Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pływakowy spust kondensatu

  • Produkty
Medium:
sprężone powietrze, olej lub woda - kondensat (powietrze, woda, olej)
Ciśnienie robocze:
0-16 - 20 bar
Temperatura:
1,5-65 °C
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 2

Pływakowy automatyczny zrzut kondensatu

Pływakowy automatyczny spust kondensatu

Urządzenie może być instalowane jako zewnętrzny drenaż do usuwania kondensatu lub innych nie agresywnych płynów, w dowolnym zastosowaniu np. pod filtrem, separatorem cyklonowym i zbiornikiem ciśnieniowym.

Kondensat gromadzi się w aluminiowym zbiorniku gdy poziom kondensatu jest wysoki, wtedy zostaje automatycznie odprowadzony bez straty powietrza.

Zawór bezpośredniego działania kontroluje precyzyjnie poziom kondensatu poprzez pływak. AOK 20B wyposażony jest w manualny zawór do odpowietrzania. Dzięki wytrzymałej aluminiowej obudowie w pełni się nadaje do zastosowań w ciężkich warunkach pracy.

Zastosowanie:

  • separatory cyklonowe

  • zbiorniki ciśnienia

  • osuszacze powietrza

  • filtry powietrza

Dane techniczne:
Temperatura pracy: 1,5 - 65 °C
Ciśnienie robocze: 20 bar
Waga: 0,6 kg
Odprowadzenie przy 7 bar: 167 l/h
Wlot - gwint: G1/2"
Wylot - gwint:G1/2"
Rozmiary AxBxC:135 × 110 × 130 mm
Media:Skondensowane/a (powietrze, woda, olej)

Dla zastosowań innych technicznych gazów prosze skontaktować się z doradcą ds. technicznych.

Pływakowy spust kondensatu - przekrój
Przekrój automatycznego zrzutu kondensatu typu pływakowego
Pływakowy spust kondensatu - wykonanie

Pływakowy spust kondensatu AOK 16B

Pływakowy spust kondensatu
Pływakowy spust kondensatu

Pływakowy spust kondensatu AOK16B został stworzony do w pełni automatycznego odprowadzenia kondensatu.

Przeznaczony jest do nie agresywnych płynów z sieci sprężonego powietrza.

Urządzenie jest łatwe w montażu na obudowie filtra.

Zastosowanie:

  • separatory cyklonowe

  • filtry powietrza


Dane techniczne:
Temperatura pracy: 1,5 - 65 °C
Ciśnienie robocze: 0-16 bar
Waga: 0,04 kg
Wylot:ø8
Rozmiary HxD:90 × ø38,5 mm
Media:Sprężone powietrze, olej lub woda

Dla zastosowań innych technicznych gazów prosze skontaktować się z doradcą ds. technicznych.

Faq - Pływakowy spust kondensatu - Najczęściej zadawane pytania

Pływakowy spust kondensatu to urządzenie służące do automatycznego usuwania kondensatu, który powstaje w instalacjach pneumatycznych, sprężarkach, osuszaczach powietrza i innych urządzeniach związanych z uzdatnianiem powietrza. Spust kondensatu działa na zasadzie pływaka  zainstalowanego w jego zbiorniczku  , który to unosi się wraz z poziomem wody i w momencie osiągnięcia ustalonego poziomu otwiera zawór, umożliwiając odprowadzenie kondensatu. Po osiągnięciu minimalnego poziomu wody, pływak powraca na swoje pierwotne miejsce, zamykając zawór. Pływakowy spust kondensatu ma wiele zalet, takich jak łatwość montażu i obsługi, niezawodność, a także brak zasilania elektrycznego i  potrzeby stałego nadzoru. W porównaniu z innymi metodami usuwania kondensatu, takimi jak ręczne odprowadzanie lub stosowanie automatycznych spustów czasowych, pływakowy spust kondensatu oferuje większą wygodę i oszczędność czasu oraz energii.

Pływakowy spust kondensatu działa na zasadzie zmiany poziomu kondensatu w zbiorniku. Gdy poziom kondensatu wzrasta, pływak się podnosi, otwierając zawór i umożliwiając odprowadzenie kondensatu.

Skuteczne i całkowite odprowadzenie z instalacji kondensatu zawierającego wodę, olej oraz inne zanieczyszczenia jest działaniem niezbędnym w procesach filtracji i osuszania sprężonego powietrza. Nieodprowadzony z filtrów i osuszacza kondensat, pozostający w rurociągu ze sprężonym powietrzem, ponownie zostanie skierowany do dalszej części instalacji – nadal jako zanieczyszczenie. Pływakowy spust kondensatu   jest ważny, ponieważ   umożliwia usunięcie kondensatu, który może powodować korozję, zwiększać zużycie energii i powodować  awarie.

Korzyści z użycia pływakowego spustu kondensatu to przede wszystkim : możliwość skutecznego usunięcia kondensatu przy niskich kosztach i bez konieczności podłączenia zasilania elektrycznego.

Tak, regularne sprawdzanie i konserwacja są ważne dla utrzymania pływakowego spustu kondensatu w optymalnym stanie. Zalecana jest kontrola stanu elementów wewnętrznych, w tym pływaka  i ewentualna wymiana elementów eksploatacyjnych, co 12 miesięcy.

Najczęstsze problemy to uszkodzenie pływaka, zablokowanie zaworu odpływowego i brak regularnej konserwacji.

Spusty tego typu są konstrukcyjnie najprostsze i tańsze w porównaniu  z innymi typami drenów,  jednak charakteryzuje je mniejsza niezawodność w porównaniu ze spustami elektronicznymi typu Bekomat.

Pływakowy spust kondensatu może być stosowany w większości systemów sprężonego powietrza, ale zawsze warto upewnić się, że jest odpowiedni do wymaganej wydajności i zastosowania.

Tak, niektóre modele pływakowych spustów kondensatu mogą być używane do usuwania różnych rodzajów kondensatu, ale zawsze warto skonsultować się z dostawcą, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla konkretnej substancji i dobrane do odpowiedniego cisnienia roboczego. Dotyczy to także kondensatów o znacznej lepkości i powodujących korozję.

Nie, większość pływakowych spustów kondensatu działa mechanicznie i nie wymaga zasilania elektrycznego.

Istnieje wiele różnych typów pływakowych spustów kondensatu, w tym modele sterowane mechanicznie, elektronicznie.

Wiele pływakowych spustów kondensatu jest wyposażonych we wbudowane  filtry, które chronią spust przed zablokowaniem np. przez większe zanieczyszczenia stałe.

Tak, wiele pływakowych spustów kondensatu jest zaprojektowanych do pracy w systemach o wysokim ciśnieniu. Zwykle są one oferowane na specjalne zamówienie.

Tak, niektóre pływakowe spusty kondensatu są zaprojektowane do pracy w systemach o niskim ciśnieniu w instalacji.

Częstotliwość sprawdzania pływakowego spustu kondensatu zależy od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania systemu i rodzaj kondensatu, ale zaleca się przynajmniej kontrole  co 12 miesięcy.

Tak, większość pływakowych spustów kondensatu jest odporna na warunki atmosferyczne i może być zainstalowana na zewnątrz, o ile są odpowiednio zabezpieczone. Jednak nie jest to zalecane z powodu zagrożenia zamarzaniem kondensatu i w efekcie - potencjalnym zniszczeniem spustu w porze zimowej.

Wymagania dotyczące instalacji pływakowego spustu kondensatu zależą od konkretnego modelu, ale najkorzystniej instalować taki spust pod filtrem, pod separatorem cyklonowym, za chłodnicą powietrza oraz w osuszaczu chłodniczym.  Spust należy instalować tak, by zapewnić swobodny, grawitacyjny dopływ kondensatu.

Większość pływakowych spustów kondensatu jest cicha podczas pracy, ale niektóre modele mogą wydawać niewielki szum podczas usuwania kondensatu.

Koszty eksploatacji pływakowego spustu kondensatu zależą od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania, wymagane konserwacje i koszt np. zestawów serwisowych.

Tak, wiele pływakowych spustów kondensatu jest zaprojektowanych do pracy w systemach o wysokich temperaturach. Standardowe, pływakowe spusty pracują prawidłowo w zakresie temperatur:  +4 …+60 *C.

Wymagania dotyczące przepustowości pływakowego spustu kondensatu zależą od konkretnego modelu i systemu, tzn. od maksymalnego przepływu, jak również maksymalnego i minimalnego ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza.

Większość pływakowych spustów kondensatu jest stosunkowo łatwa do zainstalowania, ale instalacja powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego technika. Ze względów serwisowych korzystnie jest na wlocie do spustu zamontować miniaturowy, odcinający zawór kulowy.

Czas, przez który pływakowy spust kondensatu może pracować bez konserwacji, zależy od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania, rodzaj kondensatu i warunki pracy. Zalecana jest kontrola i czyszczenie elementów wewnętrznych spustu co 12  miesięcy lub częściej.

Tak, wiele pływakowych spustów kondensatu jest wykonanych z materiałów odpornych na korozję, takich jak nierdzewna stal. Dobre spusty,  zaprojektowane do montażu na zewnątrz obudowy filtra czy cyklonu,  mają fabrycznie wykonane wewntrzną, antykorozyjną powłokę  galwaniczną.

Tak, części zamienne są dostępne i mogą być zakupione od autoryzowanych dystrybutorów. Dotyczy to zwłaszcza spustów wyposażonych w zbiorniczki na kondensat.

Tak, pływakowy spust kondensatu jest zaprojektowany z myślą o efektywności energetycznej, a jego poprawne działanie może pomóc w oszczędzaniu energii w systemie sprężonego powietrza. Prawidłowo i  regularnie konserwowany spust może pracować w instalacji nawet przez kilkanaście lat.

Tak, pływakowy spust kondensatu jest bezpieczny w użyciu, o ile jest prawidłowo zainstalowany i utrzymany.

Oznaki awarii pływakowego spustu kondensatu mogą obejmować niewłaściwe usuwanie kondensatu (brak odpływu), niewłaściwe działanie pływaka, lub nieszczelności.

Niewłaściwe usuwanie kondensatu przez pływakowy spust kondensatu może prowadzić do strat cisnienia w  instalacji powietrza, korozji, uszkodzeń maszyn produkcyjnych, zwiększonego zużycia energii i zredukowanej efektywności systemu sprężonego powietrza.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: uzdatnianie@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Product Manager
E-mail: uzdatnianie@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region