warunki pracy


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Taki oszczędny zestaw znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przedmuchiwania maszyn i stanowisk z wiórów obrabianego materiału. Jest to m.in.:

Linie produkcyjne - ikona

Linie
produkcyjne

Przemysł metalurgiczny - ikona

Przemysł
metalurgiczny


Czy w każdym zakładzie to konkretne rozwiązanie przyniesie podobny efekt?

Zdecydowanie nie. Niewielka różnica w warunkach pracy może spowodować, że proces będzie mniej wydajny. Odmuch niższym ciśnieniem będzie trwał dłużej, co sprawi, że zarówno zużycie medium jak i czas pracy będą większe niż przy przedmuchiwaniu powietrzem o wyższym ciśnieniu. Dlatego każdą propozycję dla naszych Klientów poprzedzamy analizą i testami.

Aby przekonać się, jak możesz zoptymalizować zużycie sprężonego powietrza w Twojej firmie, skontaktuj się z naszymi Doradcami techniczno-handlowymi. 40 ekspertów na terenie całej Polski jest do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych konsultacji, które pozwolą znaleźć rozwiązania spełniające indywidualne potrzeby.

2022-12-01

Pneumat.

Regionalny kierownik sprzedaży

Autor:
Marcin Klimczak
Regionalny kierownik
sprzedaży

Regionalny kierownik sprzedaży

Autor:
Marcin Klimczak
Regionalny kierownik
sprzedaży




Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!