Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Przewody spiralne

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Materiał:
poliuretan (PU) + szybkozłącze i króciec NW7,2 z mosiądzu niklowanego
Temperatura pracy:
-20 °C do +70 °C
Charakterystyka:
małe, gęsto ułożone zwoje oraz niewielka waga
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 6
Ciśnienie robocze:
max. 16 bar
Max. ciśnienie rozrywania:
64 bar
Zastosowanie:
Powietrze i ciecze niewybuchowe na bazie wody
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 6
Ciśnienie robocze:
max. 12 bar
Temperatura pracy:
-10 do +80°C °C
Materiał pistoletu:
Aluminium
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 4

Definicja węży spiralnych

Przewód spiralny jest to przede wszystkim pneumatyczny wąż prosty, który został zwinięty w trwały kształt spirali bądź sprężyny. Ta forma pozwala na rozciąganie i powrót węża do poprzedniego, docelowego zwiniętego stanu. Przykładowo, mając wąż prosty zwinięty w spiralę, która ma finalnie długość metra, to w praktyce możemy operować nim na długości nawet kilku metrów. Długość robocza zależy od ilości zwojów oraz ich średnicy. Wąż spiralny dąży do powrotu do swojej postaci, czyli po rozciągnięciu zawsze wraca do swojej pierwotnej formy - chyba że zostanie przeciągnięty, złamany, ulegnie uszkodzeniu, wyeksploatuje się.

Wąż spiralny pozwala podłączać różne urządzenia, narzędzia, elementy pneumatyki, które zmieniają odległość względem siebie. W przypadku, gdy operator używa narzędzia w jednym miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, by użył go pół metra dalej - nie musi się wówczas przełączać przewodami z powodu za krótkiego węża zasilającego.


Zastosowanie węża spiralnego

Bezpieczne przewody spiralne marki CEJN
Przewód spiralny w przenośnej stacji powietrza
Dedykowane węże spiralne do automotive

Węże spiralne odpowiedzialne są za transport sprężonego powietrza i zasilanie w nie podłączonych odbiorników (narzędzia, urządzenia, przyrządy, aplikacje). Jeśli wąż spiralny nie ma nie ma przeciwskazań do użytku z innym medium, to może być wykorzystywany także do transportu innych mediów. Taki przewód spiralny może mieć mnóstwo zastosowań, przy podłączaniu kompresora, klucza udarowego, wkrętarki, nitownicy, zszywacza, zestawu naczepy w pojeździe. Wąż spiralny znajdziemy w garażu, warsztacie, obiekcie przemysłowym, przy zróżnicowanych procesach przedmuchu, dokręcania, wiercenia, szlifowania, szeroko pojętej obróbki. Znajdą zastosowanie w środowisku zagrożonym wybuchem (EX, atex), w kontakcie z praktycznie każdym narzędziem pneumatycznym czy pojazdami, w połączeniu urządzeń. Spiralki pneumatyczne znajdziemy na stacjach benzynowych (pompowanie opon w autach), garażach (pompowanie kół w rowerze) warsztatach, tartakach, liniach produkcyjnych, montażowniach, halach automotive, wszędzie, gdzie są działy utrzymania ruchu, taśmociągi, obrabiarki, przemysłowe stanowiska pracy. Spiralka pneumatyczna znajdzie użycie wszędzie tam gdzie wymagany jest odmuch lub mycie np. podczas obórki detalu po skrawaniu (przylegające wióry do deski po pracy stolarskiej) czy detal z maszyny CNC, który należy odmuchać z płynu chłodzącego.


Zalety przewodów spiralnych

Ważnym atutem węża spiralnego jest jego mobilność. Kolejną zaletą niewątpliwie jego charakterystyczna budowa, która nie zajmuje dużo miejsca. Do atutów przewodów spiralnych zaliczymy również bezpieczeństwo, bowiem nie plączą się pod nogami operatora czy pracowników zakładu czy warsztatu jak klasyczne przewody zasilające. Duża dostępność na rynku, bezpośrednio z magazynu Pneumat jak i bardzo korzystna cena (już od kilkudziesięciu zł za odcinek 5 metrowy). Estetyczność również jest zaletą węży spiralnych, bowiem dostępne są w zróżnicowanych kolorach, zachowują spójną konstrukcję. Elastyczność montażu złącza do węża - to kolejna z zalet, opisanych dalej. W niektórych przypadkach pod katem funkcjonalnym, mogą być dobrą, tańszą alternatywą dla zwijaczy z wężem pneumatycznym.

większe
bezpieczeństwo

duża
dostępność

atrakcyjna
cena

mobilność

różne
kolory przewodów


Budowa węża spiralnego

Spiralka pneumatyczna niebieska

Pneumatyczne węże spiralne są to węże tworzywowe wykonane z polimerów. Mogą być wykonane z poliuretanu, poliamidu bądź też polietylenu - te wersje stanowią 99% oferty rynkowej. Zdarzają się również wersje teflonowe bądź też w wykonaniu z specjalistycznych materiałów. Spiralność jest cechą budowy węża. Pod kątem budowy możemy podzielić przewody ze względu na średnicę zewnętrzną i wewnętrzną - najbardziej popularne to fi 5x8, 8x12, ale są oczywiście i inne rozmiary. Możemy także podzielić ze względu na długość roboczą na którą ogromny wpływ ma wielkość zwoju. Ten sam wąż o tej samej średnicy, załóżmy 6x8 czy 5x8 może być zwinięty w zwój o średnicy 3 lub 4 cm, a nawet 10 cm. Im średnica zwoju większa, tym bardziej można go rozciągnąć. W kształcie spiralnym zawarta jest cała długość robocza. Kolejnym elementem budowy węża są końcówki. Węże spiralne występują w wersji bez zakończeń i z zakończeniami, zwykle z szybkozłączami lub gwintami zewnętrznymi. Mogą występować w wersji z tak zwanym wąsem (odcinek prosty od spirali - wygodniejsze rozwiązanie) jak i bezpośrednio ucięte na spirali (mniej wygodne, tańsze, czasami się łamie wąż).

Schemat graficzny węża spiralnego

Istnieją modele z dodatkowymi oplotami, zbrojeniem, lecz nie należą do popularnych rozwiązań. Zazwyczaj stosowany czysty materiał bez dodatkowych wzmocnień. Węże spiralne ze względu na swój kształt, budowę i długość mają dosyć duże straty (spadki) ciśnienia na końcu. Aby tego uniknąć, stosuje się większe średnice węży. Warto pamiętać, że narzędzia pneumatyczne mają bardzo duże zapotrzebowanie na powietrze i musimy dopilnować, żeby ten spadek był jak najmniejszy w tym przypadku, czyli wąż spiralny o jak najwęższej średnicy i jak najkrótszy.


Dobór przewodu spiralnego

Podczas doboru kluczowe jest określenie kilku informacji.

- Aplikacja i środowisko pracy, a więc do czego, do jakiego zastosowania potrzebujemy użyć węża spiralnego. Miejsce i sposób pracy determinuje wykorzystanie konkretnych rodzajów materiałów węży i przyłączy. Np. w przemyśle spożywczym zastosowana zostanie przyłączka ze stali nierdzewnej. W aplikacjach bardzo agresywnych chemicznie, należy wybrać przewody spiralne polietylenowe lub teflonowe. W otoczeniu pracy mogą wystąpić także inne media lub czynniki zewnętrzne, na które warto zwrócić uwagę np. jeśli mamy zakład chemiczny, to czy występują opary chemiczne, mgła olejowa czy kwasy powodujące niszczenie przewodu lub też przy wykorzystywaniu na zewnątrz, kiedy wąż spiralny może być narażony na działanie promieni słonecznych (to czy wykorzystamy przewód spiralny na hali produkcyjnej czy w warunkach zewnętrznych także ma znaczenie). Przykładowo, wąż poliamidowy, który jest twardszy, sztywniejszy do pracy w lakierni, może nie być dobrym pomysłem, z uwagi na to, że lakiernik który pracuje dynamicznie, intensywnie ręcznie, może odczuwać dyskomfort podczas pracy, co wpłynie na efektywność jego pracy. Wąż poliamidowy byłby dobrym wyborem pod pracę w warunkach zewnętrznych, dla wyższych ciśnieniach pracy czy większych zakresach temperatur. Jest mniej elastyczny, mniej przyjazny użytkownikowi jak poliuretan, ale niewątpliwie ma swoje zalety, które sprawdzą się w wielu aplikacjach.

- Długość. Musimy wiedzieć w jakiej odległości od urządzenia, od przyłącza operujemy. To ważne przy doborze modelu, standardowe długości to węże 5-10-15 metrowe. W ofercie Pneumat znajdziemy również inne zakresy, np. przewody spiralne marki CEJN posiadają długość 4-6-8 metrów. Nie ma uniwersalnej długości, najbardziej popularnej - wszystko determinuje rodzaj aplikacji. Przykładowo jeden Klient ma punkt pracy 4m od ściany (punkt poboru powietrza), a drugi Klient 12 metrów. Długość determinuje bowiem miejsce pracy, a więc odległość od punktu poboru powietrza.

- Przyłącza. Czy wąż ma mieć autorskie przyłącza, które Klient używał na instalacji, czy wersje specjalistyczne, czy klasyczne NW7,2 tzw. euro standard przyłączy. Uwaga, w przypadku węży spieranych, unika się stosowania złączy wtykowych. Jest to oczywiście możliwe, bo jest to wąż kalibrowany, jednak ze względów bezpieczeństwa powinno się tego unikać z uwagi na fakt, że przewód jest zazwyczaj ciągany, naprężany, szarpany przez użytkownika, istnieje więc ryzyko przypadkowego wypięcia/wyrwania. Niwelujemy w ten sposób ryzyka związane w nieumyślnym odłączeniem węża podczas pracy i spowodowaniem niebezpiecznej sytuacji w miejscu pracy. Oczywiście nie dysklasyfikuje to wykorzystanie tego połączenia w miejscach gdzie nikomu nie zaszkodzi, gdzie ruch jest niewielki, nie ma dużych naprężeń.

- Wydajność, a więc średnica i długość, która odpowiedzialna jest za przepływ - jeśli potrzebujemy węża do aplikacji np. dokręcania koła, a więc dużego poboru powietrza, to musimy zadbać o odpowiedni przepływ, a więc duże średnice przewodu. W przypadku drobnych prac, które nie potrzebują transportu dużych ilości powietrza jak np. praca z aerografem, to wąż może być drobnej budowy, o małej średnicy.


Zasada działania i eksploatacja spiralek pneumatycznych

Certyikat TUV z ISO 9001

Zasada działania wynika poniekąd z charakterystycznej budowy węża. W momencie zwinięcia w formie sprężyny (spirali), w trakcie gdy zaczynamy go używać, następuje jego rozciągnięcie, rozsunięcie, które jest uwarunkowane odległością między punktem wtyku węża a miejscem jego użycia przez operatora. Naturalnie dąży do tego żeby wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Z czasem, gdy dany waż pracuje w sposób ciągły na dużym rozciągnięciu jego zdolność do powrotu może maleć, traci te cechy - mówimy wówczas o zużyciu lub uszkodzeniu spiralki. Przykładem takich węży mogą być np. przewody spiralne na stacjach benzynowych, które zamontowane są przy punktach pompowania kół. Zazwyczaj takie węże są poskręcane, porozciągane - to efekt długiego, ciągłego użytkowania takiego węża spiralnego. Jeśli wąż się plącze, nie wraca do spiralnego kształtu, wówczas jest to dla nas sygnał aby taki wąż wymienić, bowiem traci swoje cechy charakterystyczne dla spirali. Niemniej jednak takie węże nadal transportują sprężone powietrze, a więc spełniają swoją podstawową rolę, jednak ergonomicznie czy zadaniowo może już nie wywiązywać się z założonych celów. Przykładowo, podczas codziennego odkręcania śrub kluczem pneumatycznym, z czasem napiętość węża spada, i może powodować mniejszy komfort pracy operatora jak i wpływać na pogorszenie warunków bezpieczeństwa w miejscu pracy.


Rodzaje węży spiralnych

Specjalne wykonania spiralek pneumatycznych oraz akcesorii

Węże spiralne mogą być poliamidowe, poliuretanowe oraz polietylenowe - to główne, dominujące materiały wykonania. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety - w zależności jak i gdzie to stosujemy.

Węże spiralne wykonane z poliuretanu - poliuretan ma kluczową zaletę, mianowicie nie ma pamięci kształtu. Skutkuje to tym, że wąż załamany wraca do swojego pierwotnego kształtu bez żadnego uszczerbku. Duża zaleta jest taka, że poliuretan jest bardzo odporny na ścieranie. Będzie to zatem idealny materiał w środowisku pracy węża, narażonego na szuranie, ciąganie po ziemi. Temperatura pracy jest zależna od domieszek, od ok. -15 do plus 60-80°C. Odporność chemiczna jest akceptowalna, szczególnie w przypadku olejów czy zaolejonym powietrzem. Z uwagi na elastyczność, miękkość (nie są prężne przy pracy), uniwersalność, a przy tym odporność mechaniczną, są najczęściej wybieranym rodzajem spiralek pneumatycznych. Materiał ten jest bezpieczny dla operatora, środowiska pracy jak i obrabianego elementu, środowiska pracy.

Węże spiralne wykonane z polietylenu - polietylen charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną i stosowany jest tam gdzie mamy warunki bardzo niesprzyjające chemicznie, np. w zakładach chemicznych, gdzie podczas odmuchu powietrza może nastąpić pochlapanie np. zasadą, kwasem - to jego przewaga nad poliuretanem. Innym przykładem mogą być zakłady spożywcze, gdzie podczas częstego mycia różnymi roztworami czyszczącymi opartymi na kwasach i zasadach maszyn i urządzeń może być również kontakt z wężami. Klasyczne wężyki poliuretanowe z czasem ulegają degradacji od częstego mycia - nie od aplikacji, czyli nie od powietrza które przesyłają. Spiralka polietylenowa jest sztywniejsza jeśli chodzi o pracę, lecz też bardziej podatna na załamania, bardziej delikatna, dlatego też mimo niedużej ceny nie jest zbyt popularna. Węże polietylenowe są bardzo konkurencyjne cenowo, choć wymagają przestrzegania higieny pracy, aby zachować swoje cechy fizykochemiczne jak i wytrzymałościowo-odpornościowe (aby uniknąć załamań, pognieceń, innych uszkodzeń).

Węże spiralne wykonane z poliamidu - twarde przewody, przenoszące wyższe ciśnienia pracy niż polietylen i poliuretan i jest to ich główna przewaga w stosunku do nich. Mają co prawda pamięć kształtu, jednak są zdecydowanie bardziej odporne niż polietyleny. Wartym podkreślenia jest fakt, że węże te mają większe temperatury pracy niż poliuretany. Sprawia to, że spiralki poliamidowe bardzo dobrze sprawdzą się w cięższych warunkach pracy.


Montaż węży spiralnych

Na wężykach spiralnych możemy montować szybkozłącza lub za pomocą złącza skręcanego zakończyć je gwintem np. 1/4, 3/8, 1/8 itp. Niektórzy producenci, którzy szukają tanich rozwiązań, odchodzą na przykład z modelu skręcania węża ze złączką i osadzają ją na twardo na końcu metodą na gorąco. Dzieje się tak wskutek parcia klientów na cenę. Ma to uzasadnienie tylko w momencie rzadkiego używania węży, w sposób nieciągły np. w garażu, gdzie jest sprężarka używana okazjonalnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie skręcane, które jest zdecydowanie bardziej niezawodnie. Jest o tyle przyjazne, że w przypadku uszkodzenia szybkozłączki nie musimy wymieniać całego węża. Możemy kupić samo szybkozłącze odpowiednie do naszego przewodu. W Pneumat, w dziale Akcesoria do węży spiralnych znajdziemy takie wtyczki - obniża to koszty regeneracji, naprawy węży. To rozwiązanie montażowe jest tylko nieznacznie droższe niż osadzane na ciepło, ale w praktyce jest bardziej niezawodne i łatwiejsze u utrzymaniu.


Charakterystyka przewodów spiralnych z oferty Pneumat.

W ofercie sklepu internetowego Pneumat. dostępny jest szeroki wybór węży spiralnych. Posiadają one gęsto ułożone zwoje, w których jako główne medium używa się sprężonego powietrza. Dodatkowo oferowane przez nas przewody spiralne mają możliwość przenoszenia także olejów, wody, próżni, tłuszczy, paliwa, substancji organicznych i nieorganicznych oraz substancji chemicznych.

Proponowane przez nas produkty pracują w szerokim zakresie temperatur. Materiałem konstrukcyjnym używanym w większości naszych przewodów jest poliuretan. Na ofertę przewodów spiralnych składają się:

  1. Węże spiralne PU serii Clasic - klasyczna, najpopularniejsza seria węży spiralnych mająca szerokie zastosowanie w branżach przemysłu, takich jak meblowy czy motoryzacyjny. Wykonany z poliuretanu przewód spiralny o niewielkiej wadze całkowitej może pracować w zakresie temperatur od -20°C do +70°C oraz przy ciśnieniu roboczym 10 lub 12 bar (dla temperatury 23°C). Do wyboru możliwe są dwie wartości średnic przewodu 8x5 mm lub 12x8 mm, które rozciągają się maksymalnie do długości 5, 10 albo 15 m. Ze względu na użyte materiały oraz formę wykonania przewody spiralne z serii Classic zapewniają ochronę antypoślizgową oraz ochronę przed zranieniem.

  2. Przewody spiralne z nylonu - seria lekkich węży spiralnych wytworzonych z nylonu (poliamidu) wykorzystywana jest do transportu zróżnicowanych mediów takich jak sprężone powietrze, oleje, tłuszcze, paliwa, substancje organiczne i nieorganiczne. Przewody posiadają gęsto ułożone zwoje i umożliwiają pracę w zakresie temperatur od -40°C do +100°C. Maksymalne ciśnienie robocze ma wartość 11, 12, 13, 16, 22 bar w zależności od wybranej średnicy przewodu. Ze względu na użyte materiały oraz formę wykonania przewody spiralne zapewniają ochronę antypoślizgową oraz ochronę przed zranieniem. Do węży spiralnych z tej serii posiadamy dopasowane zakończenia oraz przyłączki.

  3. Przewody spiralne z obrotowymi końcówkami - węże spiralne z obrotowymi końcówkami wykonane z poliuretanu przyjmują postać małych, gęsto rozmieszczonych zwojów o niewielkiej wadze. Poprzez przewody przenosi się sprężone powietrze, a temperatura ich pracy może zawierać się od -40°C do +74°C. Długości jakie może przyjmować wąż po rozciągnięciu to 3 m, 6 m lub nawet 7,5 m. W zależności od średnicy przewodu ma on możliwość pracować przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 9 bądź 10 bar (dla temperatury odpowiadającej 23°C). Gwinty zastosowanych końcówek przewodów spiralnych to G 1/4 lub G 3/8 w zależności od średnicy węża.

  4. Przewody spiralne PU wzmocnione z końcówkami obrotowymi - węże typu spiralnego z obrotowymi końcówkami wytwarzane są również ze wzmocnieniem. W poliuretanowych przewodach z tej serii stosuje się oplot w celu zwiększenie odporności na czynniki zewnętrzne. Medium przenoszonym przez ten typ węży spiralnych, które mogą pracować w temperaturze od –40°C do +74°C, jest sprężone powietrze. Dostępne są dwa warianty średnicy przewodu, 9,5x6,3 mm lub 12x8 mm, dla których graniczna długość rozciągnięcia to 3, 6, lub 7,5 m, przy czym niezależnie od nich maksymalne ciśnienie pracy może wynosić 14 bar (dla temperatury 23°C). Zamontowane w wężach spiralnych gwinty to G 1/4 lub G 3/8.

  5. Przewody spiralne PU wysokiej wytrzymałości - gęsto ułożone zwoje węży z poliuretanu o wysokiej wytrzymałości są przystosowane do najcięższych warunków pracy. Ten rodzaj przewodu może pracować przy dużym zapyleniu, wibracjach oraz wysokiej temperaturze. Z tego względu używa się go m.in. w spawalnictwie. Medium wykorzystywanym w przewodach o zwiększonej wytrzymałości jest sprężone powietrze. Temperatura pracy tych węży spiralnych może przyjmować wartości z zakresu -20°C do +60°C. Produkowane są przewody spiralne o dwóch średnicach do wyboru, 10x6,5 mm oraz 12x8 mm, przy czym maksymalne ciśnienie robocze w obu przypadkach przyjmuje wartość 10 bar. Po rozciągnięciu wąż spiralny może osiągać długości równe 2, 4, 6, 8 m zależnie od wybranej średnicy. Przewody wyposażone są w bezpieczne szybkozłącze oraz króciec NW7,6 wykonane z mosiądzu.

  6. Przewody spiralne z poliamidu PA11 - pracują w temperaturze od -40°C do +80°C. W tego rodzaju przewodach bez zakończeń można stosować zarówno sprężone powietrze jak i oleje, tłuszcze, paliwa, substancje chemiczne. Przewód spiralny dostępny jest w wielu wariantach średnic.

  7. Przewody spiralne podwójne - poliuretanowe węże spiralne podwójne wykorzystuje się w kontroli płynów, urządzeniach stosowanych w miernictwie i automatyce. Medium, które znajduje się w przewodzie, może być zróżnicowane, a także przyjmować klasyczną postać sprężonego powietrza. Temperatura pracy węża zawiera się pomiędzy -20°C a +85°C. Materiałem użytej w przewodzie sprężyny jest poliamid, a dla złączy stosuje się mosiądz. Koniec krótki przewodu spiralnego ma długość 100 mm, natomiast koniec długi 500 mm. Istnieją dwa niebiesko/żółte warianty tego rodzaju przewodu, bez złączek oraz kompletne. W przypadku braku złączek nie stosuje się zakucia, a maksymalne ciśnienie to 10 bar. Dla węży spiralnych kompletnych używa się złączy na obu końcach przewodu oraz stosuje się zakucie obrotowe, natomiast maksymalne ciśnienie to 12 bar. Wymienione wersje węży spiralnych różnią się wagą w zależności od maksymalnej długości roboczej (3000 i 6000 mm).

  8. Przewody spiralne Atex - węże spiralne Ex mogą być stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem (wg wytycznej 94/9 / EG (ATEX)). Stosowanym przy produkcji tego rodzaju przewodów materiałem jest poliuretan, który zapewnia odporność na drobnoustroje, hydrolizę oraz promieniowanie UV. Obecna w wężu sprężyna wykonana jest z poliamidu, natomiast materiał złączy mosiądz gładki MS 58. Przewody Ex mają zastosowanie przy produkcji elementów elektronicznych, obróbce powierzchni, górnictwie czy budowie tuneli. Medium wykorzystywanym w tego typu wężach jest zarówno sprężone powietrze, próżnia i woda. Temperatura pracy przewodów może przyjmować wartość od -20°C do +85°C, natomiast ciśnienie normalne maksymalne to 12 bar. Końce węży spiralnych typu Ex mają długość 100 mm dla końca krótkiego oraz 500 mm dla długiego. Dostępne średnice węża antystatycznego to 8/6, 10/7,5 i 12/9 mm, natomiast maksymalne długości robocze to 3000 i 6000 mm.

  9. Certyfikowane węże spiralne FDA - węże spiralne FDA są sprężystymi przewodami odpornymi na zużycie i zgniecenia. Zachowują swoją elastyczność nawet przy niskich temperaturach. Nie przenoszą one smaków ani zapachów. Ich cechą jest odporność również na mikroby, hydrolizę, oleje i gazy. Materiałem, z którego jest wykonany przewód to poliuretan. Istnieje możliwość stosowania jako medium gazów, płynów i ciernych materiałów stałych. Węże spiralne FDA wykorzystuje się w przemyśle spożywczym przy przenoszeniu żywności, suszeniu oraz kwasowych i tłustych produktach, a także w przemyśle farmaceutycznym. Maksymalne ciśnienie ich pracy wynosi 12 bar, a temperatura pracy zawiera się w zakresie od -40°C do +90°C. Końce przewodu mają długość 100 mm dla części krótkiej oraz 500 mm dla długiej. Produkowane są dwa rodzaje węży spiralnych FDA bez zakuć oraz kompletne ze złączkami SS i zakuciem ze stali nierdzewnej. Przy każdym modelu przewodu kompletnego wykorzystywane jest połączenie ESE-coupling+plug.

Przewody spiralne CEJN - grupa wysokogatunkowych węży, mają możliwość pracy w szerokim zakresie temperatury. Głównym medium stosowanym w przypadku przewodów CEJN jest sprężone powietrze, natomiast najczęściej stosowanym do wyrobu węży materiałem jest poliuretan. W skłąd tej oferty wchodzą:

  1. Przewody spiralne iskroodporne z poliuretanu - iskroodporne węże spiralne z poliuretanu nadają się do pracy w trudnych warunkach, dlatego stosuje się je m.in. w spawalnictwie. Medium wykorzystywanym w tego typu przewodach jest sprężone powietrze jednak należy mieć na uwadze, że nie należy stosować w nim powietrza do oddychania. Przewody spiralne posiadają małe oraz gęsto ułożone zwoje. Zewnętrzna warstwa jest iskroodporna natomiast część wewnętrzna wykonana jest z poliuretanu i wyposażono ją w szybkozłącza i króciec NW7,6 ze stali wraz z zabezpieczeniem przed samoczynnym rozłączeniem. Temperatura pracy przewodu spiralnego zawiera się w przedziale od -20°C do +60°C, a maksymalne ciśnienie robocze przy 20°C to 10 bar.

    Kompletny zestaw przewodów do sprężonego powietrza CEJN
    Przewód odporny na działania zewnętrzne np. iskry flex
  2. Przewody spiralne PUR - spiralny wąż PUR wykonany z poliuretanu na bazie estrów oraz zgodnie z FDA jest lekkim, elastycznym przewodem, który jest odporny na fałdowanie, rozciąganie, uderzenia oraz ścieranie. Dodatkowo jest również wytrzymały na działanie olejów, rozpuszczalników oraz wodnych i bezwodnych roztworów. Temperatura jego pracy zawiera się w granicach od -20°C do +60°C, a maksymalne ciśnienie robocze przy 20°C to 10 bar.

  3. Przewód spiralny Anti-Spark - jest wężem wytworzonym z poliuretanu na bazie estrów. Przewód jest odporny na przypalenia oraz uszkodzenia wynikające z zagrożenia iskrzeniem. Tego rodzaju przewodu używa się w zastosowaniach z powietrzem do oddychania. Można z niego korzystać przy spawaniu bądź w cięciu. Przewód Anti-Spark jest wytrzymały na działanie olejów, rozpuszczalników oraz innych bezwodnych roztworów.

  4. Kompletny przewód spiralny PUR - kompletny przewód spiralny PUR z poliuretanu na bazie estrów bez oplotu posiada w zestawie wąż Anti-Spark, szybkozłącza i wtyki serii 342. Materiałem złączy jest ocynkowana stal, która w wersji hartowanej jest wykorzystywana w produkcji wtyku. Powietrze przepływa przez przewody z wydajnością równą 1950 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze może osiągać wartość 10 bar.

  5. Kompletne węże ze złączem esafe 300 - kompletne węże wykonane z poliuretanu wraz ze złączami oraz króćcami eSafe serii 300 posiadają w zestawie elastyczny przewód PUR. Zakres temperatury pracy węża może przyjmować wartości od -20°C do +100°C. Używanym w przewodzie medium jest sprężone powietrze. Produkowane są dwa rodzaje kompletnych węży ze złączem eSafe spiralne bądź proste z oplotem. W przypadku spiralnych przewodów maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar, a dla węży prostych z oplotem wartość ta może przyjmować 10 lub 16 bar.

  6. Kompletne węże ze złączem esafe 310 - kompletne węże wykonane z poliuretanu wraz ze złączami oraz króćcami eSafe serii 310 posiadają w zestawie elastyczny przewód PUR. Temperatura ich pracy może osiągać wartości z przedziału -20°C do +100°C. Jako medium stosuje się sprężone powietrze osiągając jego przepływ na poziomie 950 l/min. Dostępne są przewody spiralne oraz proste z oplotem ze złączem eSafe serii 310. Maksymalne ciśnienie pracy dla węży prostych może przyjąć wartości 12 bądź 16 bar, a dla typu spiralnego wielkość ta wynosi 10 bar.

  7. Kompletne węże ze złączem esafe 315 - kompletne węże ze złączem eSafe serii 315 składają się z elastycznego węża PUR, złączy oraz króćców. Temperatura, w której możliwa jest praca przewodu zawiera się w zakresie od -20°C do +100°C. Medium, którym znajduje się sprężone powietrze, przepływa z wydajnością 1950 l/min. Produkowane są węże spiralne oraz proste z oplotem. Dla przewodów spiralnych maksymalne ciśnienie robocze przyjmuje wartość 10 bar, a dla typu prostego jest to 12 lub 16 bar.

  8. Kompletne węże ze złączem esafe 320 - zestaw kompletnych węży składa się z elastycznego przewodu PUR, złączy oraz króćców eSafe serii 320. Przewody zapewniają przepływ powietrza na poziomie 2250 l/min. Dostępne są trzy rodzaje zestawu, w których skład wchodzą przewody spiralne, spiralne Soft-Line i proste z oplotem. W przypadku węży spiralnych oraz typu Soft-Line temperatura pracy zawiera się w przedziale od -20°C do +100°C, a wykorzystywanym w nich medium to sprężone powietrze. To co je od siebie różni jest fakt, że węże spiralne mają gęsto umieszczone zwoje i mogą być stosowane w ciężkich warunkach pracy przy dużym zapyleniu, wibracjach czy w wysokiej temperaturze, z tego względu stosuje się je m.in. w spawalnictwie. Przewód prosty z oplotem może być wykorzystywany przy pracy w temperaturze od -20°C do +60°C. Także posiada gęsto ułożone zwoje oraz nadaje się do stosowaniu w przypadku zapylenia, wysokiej temperatury i wibracji, czyli np. w spawalnictwie.

  9. Kompletne węże ze złączem esafe 410 - na zestaw kompletnych węży składają się elastyczny przewód poliuretanowy PUR, złącza oraz króćce eSafe serii 410. Temperatura pracy węży może zawierać się w przedziale od -20°C do +100°C, a jako medium stosuje się sprężone powietrze o przepływie 4000 l/min. Istnieje przewód typu spiralnego oraz prostego z oplotem. Przy obydwu rodzajach maksymalne ciśnienie pracy wynosi 10 bar.

  10. Kompletne węże antystatyczne - kompletne węże antystatyczne złożone są z gumowego przewodu EPDM prostego w oplocie, szybkozłącza z ocynkowanej stali i z wtyki z ocynkowanej hartowanej stali. Wykorzystuje się go w miejscach, gdzie stosowane czynniki robocze wywołują nadmierne powstawanie ładunków statycznych bądź rozładowanie tych ładunków może wywołać wybuch. Maksymalne ciśnienie pracy przewodów antystatycznych wynosi 12 bar.

  11. Kompletne przewody ze złączami i osprzętem - kompletne węże ze złączkami z ocynkowanej stali oraz akcesoriami dzielą się na zestawy z gwintowanymi złączkami obrotowymi, gwintowanymi złączkami stałymi oraz z pistoletem pneumatycznym. Żaden z tych kompletów nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Każdy z proponowanych węży wykonany jest z poliuretanu (PUR) w wielu wariantach średnicy.

Faq - Przewody spiralne - Najczęściej zadawane pytania

Najbardziej popularną elementem złącznym na waż jest szybkozłącze NW 7,2 (tzw. euro standard). Natomiast kończąc przewód spiralny gwintami zewnętrznymi możemy dowolnie dobierać i mieszać złączki i standardy – wedle potrzeb pracownika.

Oferowane przez Pneumat zazwyczaj mają złącza skręcane. Za pomocą kluczy można wąż rozkręcić, zdemontować złączkę i obciąć pożądaną długość węża i zamontować złączkę z powrotem. Taki przewód spiralny nadal będzie w pełni funkcjonalny. Jednym minusem jest to, że jeśli wąż w oryginale miał tzw. ”wąsy” (czyli prosty odcinek wężyka miedzy spiralą a złączką), to po obcięciu i montażu posiadać ich już nie będzie.

Można, umożliwiają to szybkozłącza, np. 2 x 5 metrowe węże połączyć poprzez spięcie w jeden 10 metrowy przewód spiralny. Można połączyć wiele węzy spiralnych ze sobą, minusem jest spadek ciśnienia, który wynika z długości połączenia oraz ciężkie (masa) miejsca połączeń potencjalnie narażone na uszkodzenie.

Nie miało by to sensu, nie stosuje się spiralek w bębnach pneumatycznych, jedynie w balanserach.

Każde połączenie, bez względu na materiał obu węzy czy ich typ budowy (proste, spiralne) realizowane jest poprzez szybkozłącze lub złączkę wtykową . Może to być wąż gumowy, spiralny, poliuretanowy, wykonany z polietylenu. Uwarunkowane jest to potrzebami, środowiskiem pracy, aplikacją – z punktu technicznego nie stanowi to problemu.

Dobrego CEJNa lub ekonomicznego Flowmatika. Zdecydowanie w tym środowisku pracy sprawdzi się wąż spiralny wykonany z poliuretanu, który jest przyjazny użytkownikowi. Przewody te nie męczą rąk operatora, ciekawym rozwiązaniem jest także wąż do narzędzi AIRSOFT, który sprawdzi się w przypadku manualnej pracy.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Wojciech Połeć
Product Manager
E-mail: weze@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Technikum Mechanicznego oraz Politechniki Poznańskiej. W Pneumat. ekspert od doboru węży i przewodów przemysłowych oraz odmuchu sprężonym powietrzem. Interesuję się nowymi technologiami i wykorzystaniem ich w codziennym życiu oraz przemyśle. Prywatnie namiętny czytelnik, fan programów popularno-naukowych, „złota rączka”.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region



W tym dziale znajdziesz: