- Case Study - Modernizacja form wtryskowych w fabryce opakowań
Optymalizacja procesu produkcji plastikowych opakowań za pomocą form wtryskowych
Aby procesy produkcyjne były wydajne, a wytworzone produkty mogły trafić do sprzedaży, każdy element linii produkcyjnej musi być w pełni sprawny i spełniać obowiązujące normy oraz inne regulacje prawne. Niewłaściwie dobrane rozwiązania mogą powodować problemy podczas procesów produkcyjnych, przez co zwiększają się koszty, wydłuża czas realizacji procesu i obniża wydajność. Przeczytaj moje Case Study i dowiedz się jak uniknąć powyższych zagrożeń.
W zakładzie wytwarzającym plastikowe opakowania na aparaty słuchowe wykorzystuje się formy wtryskowe. Technologia wtryskiwania jest powszechnie stosowana w produkcji seryjnej wyrobów z tworzyw sztucznych. Proces wtryskiwania polega na podgrzaniu tworzywa sztucznego, a następnie wtłoczeniu uplastycznionego materiału pod odpowiednim ciśnieniem do formy, gdzie otrzymuje on pożądany kształt. Następnie gotowy wyrób jest wyjmowany z formy. Aby proces ten był w pełni sprawny, formy wtryskowe oraz wszystkie potrzebne komponenty układu muszą być właściwie zaprojektowane i zainstalowane. Przeczytaj poniższy wpis i przekonaj się, jak zmodernizowaliśmy linię produkcyjną opakowań na aparaty słuchowe.
Klient zgłosił się do nas z prośbą o modernizację linii produkcyjnej w swoim zakładzie branży opakowaniowej. Zamówione u poprzedniego dostawcy rozwiązania nie spełniały obowiązujących norm i uniemożliwiały rozpoczęcie produkcji.
Zastany proces:
W zakładzie produkuje się opakowania z tworzyw sztucznych.
Opakowania na aparaty słuchowe produkowane są z wykorzystaniem form wtryskowych.
Formy wtryskowe zostały zamówione u chińskiego producenta. Dostarczone zostały zdemontowane i nie nadawały się do użytku od razu po zamontowaniu na linii produkcyjnej.
Zamówione szybkozłącza nie są zunifikowane, przez co nie można swobodnie łączyć różnych elementów układu ze sobą.
Po podłączeniu form przetestowano działanie układu. Produkt, który powstawał był niekompletny i niskiej jakości.
Produkt końcowy nie spełnia norm jakości, występują bardzo duże straty granulatu, medium zastyga w formach.
Usprawniony proces:
Po wizycie w zakładzie i dokładnym przeanalizowaniu problemu, zmodernizowaliśmy 16 maszyn wyposażonych w formy wtryskowe. Uzbroiliśmy około 50 matryc, podłączyliśmy blisko 500 węży pneumatycznych. Zapewniliśmy całkowicie nowe połączenia przewodów z szybkozłączami - zakuliśmy węże do form wraz z naszymi szybkozłączami, które są zunifikowane pod względem rozmiaru i typu, przez co swobodnie można przełączać się między różnymi formami wtryskowymi, przewodami. Dzięki zastosowaniu tych samych szybkozłączy do form można łączyć ze sobą różne elementy układu, na czym zależało klientowi.
Wdrożyliśmy także rozwiązania umożliwiające wydajny oddmuch wyprodukowanych opakowań i jego dejonizację. Dzięki temu produkt zostaje oczyszczony z drobin obrabianego materiału i innych cząsteczek. Dejonizacja, czyli neutralizacja ładunków o zbyt wysokiej energii zapewnia z kolei ochronę przed przyleganiem do odmuchanego elementu pyłów i innych zanieczyszczeń.
Bez modernizacji i optymalizacji linii produkcyjnej rozpoczęcie produkcji było niemożliwe. Układ nie był w pełni sprawny, występowały duże straty medium, a gotowy produkt nie był kompletny i nie spełniał obowiązujących norm jakości. Po wdrożeniu zmian zwiększyła się wydajność procesu, skrócił się czas i zmniejszyły koszty związane z produkcją opakowań. Możliwa jest także kontrola jakości wytwarzanych elementów. Zwiększyliśmy również poziom bezpieczeństwa w zakładzie, gdyż niewłaściwie dobrane rozwiązania, nieszczelny układ stwarzały ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku i uszkodzenia infrastruktury zakładu, a nawet uszczerbku na zdrowiu pracowników.
✔
Bezpieczne
warunki pracy
✔
Optymalizacja
procesu
✔
Kontrola
jakości
✔
Zwiększona
wydajność
✔
Skrócony czas
wykonywania pracy
✔
Obniżenie
kosztów
Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?
Opisane przez nas rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują formy wtryskowe jako element linii produkcyjnej. Będzie to zatem przemysł opakowaniowy, branża medyczna, branża rolnicza i wiele innych.
Przemysł
opakowaniowy
Przemysł
rolniczy
Przemysł
medyczny
Może zainteresuje Cię podobny temat:
Jeśli Ty także poszukujesz rozwiązań, które usprawnią pracę w Twoim zakładzie, skontaktuj się z nami. Odwiedzimy Twoją firmę i pomożemy zoptymalizować zachodzące w niej procesy!
2024-08-01
Pneumat.
Autor:
Paweł Mioduszewski
Inżynier Sprzedaży
Autor:
Paweł Mioduszewski
Inżynier Sprzedaży
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!