- Przewody
Przewody Festo
- Info
- Bestsellery
Bestsellery w tej kategorii
Trwałość przewodów w środowisku produkcyjnym
Warunki otoczenia i transportowane medium mogą mieć znaczący wpływ na żywotność przewodów z tworzywa sztucznego. Na podstawie doświadczeń, Festo zaleca następujące okresy użytkowania przewodów z tworzywa sztucznego, zarówno w zastosowaniach ogólnych, jak i związanych z bezpieczeństwem:
W zastosowaniach ogólnych można oczekiwać minimalnej żywotności wynoszącej 10 lat.
Zalecamy, aby w aplikacjach związanych z bezpieczeństwem przewody były regularnie kontrolowane, co najmniej raz na 12 miesięcy.
W aplikacjach, gdzie warunki wpływają negatywnie na materiał, z którego wykonane są przewody, kontrole powinny być przeprowadzane w odpowiednich odstępach czasu. Zalecamy, aby odstęp między kontrolami nie był dłuższy niż 6 miesięcy, maksymalnie połowę okresu, w którym mogą wystąpić awarie (czyli jeśli awaria przewodu występuje co 8 miesięcy, kontrolę zalecamy co 4 miesiące). Przykładowe warunki skracające żywotność przewodów: ekspozycja na promieniowanie UV (również światło słoneczne), wysoka lub niska temperatura (zamarzanie), środowisko wilgotne, opary rozcieńczalników.
Objawy starzenia się przewodów takie jak zmiana koloru, utrata elastyczności, zwiększenie średnicy (puchnięcie) kwalifikują przewód do wymiany. Jeśli skrócenie okresu eksploatacji jest uciążliwe należy rozważyć zmianę typu przewodu lub złącza. Większość uszkodzeń przewodów spowodowana jest złym doborem materiału do danej aplikacji.
Dobierając przewody musimy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia oraz medium, ciśnienie robocze, ekspozycję na światło słoneczne, obecność promieniowania UV, sposób pracy (statyczny lub dynamiczny, uwzględniając liczbę cykli gięcia), promień gięcia, czynniki chemiczne obecne w atmosferze oraz transportowanym medium oraz źródła uszkodzeń mechanicznych (np. przetarcia, zagięcia) lub termicznych (np. odpryski spawalnicze, iskry).
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region