Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Z czego zrobić instalację pneumatyczną? Materiały na instalację sprężonego powietrza

Rodzaje materiałów w instalacjach sprężonego powietrza

Większość zakładów produkcyjnych, w mniejszym lub większym zakresie, potrzebuje sprężonego powietrza do celów produkcyjnych.

Prócz przewodów elastycznych, szybkozłączy, bloków przygotowania powietrza (tam gdzie jest to wymagane) kluczowym elementem jest właściwe rozplanowanie tras oraz dobranie odpowiednich średnic głównej magistrali i trawersów rurociągów sprężonego powietrza. Z prawidłowym doborem instalacji sprężonego powietrza zapoznają się Państwo w innym artykule.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Z czego zrobić instalację pneumatyczną?

  • Z jakich materiałów wykonuje się instalacje sprężonego powietrza?

  • Jakie zalety i wady mają materiały wykorzystywane przy budowie rurociągów pneumatycznych?


Instalacje sprężonego powietrza wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Ich wybór uzależniony jest od specyfiki danego zakładu, jednak w większym stopniu od ukierunkowania na koszty budowy instalacji przez inwestora. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze oznacza to także niskie koszty późniejszej eksploatacji.

Materiały, z których mogą być wykonane sieci sprężonego powietrza to:

  • stal czarna (grubościenna),

  • stal zaciskana obustronnie ocynkowana,

  • stal nierdzewna

  • tworzywo sztuczne

Zdarzają się również instalacje wykonane z przewodów przyłączeniowych do wody zimnej.


W przypadku stali czarnej głównym mankamentem jest konieczność łączenia elementów poprzez spawanie. Grube ścianki elementów sprawiają, że ciężar tej instalacji jest dość znaczący (np. rura DN150 o długości 6m waży ok. 150 kg). Jakakolwiek modernizacja wiąże się z koniecznością zlecenia jej firmie instalacyjnej. Co najistotniejsze, taka instalacja będzie z czasem korodować.


Stal zaciskana to materiał, który zastępuje stal czarną. W instalacjach sprężonego powietrza występuje głównie jako stal obustronnie ocynkowana lub stal nierdzewna. Jest oparta na rurach cienkościennych, jednak występuje tylko do średnic DN100. Mimo że łączenie polega na zacisku złącza na rurze, to podobnie jak w przypadku stali spawanej jej modernizacja jest problematyczna. Dodatkowo gdy nie znamy lokalizacji maszyn produkcyjnych konieczny jest montaż trójników redukcyjnych (odejścia).


Kolejnym materiałem stosowanym w instalacjach sprężonego powietrza (obecnie cenowo najkorzystniejszym) jest PP. Jego łączenie odbywa się na zasadzie zgrzewania elementów (w średnicach większych zgrzewanie odbywa się doczołowo). Poza problematyczną modyfikacją należy zwrócić uwagę na gęste uchwytowanie prowadzonej instalacji, tak aby zapobiec ewentualnym pojawianiu się falowania rurociągów spowodowanych dużym współczynnikiem rozszerzalności.


Alternatywą dla wyżej opisanych materiałów są systemy stricte implementowane do przesyłu sprężonego powietrza, próżni oraz gazów obojętnych. Oparte są one na cienkościennych rurach aluminiowych, które są lekkie, łatwe w obróbce oraz niekorodujące. Przykładem jest System Infinity, który posiada szeroki zakres średnic od D20 do D168.

Podstawowe cechy systemu infinity - instalacji sprężonego powietrza
Podstawowe

Dużą zaletą systemu Infinity jest łatwość i szybkość montażu. Jedyne narzędzia potrzebne do instalacji to gratownik oraz obcinak. Montaż przy średnicach D20-D40 polega na łączeniu rury ze złączami na tzw. „wtyk”. Przy przekroju w granicach D50-D63 należy jedynie dokręcić przeciwnakrętkę złączki z odpowiednim momentem, przy użyciu klucza. W przypadku średnic D80-D168 wystarczy dokręcić śruby. Wszystkie złącza systemu Infinity, bez względu na średnicę, wyposażone są w gniazda montażowe dla rur, dzięki czemu nie jest konieczne wykorzystywanie dodatkowych elementów.

Szybki montaż dzięki złączkom systemu infinity
Złączki systemu infinity pasują do rur o rozmiarach od D20 do D40

Dla aluminium współczynnik chropowatości bezwzględnej wynosi k=0,01mm, co w porównaniu do rur stalowych k=0,15mm sprawia, że opory tarcia są mniejsze.

System Infinity jest w 100% modyfikowalny, a zdemontowane złącza można użyć ponownie, co w przypadku systemów spawanych, zaciskanych lub zgrzewanych jest niemożliwe. Kolejną istotną cechą jest możliwość wykonania odejść do punktów poboru za pomocą trójników redukcyjnych z opatentowaną wkładką separacyjną, która uniemożliwia przedostawanie się kondensatu do odbiorników i pozwala wykonać odejście bez konieczności stosowania tzw. „łabędzich szyi”, co znacząco zmiesza koszty oraz czas montażu.

Budowa złączki do instalacji sprężonego powietrza
Budowa złączki do instalacji sprężonego powietrza

W przypadku konieczności rozbudowy istniejącej instalacji o kolejne punkty poboru system Infinity oferuje tzw. złączki klamrowe, które umożliwiają wykonanie dodatkowych odejść na pracującej instalacji, znajdującej się pod ciśnieniem.

Złączki klamrowe dla instalacji spręzonego powietrza

Jednak najważniejszymi aspektami instalacji w systemie aluminiowym Infinity są 10 letnia gwarancja na składowe elementy systemu oraz fakt, że nie ulega on korozji, dzięki czemu do odbiorników dostarczane jest czyste powietrze pod odpowiednim ciśnieniem przez cały okres użytkowania.

Porównanie tradycyjnego rurociągu do rury aluminiowej systemu INFINITY

Kompletny system Infinity jest łatwy w montażu, posiada 10-letnią gwarancję, atest higieniczny, wybór rur aż do średnicy 168mm. W Pneumat. możesz skorzystać także z usługi projektowania oraz wykonawstwa instalacji sprężonego powietrza.

2022-08-05

Pneumat

Manager rozwoju produktu

Autor:
Daniel Szwab
Manager rozwoju
produktu

Manager rozwoju produktu

Autor:
Daniel Szwab
Manager rozwoju
produktu



Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do największej pneumatycznej bazy wiedzy!


Zyskaj dostęp do najnowszych artykułów, informacji o nadchodzących targach, wydarzeniach i mobilnych szkoleniach oraz promocjach w naszym sklepie internetowym!