- Przyciski sterownicze
Przyciski sterownicze - przełączniki
- Produkty
-
Wyłączniki bezpieczeństwa należą do grupy kontaktowego wyposażenia ochronnego fabryk i szeroko rozumianych obiektów produkcyjno-przemysłowych.
Przyciski bezpieczeństwa – informacje ogólne
Przyciski bezpieczeństwa należą do ważnych komponentów systemów ochronnych. Funkcja zatrzymania awaryjnego jest wyzwalana poprzez wciśnięcie przycisku awaryjnego.
Ma ona na celu jak najszybsze zastopowanie niebezpiecznych elementów ruchomych maszyny. Jej najprostsza realizacja polega na odcięciu zasilania pneumatycznego układów napędzających. Zazwyczaj w aplikacjach tego typu wykorzystywane są przyciski grzybkowe (w kolorze czerwonym), zamontowane na żółtym tle, przyciskane przez operatora w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Przyciski awaryjne mogą występować w różnych rozmiarach i odmianach, działając na zasadzie „odkręcić do uwolnienia”, „wciśnij-wyciągnij”. Uwolnienie może się odbywać również za pomocą kluczyka (wyłącznik grzybkowy ze stacyjką). W takich aplikacjach, jak tablice rozdzielcze, konsole obsługiwane dwiema rękami i różnego rodzaju maszyny, które stanowią potencjalne źródło zagrożenia, ogromną rolę odgrywają przyciski zatrzymania awaryjnego, które stanowią uzupełnienie sprzętu ochronnego. Przycisk awaryjny nie może być jednak traktowany jako podstawowe urządzenie ochronne, gdyż nie zapobiega dostępowi do zagrożenia, ani nie wykrywa tego dostępu.
Przyciski wyłączania awaryjnego nie są urządzeniami służącymi bezpieczeństwu maszyn. Przyciski awaryjne mają za zadanie przeciwdziałać zdarzeniom, w których pracownicy mogliby odnieść obrażenia i dlatego powinny być stosowane tylko w sytuacjach awaryjnych.
Przyciski awaryjne nie powinny być używane, aby wstrzymać pracę maszyny na czas przerwy pracowników lub jako etap procesu produkcyjnego tj. powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Wyłącznik awaryjny powinien się znaleźć na każdej stacji kontrolnej oraz we wszelkich niezbędnych miejscach przewidzianych w planie bezpieczeństwa zakładu przemysłowego. Wyłącznik awaryjny powinien być zainstalowany w dogodnym miejscu dla operatora (a nie tylko z pespektywy projektanta), co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy. Niekorzystne jest umieszczenie wyłączników bezpieczeństwa w niebezpiecznym obszarze, w którym odbywa się praca.
Rolą przycisku bezpieczeństwa jest zabezpieczenie przed potencjalnymi ryzykami, urazami oraz szeroko rozumianym zagrożeniem czy też zniwelowanie do minimum ich potencjalnych skutków. Przyciski awaryjne chronią nie tylko operatorów maszyn, lecz także inne osoby znajdujące się w strefie niebezpiecznej na terenie obiektu.
Wg najnowszych danych prawie 70% wypadków w przemyśle jest związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń. Na podmiotach produkcyjnych ciąży obowiązek dostosowania się do norm i dyrektyw Unii Europejskiej, które ściśle precyzują wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w warunkach przemysłowych. Wyłączniki awaryjne stanowią podstawowy element każdego układu bezpieczeństwa, od tych z kolei wymaga się niezawodności w sytuacjach krytycznych. Wyłącznik awaryjny jest stosowane w automatyce, zróżnicowanych systemach sterowania, szafach sterowniczych, słowem wszędzie tam gdzie działa napęd pneumatyczny. Grzybek bezpieczeństwa jak i inne przyciski sterownicze stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym, metalowym, drzewnym, transportowym, tworzyw sztucznych czy robotyce i mechatronice. Wyłącznik awaryjny stanowi wyposażenie prawie każdej maszyny przemysłowej i powinien być dostosowany do działania każdego mechanizmu wykonującego pracę. W ofercie Pneumat System znaleźć można wyłącznik bezpieczeństwa typu grzybek, który jest ryglowany tj. w momencie jego użycia następuje jego zablokowanie. Operator po zażegnaniu niebezpieczeństwa odryglowuje go poprzez odkręcanie. Dlatego też poprawna instalacja i uzupełnienie luk bezpieczeństwa jest tak istotne w zagwarantowaniu pełnej ochrony przed ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu i życiu pracowników.
Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl
Biogram
W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.
Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl
W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.
Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region