Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Układ próżniowy do testowania szczelności pływaków, sprawdzania mostów pływających

Case Study – Testowanie szczelności mostów pływających za pomocą układu podciśnienia

Dzięki dobraniu odpowiednich elementów układu do testowania szczelności mostów pływających ograniczyliśmy potencjalne straty finansowe w zakładzie Klienta. Niewłaściwie zaprojektowana maszyna testująca powodowała uszkodzenia produktów. Po wprowadzeniu przez nas zmian można było bezpiecznie testować szczelność mostów i dopuścić sprawne egzemplarze do sprzedaży.

Test mostu z układem podciśnienia

Wielu producentów decyduje się na testowanie swoich produktów przed dopuszczeniem ich do sprzedaży w ramach kontroli jakości, aby mieć pewność, że są one w pełni sprawne. Jednak od niektórych branż czy rodzajów towaru to prawo wymaga poświadczenia jakości wyrobów. Przykładem takich produktów są mosty pływające, które po wyprodukowaniu muszą pomyślnie przejść test szczelności. Przeczytaj Case Study i sprawdź jaki układ sprawdził się przy sprawdzaniu szczelności pływaków.

Dowiedz się, jak sprawdziliśmy szczelność układu podciśnieniowego mostu pływającego

W zakładzie Klienta występuje konieczność sprawdzenia szczelności produkowanych mostów pływających, a dokładnie ich elementów, jakimi są pływaki. Dotychczas stosowany układ testujący je rozrywał.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkowane są mosty pływające.

  • Od stycznia 2019 roku obowiązuje prawo, które nakłada na producentów obowiązek testowania tego typu wyrobów pod kątem ich szczelność.

  • Do testowania szczelności pływaków stosuje się układ wykorzystujący nadciśnienie.

  • Konstrukcja mostu podczas próby szczelności ulega rozerwaniu nawet przy bardzo niskich wartościach nadciśnienia.

  • Uszkodzone egzemplarze nie nadają się do sprzedaży ani naprawy.

  • Istnieje ryzyko uszczerbku na zdrowiu operatora podczas nieudanych prób szczelności.

  • Na magazynie czeka 3-miesięczna partia wyprodukowanych mostów, które nie mogą zostać dopuszczone do sprzedaży ze względu na brak poświadczania ich szczelności.


Usprawniony proces:

Nawet najniższe wartości nadciśnienia powodowały uszkodzenia mostów, dlatego postanowiliśmy przetestować aplikację wykorzystującą próżnię. Zbudowaliśmy układ złożony z:

Pompy eżektorowe próżniowe
Wakuometry elektroniczne
Zawory kulowe

Rozwiązanie sprawdziło się idealnie. Testy przeprowadzane są przy wartości podciśnienia równej 120 milibarów, przez 10 sekund. Jeśli wskazana wartość utrzyma się przez ten czas, oznacza to, że most jest szczelny.

Dzięki optymalizacji procesu udało się wypracować bezpieczną technikę testowania produktów. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa operatorów, dzięki ograniczeniu ryzyka nieszczęśliwego wypadku w trakcie rozrywania mostu podczas testu. Udało się uniknąć dalszych strat finansowych wywołanych uszkadzaniem mostów podczas testowania ich szczelności. Partia zalegająca na magazynie mogła zostać przetestowana i dopuszczona do sprzedaży.

Optymalizacja
procesu

Obniżenie
kosztów

Właściwy
dobór

Bezpieczne
warunki pracy

Niezawodne
rozwiązanie


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Układ próżniowy do testowania szczelności produktów sprawdzi się w każdej aplikacji, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie sprężonego powietrza lub innego medium (np. azotu) pod ciśnieniem. Takie aplikacje spotykane są głównie w branżach, których obowiązują przepisy dotyczące kontroli jakości wyrobów. Będzie to min. przemysł budowlany, spożywczy, chemiczny, automotive czy samolotowy.


Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny

Ikona przemysłu budowlanego

Przemysł
budowlany

Ikona przemysłu lotniczego

Przemysł
lotniczy



Jeśli Ty również poszukujesz rozwiązań, które usprawnią pracę w Twoim zakładzie, poprawią wydajność czy obniżą koszty, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy w optymalizacji procesów zachodzących w Twojej firmie.

2023-03-09

Pneumat.

Ekspert Pneumat

Autor:
Ekspert Pneumat.

Ekspert Pneumat

Autor:
Ekspert Pneumat.



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!