- Praktyczny mini słowniczek pneumatyczny
Praktyczny mini słowniczek pneumatyczny
Krótki słownik pojęć pneumatycznych
Pneumatyka to szeroki zbiór procesów, pojęć, zależności, działań i oczywiście produktów. Mając na uwadze poszerzanie wiedzy osób zainteresowanych tą dziedziną nauki, postanowiliśmy przygotować słownik pojęć pneumatycznych, który będziemy systematycznie uzupełniać. Zachęcamy do lektury!
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Co oznacza skrót NO i NC?
Jaka jest różnica między oznaczeniami CP, CO i CC?
Jaka jest zależność między ciśnieniem nominalnym a temperaturą?
BP
Burst pressure - ciśnienie rozerwania (zwykle min x3 ciśnienia roboczego)
CC
Central close - centralnie zamknięty
Określenie stosowane przy zaworach 3 położeniowych, określające położenie środkowe (poza skrajnymi - tłoczysko wysunięte/tłoczysko wsunięte) w którym wszystkie drogi (kanały) są odcięte.
W przypadku zastosowania zaworu 5/3 CC do siłowników tłoczyskowych możemy zatrzymać tłoczysko w dowolnej pozycji z zablokowaniem położenia tłoczyska (przyłącze powietrza do obu komór jest zamknięte). W zaworach sterowanych elektrycznie pozycja środkowa ustalana jest przez sprężyny.
Ciśnienie wsteczne
Ciśnienie wsteczne to ciśnienie wylotowe, które działa w kierunku przeciwnym do pożądanego przepływu
Jest ono często generowane z powodu zagięć lub załamań rur umieszczonych na wylocie, co powoduje zmniejszenie przepływ. Zawory membranowe 2-drogowe nie pozwalają, aby ciśnienie wylotowe (lub ciśnienie wsteczne) było wyższe niż ciśnienie wlotowe. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji zaleca się stosowanie zaworów zwrotnych, aby zapobiec przepływowi ciśnienia wstecznego przez obwód przed zaworem.
CO
Central open - centralnie otwarty / centralnie odpowietrzony
Określenie stosowane przy zaworach 3 położeniowych, określające położenie środkowe (poza skrajnymi- tłoczysko wysunięte/tłoczysko wsunięte) w którym wszystkie drogi (kanały) są odpowietrzone – obie komory są podłączone do atmosfery, zazwyczaj poprzez tłumiki.
W przypadku zastosowania zaworu 5/3 CO do siłowników tłoczyskowych, tłoczysko możemy swobodnie wysuwach i wsuwać (powietrze z obu komór podłączone jest do atmosfery). W zaworach sterowanych elektrycznie pozycja środkowa ustalana jest przez sprężyny.
CP
Central pressure - centralnie napowietrzone
Określenie stosowane przy zaworach 3 położeniowych, określające położenie środkowe (poza skrajnymi- tłoczysko wysunięte/tłoczysko wsunięte) w którym wszystkie drogi (kanały) są zasilane – obie komory są pod tym samym ciśnieniem.
W przypadku zastosowania zaworu 5/3 CP do siłowników jednotłoczyskowych, tłoczysko będzie się wysuwało wskutek większej powierzchni (siły) po stronie przeciwnej do tłoczyska. Siła od strony tłoczyska jest mniejsza o pole powierzchni pręta.
Zawory tego typu są stosowane głównie do zatrzymywania w położeniach nieskrajnych siłowników beztłoczyskowych/liniowych. Ze względów na ich budowę:
pole powierzchni po obu stronach tłoka takie samo,
brak 100% szczelności ze względu na uszczelnienie taśmą.
W zaworach sterowanych elektrycznie pozycja środkowa ustalana jest przez sprężyny.
DN
Nominal diameter – średnica nominalna
Określa średnicę wewnętrzną w mm, dla zaworów jest to wielkość minimalnego przewężenia w zaworze.
W zaworach pełno przelotowych DN odpowiada wielkości przyłącza np. dla zaworu 3/4” będzie to 20mm, dla zaworów ze zredukowanym przelotem wartości te będą niższe np. 15mm.
Δp
Ciśnienie różnicowe
Ciśnienie różnicowe (lub spadek ciśnienia) oznacza różnicę ciśnień pomiędzy wlotem i wylotem zaworu. Symbolem jest Δp.
ID
Inside diameter - średnica wewnętrzna
Lepkość
Lepkość płynu jest wielkością fizyczną, która mierzy opór przepływu, jaki stawia płyn
Parametr lepkości ma duży wpływ na natężenie przepływu i MOPD. Maksymalna zalecana lepkość, wyrażona w cSt (centiStokes), jest podana dla każdej średnicy zaworów membranowych w tabelach katalogowych. Stosowanie płynów o wyższych wartościach lepkości może prowadzić do zmniejszenia wydajności i zatkania otworów zaworów membranowych.
MOPD
Maximum Operating Pressure Difference
Oznacza maksymalną roboczą wartość Δp, którą zawór musi pokonać, aby umożliwić przepływ płynu. Przy tej samej kryzie, ale z zasilaniem AC lub DC napięcia zasilania, wartości MOPD mogą być różne. Z MOPD (Minimum Operating Pressure Difference) oznacza minimalną roboczą Δp, która pozwala na otwarcie lub zamknięcie kryzy głównej. W zaworach membranowych bezpośredniego działania może to być 0 bar, natomiast w serwowspomaganych musi być zawsze > 0 bar.
NC
Normal close - normalnie zamknięty
Określenie dotyczy zaworów, w których w pozycji bez podania sygnału sterującego (pneumatycznego, elektrycznego, mechanicznego) przepływ medium przez zawór jest odcięty (brak przepływu). Po podaniu sygnału następuje przepływ medium.
Określenie dotyczy zaworów 2/2 – otwieranie / zamykanie przepływu oraz 3/2 – w których oprócz odcięcia medium na zasilaniu, droga za zaworem jest podłączona do atmosfery (odpowietrzenie).
NO
Normal open - normalnie otwarty
Określenie dotyczy zaworów, w których w pozycji bez podania sygnału sterującego (pneumatycznego, elektrycznego, mechanicznego) występuje przepływ medium przez zawór (droga otwarta). Po podaniu sygnału następuje odcięcie przepływ medium.
Określenie dotyczy zaworów 2/2 – otwieranie / zamykanie przepływu oraz 3/2 – w których oprócz zasilenia w medium odbiornika mamy odcięte odpowietrzenie.
OD
Outside diameter - średnica zewnętrzna
PN
Pressure Nominale – ciśnienie nominalne
Określa maksymalne ciśnienie z jakim może pracować element (zawór, wąż, itp.) określone dla wody przy temperaturze 20’C. W zależności od medium i temperatury wartości max ciśnienia mogą ulec zmianie. Zależność tą przedstawia wykres ciśnienie / temperatura.
PS
Maksymalne dopuszczalne ciśnienie
Maksymalne dopuszczalne ciśnienie (PS) to maksymalne ciśnienie, które zawór może wytrzymać przed uszkodzeniem elementów wewnętrznych i/lub wyciekiem zewnętrznym. Nie ma ono związku z MOPD, o ile musi być wyższe lub w każdym przypadku równe ciśnieniu wlotowemu.
WP
Work pressure - ciśnienie pracy
Współczynniki przepływu Kv i Cv
Współczynnik natężenia przepływu Kv, który wykorzystuje system metryczny jednostek miary, określa przepływ wody, która przepływa przez element z ciśnieniem różnicowym 1 bar przy temperaturze pomiędzy 5°C a 40°C i jest określany zgodnie z normami wskazany przez normy VDE 2173
Wyrażany jest w: m3/h lub l/min. Współczynnik natężenia przepływu Cv wykorzystuje jednostki miary systemu anglosaskiego i określa przepływ wody, która przepłynie przez element w temperaturze 60°F przy ciśnieniu różnicowym 1 psi. Jest on wyrażony w US gpm (galonach amerykańskich na minutę).
Tych dwóch wartości nie można porównać, ale istnieją przeliczniki wzory:
Kv = 0,857 * Cv
Cv = 1,165 * Kv
Znając rodzaj płynu, ciśnienie robocze i dopuszczalny spadek ciśnienia, współczynnik przepływu Kv lub Cv pozwala obliczyć natężenie przepływu, przez element oraz względną wielkość dla właściwego wykorzystania w danej aplikacji.
2022-09-27
Pneumat
Autor:
Kamil Baryń
Kierownik Działu
Armatury Przemysłowej
Autor:
Kamil Baryń
Kierownik Działu
Armatury Przemysłowej
Faq - Słownik pojęć - Najczęściej zadawane pytania
Przy zaworach spotykamy zazwyczaj cyfry od 1 do 5:
gdzie 1 to zasilanie, podłączenie do instalacji pneumatycznej,
cyfry nieparzyste 3 i 5 to odpowietrzenia, w które zazwyczaj wkręcamy tłumiki,
a cyfry parzyste 2 i 4 to podłączenia do odbiorników np. komór siłownika,
liczby po prawej i lewej stronie zaworów oznaczają które drogi zostaną połączone jeżeli podamy dany sygnał sterujący. W przypadku oznaczenia 12 po podaniu danego sygnału połączone zostaną drogi 1 i 2. Czyli zasilanie z 1 zostanie podane na odbiornik (komorę) 2.
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!
Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!